Всесвітній день здоров’я щорічно відзначається 7 квітня в день заснування ВООЗ – це є унікальною можливістю мобілізувати дії по відношенню до будь-якої теми в галузі охорони здоров’я, яка хвилює людей у всьому світі. Девіз кампанії з проведення Всесвітнього дня здоров’я в 2017р. – «Депресія: давай поговоримо».
Від депресії страждають люди різного віку, всіх категорій населення і в усіх країнах, за оцінками фахівців від неї страждає понад 300 мільйонів людей. Депресія заподіює психічні страждання, негативно відбивається на здатності людини виконувати навіть найпростіші повсякденні завдання і іноді може мати катастрофічні наслідки для взаємин людини з близькими і друзями, а також здатності людини заробляти собі на життя. У крайніх випадках депресія може привести до самогубства — на сьогодні це є другою провідною причиною смерті серед людей у віці 15-29 років. Щорічно близько 800 000 чоловік гинуть в результаті самогубства.
За даними МОЗ України, з 2008 р. по 2012 р. поширеність депресивних розладів зросла з 65,37 до 73,6 осіб на 100 тис. населення, а захворюваність – з 8,74 до 9,06 на 100 тис. населення. Водночас, показник смертності через навмисне самоушкодження тримається на постійному рівні з 2009 р. по 2013 р. (за даними Державного комітету статистики України): 21,1 випадок на 100 тис. населення у 2009 році порівняно з 20,6 випадків на 100 тис. населення у 2013 році (що в абсолютних значеннях становить 9717 випадків та 9367 випадків відповідно).
Загальна мета цього дня зробити так, щоб якомога більше людей, які страждають депресією, зверталися за допомогою і отримували її. Конкретніше, ми хочемо досягти наступних цілей:
- Щоб широка громадськість мала більш глибоке уявлення про депресію, її причини та можливі наслідки, включаючи самогубство, а також про те, які існують або можуть існувати види допомоги з профілактики та лікування депресії;
- Щоб люди з нелікованою депресією вирішили звернутися за допомогою;
- Щоб члени сім’ї, друзі і колеги людей з депресією змогли надати їм підтримку.
Депресія може початися у кожного. Тому наша інформаційна кампанія націлена на кожну людину, незалежно від віку, статі чи соціального становища. У Всесвітній організації охорони здоров’я вирішили з особливою увагою підійти до трьох категорій населення, які зіткнулися з цією проблемою в набагато більшому ступені, ніж інші, а саме: молодь у віці від 15 до 24 років, жінки дітородного віку (особливо молоді матері), а також люди похилого віку (старше 60 років).
Основні думки кампанії:
- Депресія — поширений психічний розлад, від якого страждають люди всіх вікових і соціальних груп у всіх країнах світу.
- Ризик депресії провокується бідністю, безробіттям, життєвими подіями, такими як втрата близької людини або розрив відносин, фізичною хворобою і проблемами, викликаними алкогольною чи наркотичною залежністю.
- Депресія заподіює психічні страждання, негативно відбивається на здатності людини виконувати навіть найпростіші повсякденні завдання і іноді може мати катастрофічні наслідки для взаємин людини з близькими і друзями.
- Нелікована депресія може перешкодити людині вести трудову діяльність і брати участь в житті сім’ї і спільноти.
- У крайніх випадках депресія може довести до самогубства.
- Існують ефективні засоби профілактики та лікування депресії. Як правило, для лікування депресії використовується або розмовна психотерапія, або прийом антидепресантів, або ж поєднання цих двох методів.
- Подолання негативних стереотипів, пов’язаних з депресією, дозволить допомогти більшій кількості людей звернутися за допомогою.
- Розмова з людьми, яким ви довіряєте, може бути першим кроком до позбавлення від депресії.
За даними літератури поширеність розладів депресивного спектру у країнах Європи і США становить на даний час близько 5-10%. Їх поширеність впродовж життя становить 16%, впродовж 12-ти місяців – близько 7% . У загальній медичній практиці частота депресій сягає 22-33%.
Депресивні розлади (ДР) є однією з основних причин непрацездатності (Всесвітня організація охорони здоров’я, 2002). Від 45 до 60% випадків самогубств відбувається в депресивному стані.
За даними обстеження 37 000 дорослих у 10-ти країнах Америки, Європи, Азії, проведеним Міжнародним консорціумом психіатричної епідеміології захворювання частіше розпочинається у віці від 20-ти до 30-ти років. Жінки хворіють на депресію вдвічі частіше, ніж чоловіки (відповідно, 20-26% та 8-12%), проте ці дані можуть бути обумовлені тим, що чоловіки менше звертаються за медичною допомогою. У 60% при неадекватній терапії спостерігаються повторні депресивні епізоди.
За результатами дослідження, яке проводилося серед 60-ти тисяч працюючих осіб, найчастіше на депресію страждають ті, хто доглядає за літніми і хворими людьми, та няні, які доглядають за маленькими дітьми (11,3%), на другому місці – працівники громадського харчування (10,3%), третє місце займають лікарі (9,6%). Найменше до депресії схильні люди творчих професій – вчені, архітектори та інженери (4,3%). Серед безробітних цей показник склав 12,7%.
Середня тривалість депресивного епізоду становила 16 тижнів, близько 90% пацієнтів страждали на депресію середньої тяжкості і тяжкі форми, що викликало виражене зниження якості життя. Майже 80% пацієнтів із депресією лікуються у лікарів загальної практики – сімейних лікарів з приводу інших захворювань. Серед пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою до ЗОЗ, що надають первинну медичну допомогу, 17% мають ДР, який часто поєднується з соматичною патологією. Депресія зустрічається у 20% пацієнтів із ішемічною хворобою серця, у 30-50% пацієнтів, які перенесли інфаркт міокарда, та 30-60% пацієнтів, які перенесли мозковий інсульт.
Депресію діагностують у 38% пацієнтів онкологічного профілю, у 39% пацієнтів з паркінсонізмом. Лише 50% пацієнтів отримують спеціальне лікування залежно від тяжкості захворювання та статі, при цьому воно адекватне лише у 25% випадків. Важливо враховувати, що у 60% випадків, переважно при недостатній або неадекватній терапії у пацієнтів спостерігаються повторні депресивні епізоди. При першому епізоді депресії ймовірність рецидиву становить 50%, при другому – 70%, при третьому – 90%. Таким чином лікарям та іншим працівникам медичних служб необхідні знання про діагностику та лікування депресивних розладів.
Депресія може стати серйозним порушенням здоров’я, особливо якщо вона є затяжною і набуває помірну або важку форму перебігу. Вона може призводити до значних страждань людини і негативного ставлення до виконання обов’язків на роботі, в школі і в сім’ї. У гірших випадках вона може призводити до трагічних наслідків.
Що таке депресія?
Депресія — це захворювання, яке характеризується постійним станом зневіри і втратою інтересу до видів діяльності, які зазвичай приносять задоволення, а також нездатністю робити повсякденні справи, протягом, щонайменше, двох тижнів.
Залежно від кількості симптомів і ступеня їх тяжкості депресивний епізод може бути кваліфікований як легкий, помірний або важкий. Людина з легким депресивним епізодом буде мати деякі труднощі у виконанні звичайної роботи і соціальної діяльності, але, цілком ймовірно, не припинить повністю функціонування. Під час важкого депресивного епізоду, вкрай малоймовірно, що людина зможе продовжувати соціальне життя, роботу і виконання домашніх обов’язків, за винятком вкрай обмеженого кола дій.
Одна з основних відмінностей проводиться також між депресією у людей, котрі мали раніше маніакальні епізоди, і депресією у людей, які не мали раніше таких епізодів. Обидва типи депресії можуть бути хронічними (тобто протягом тривалого періоду часу) і протікати з рецидивами, особливо якщо вони залишаються без лікування.
Рекурентний депресивний розлад – це повторювані депресивні епізоди. Під час таких епізодів людина знаходиться в пригніченому настрої, втрачає інтереси і не відчуває почуття радості, а зменшення життєвої енергії призводить до зменшення його активності на протязі, як мінімум, двох тижнів. Багато людей з депресією страждають також від симптомів тривоги, порушень сну і апетиту і можуть відчувати почуття провини або мати низьку самооцінку, погану концентрацію уваги і навіть симптоми, незрозумілі з медичної точки зору.
Біполярний афективний розлад – цей тип депресії зазвичай складається як з маніакальних, так і з депресивних епізодів, що перериваються періодами нормального життя. Маніакальні епізоди включають збуджений або роздратований настрій, надмірну активність, мовний натиск, завищену самооцінку і знижену потребу в сні.
Фактори, що сприяють розвитку депресії.
Депресія розвивається в результаті складної взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів, а саме:
- Важкі переживання, викликані втратою близької людини, роботи, соціального стану.
- Психотравмуючі ситуації, пережиті в дитинстві або зрілому віці (фізичне, сексуальне або психологічне насильство).
- Надмірне навантаження на мозок в результаті тривалого або сильного стресу.
- Дефіцит біогенних амінів (дофаміну, серотоніну, норадреналіну).
- Тривала відсутність сонячного світла, перебування в затемнених приміщеннях (сезонна депресія, сезонний афективний розлад).
- Побічний ефект деяких лікарських і наркотичних препаратів (седативних і снодійних засобів, нейролептиків, алкоголю, кокаїну, психостимуляторів).
- Наявність соматичних захворювань (атеросклерозу, черепно-мозкових травм, інфекційних захворювань, цукрового діабету, ХОЗЛ, епілепсії, жовчнокам’яної хвороби та ін.)
- Наявність гіпотиреозу (підвищує ризик депресії в 7 разів).
- Наявність депресії у близьких родичів.
Депресія, в свою чергу, може посилювати стрес, порушувати нормальну життєдіяльність, погіршувати життєву ситуацію людини і призводити до ще більш важкого депресивного стану.
Симптоми депресії.
Згідно МКБ-10, симптоми депресії можна розділити на основні (типові) і додаткові. Для постановки діагнозу пацієнт повинен мати два основні симптоми і не менше трьох додаткових.
Основні (типові) симптоми депресії включають:
- Знижений настрій, який триває більше двох тижнів і не залежить від зовнішніх обставин.
- Ангедонія — зниження або втрата здатності отримувати задоволення, втрата мотивації до діяльності.
- Підвищена стомлюваність, втома, слабкість, які тривають більше двох тижнів.
Додаткові симптоми депресії:
- Песимізм — похмурий, негативний погляд на життя.
- Зниження самооцінки.
- Почуття провини, страху, тривоги, власної непотрібності.
- Нездатність приймати рішення, концентруватися на тому, що відбувається.
- Суїцидальні думки.
- Зниження або підвищення апетиту, втрата ваги.
- Глікогевзія — поява солодкого присмаку в роті без об’єктивної причини.
- Порушення сну (безсоння або гіперсомнія — патологічна сонливість).
Як правило, про клінічну депресію говорять лише в тому випадку, якщо її ознаки спостерігаються у хворого не менше двох тижнів, проте в деяких випадках наявність важкої симптоматики може прискорити діагностику.
Лікування депресії.
Сьогодні депресія ефективно лікується за допомогою фармакотерапії, психотерапії та соціальної терапії. Не існує методу однаково ефективного для всіх пацієнтів. Саме тому веденням пацієнта з депресією повинен займатися фахівець, який випробує різні підходи і підбере найбільш дієвий і безпечний.
Лікування легкої та помірної депресії найчастіше починається саме з психотерапії. При важкій депресії лікарі зазвичай поєднують її з фармакотерапією.
Для лікування депресії психотерапевти зазвичай вибирають когнітивно-поведінкову, екзистенційну і психодинамічну терапії. Ці методи допомагають пацієнтам скорегувати свій спосіб життя і поведінку, яке підтримує депресію, відмовитися від песимістичного світогляду, навчитися долати депресію в майбутньому, розпізнавати симптоми її наближення.
Лікування депресії антидепресантами.
Антидепресанти – психотропні лікарські засоби, доступні за рецептом лікаря. Підбором препарату повинен займатися тільки фахівець, орієнтуючись на особисті переваги пацієнта, наявність побічних ефектів, керуючись попередніми успіхами або невдачами в лікуванні депресії. До того, як ефект антидепресантів проявиться, має пройти якийсь час: як правило, ліки починають діяти через 2-3 тижні після початку прийому, а термін лікування триває не менше 6-24 місяці.
Для лікування легкої і помірної депресії часто призначають фізичні вправи і медитацію, оскільки вони допомагають підвищити рівень ендорфіну і стимулюють вироблення норадреналіну — нейромедіатора, пов’язаного з настроєм. Також можуть використовуватися такі методи: голковколювання, йога, тай-чи, медитація, масажна терапія, музична та арт-терапія.
Профілактика депресії.
Для того щоб уникнути розвитку хвороби необхідно дотримуватися певних заходів щодо профілактики депресії. Ще до розвитку депресії людина відчуває занепокоєння, стає замкнутою, дратівливою або апатичною. Якщо в цей момент дотримуватися певних психологічних рекомендацій, то можна уникнути розвитку хвороби ще на самому етапі її формування.
В першу чергу необхідно навчитися керувати своїми емоціями і думати позитивно.
Потрібно шукати вихід з будь-якої ситуації і знаходити в ній позитивні сторони. Наприклад, навіть при розлученні можна знайти сприятливі моменти для себе: можливість знайти нові відносини і уникнути обридлих скандалів, а також отримати життєвий досвід. Необхідно підвищувати свою самооцінку: думати про себе позитивно, з повагою, відзначати свої достоїнства і якості, ставити їх над недоліками. Потрібно навчитися радіти тому, що маєш, відзначати будь-які дрібниці. Не можна брати на себе занадто велику відповідальність і намагатися всім догодити, а також лаятися з найменшого приводу.
Слід ставити досяжні цілі і завдання, які легко перетворити в реальність, щоб уникнути в майбутньому розчарувань і почуття невпевненості в своїх силах.
Потрібно вміти відокремлювати роботу від відпочинку і поєднувати їх. Прийшовши додому необхідно залишати всі проблеми на роботі і давати можливість своєму тілу відпочити. Постійне зациклення на проблемах тільки посилить поганий настрій і викличе негативні емоції.
Діти і підлітки більш за інших схильні до розвитку психічних захворювань. Тому для профілактики депресії у них використовуються консультації з психологами, на яких можуть бути присутні і батьки і близькі люди. Дуже важливо дати зрозуміти дитині, що її люблять і цінують, і що вона завжди може знайти підтримку в разі будь-якої проблеми.
Правильне харчування відіграє важливу роль у формуванні депресивних станів. Повноцінний і збалансований раціон — це запорука здорового організму і психічного здоров’я. Причому однаково згубно діють на організм як недоїдання, так і переїдання. Все це призводить до порушення нормальної роботи організму (ожиріння, анорексія) і як наслідок — до зниженою самооцінці. Постійне стомлення негативно впливає на загальний стан людини, і сприяє розвитку багатьох хвороб.
Найголовнішими факторами в розвитку депресії є шкідливі звички: наркоманія, алкоголізм, азартні ігри, куріння. Все це призводить до розладу особистості і змінює ціннісне сприйняття людини.
Тому в якості профілактики депресії необхідно проводити консультації з підлітками на тему шкоди куріння та вживання алкоголю, і розповідати їм про переваги здорового способу життя.
Заняття спортом допоможуть виробити велику кількість гормонів ендорфінів і підвищити свою самооцінку. Це може бути плавання, швидка ходьба, біг, заняття на тренажерах і багато інших видів спорту. Навіть легка гімнастика вранці здатна підняти настрій на цілий день.
Спільні походи в парк, кінотеатр або на вечерю з рідними людьми допоможуть наладити стосунки в сім’ї і створити довірливі відносини між усіма її членами. Вдома чи на роботі у кожної людини має бути свій власний простір, в якому він буде відчувати себе комфортно і впевнено. Наприклад, можна прикрасити робочий стіл приємними дрібницями з дому, які будуть створювати гармонійну обстановку і радувати око. Удома можна створити свій куточок, в якому можна спокійно побути на самоті або посидіти в тиші.
Навіть при обговоренні своїх власних психологічних проблем стан може значно покращитись. Саме цьому, девіз Всесвітнього дня здоров’я в 2017 році – «Депресія: давай поговоримо». Давай поговоримо про наболіле і стане значно легше. Не треба усамітнюватись і змовчувати переживання.
Ніколи не можна соромитися просити про допомогу, навпаки людина, яка занадто багато бере на себе, найбільш піддається стресу і негативних емоцій.
При перших ознаках депресії необхідно звернутися
за допомогою до досвідченого фахівця, який
допоможе вийти з депресивного стану.