Поняття «алергія» (грец. Alios – інший + ergon – дія) ввів в ужиток австрійський лікар Пірке в 1906 році для характеристики зміненої реактивності організму .
Речовини, що викликають алергію, носять назву алергенів-антигенів (грец. anti – приставка, що означає протидію, і genos – породжує).
Останнім часом спостерігається стрімке зростання захворюваності на алергію. За даними ВООЗ, алергія виходить у лідери за поширеністю. Якщо 16 років тому алергіком був кожний 10-й дорослий житель нашої планети і кожна 4-та дитина, то сьогодні від цієї хвороби страждають від 20 до 40% людей. Це означає, що приблизно кожний 3-й мешканець планети Земля – алергік, незалежно від віку та національності. Алергічні захворювання негативно впливають на якість життя пацієнтів і призводять до значних економічних збитків. Проблема алергії настільки актуальна, що 8 липня в усьому світі, починаючи з 2005 року, відзначають «Всесвітній день боротьби з алергією» за рішенням Всесвітньої організації алергії (WAO) і Всесвітньої організації імунопатології (WIPO). Метою проведених в цей день заходів, це привернути увагу суспільства до проблеми алергічних захворювань, а також їх своєчасної профілактики.
Науковці вважають, що зростання алергічних патологій в усьому світі пов’язане з погіршенням екологічної ситуації, якості харчових продуктів, щоденним контактуванням з косметикою та засобами побутової хімії, а також
із генетичними мутаціями.
Алергія – хвороба, яку можна визначити як гостру реактивність організму, що виявляється в неадекватній реакції на деякі речовини, не шкідливі для більшості людей. Такі речовини називаються алергенами, причому вони можуть бути як природного, так і хімічного походження. Алергени викликають різні реакції імунної системи, коли потрапляють до організму при диханні, травленні та безпосередньому контакті зі шкірою.
Причини алергії
Сьогодні виділяють наступні причини алергії, здатні викликати розвиток алергічного захворювання:
• Надмірно стерильні побутові умови . Як би це дивно не звучало, але надмірна стерильність у повсякденному житті , може привести до порушення імунної системи у бік алергічних проявів. Саме з цим пов’язують набагато більшу кількість випадків алергії у жителів мегаполісів, ніж у сім’ях жителів сільської місцевості. Крім цього даний факт пояснює більшу поширеність алергічних реакцій у людей з більш високим соціальним статусом
• Спадковість. Є доведеним фактом, що алергія здатна передаватися дітям від батьків, частіше по материнській лінії. У дітей алергіків майже у 70% випадків, мати страждає будь-якою формою алергії (якщо у дитини батько алергік, то не більше 30% дітей). У разі якщо алергія спостерігається у обох батьків, ризик її розвитку у дитини складає не менше 80%
• Захворювання внутрішніх органів. Поштовхом до розвитку алергічної реакції є різні захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту, нервової і ендокринної систем,
• Екологічні фактори.Через «досягнення» сучасної цивілізації, з першого дня життя кожна людина починає активно контактувати з численними і різноманітними хімічними речовинами і агресивними аерозолями. Практично всі сучасні харчові продукти містять гормони, антибіотики, біологічно активні речовини та ін. Люди піддаються практично постійному впливу електромагнітного випромінювання. Все це безслідно пройти не може, що і підтверджується стрімким зростанням алергічної патології
• Часті інфекційні захворювання, якщо вони спостерігаються особливо в ранньому віці, створюють серйозні причини для майбутнього розвитку алергії.
Діагностика алергії:
• шкірні проби;
• визначення рівня імуноглобуліну Е.
Шкірні або скаріфікаційні проби вважаються найпростішим способом моніторингу та діагностики гіперчутливості організму до тих чи інших зовнішніх подразників. У ході дослідження невелика кількість алергену вводиться в товщу шкіри спини або передпліччя пацієнта.
Якщо організм хворого сенсибілізований по відношенню до введеного алергену, то протягом півгодини розвивається алергічна відповідь.
У свою чергу, визначення рівня імуноглобуліну Е проводиться за допомогою радіометричного і колориметричного аналізу або радіоалергосорбент-тестів.
Найбільш поширеними алергенами є:
• Пилок рослин – основна причина сезонних спалахів алергії.
• Кліщі, які разом з пилом потрапляють в організм людини через дихальні шляхи.
• Пліснява, спори якої легко переносяться з повітрям (їх важко знищити, оскільки вони легко проходять через фільтри та маски).
• Тварини. Алергія на тварин може з’явитись після спілкування з собакою, кішкою, кроликом, хом’яком, конем і навіть пташкою. Її викликає не шерсть, як вважає більшість, а речовини, що знаходяться у відмерлих лусочках шкіри, слині та сечі тварини.
• Укуси комах, що викликають не лише біль, печію, набряки і почервоніння. Алергічна реакція на укус бджоли, мурахи чи оси може призвести до анафілактичного шоку, який загрожує життю людини.
• Латекс, що викликає алергію у 1% населення промислово розвинених країн.
• Продукти харчування, які також можуть бути потенційним джерелом алергії. Іноді визначити причину захворювання дуже складно, а такі реакції зустрічаються часто. Харчова алергія може бути зумовлена дисфункцією травлення, кашлем та ін.
• Хімічні речовини – косметика, пральні порошки, розчинники тощо.
Медикаменти. Алергічну реакцію може викликати будь-який препарат.
Розвиток алергії, залежно від взаємодії алергену та організму людини, має різноманітні патологічні прояви – поліноз, бронхіальна астма, кропив’янка, набряк Квінке і навіть анафілактичний шок.
Поліноз (від латин. «пилок») – хронічне сезонне алергічне захворювання, яке спричинюється пилком рослин. Це найпоширеніша недуга, на яку страждає до 20% населення, причому дорослі віком 18-40 років частіше, ніж діти. Найбільш сильним алергеном є пилок амброзії, лугових трав та бур’яну. Саме при полінозі відзначаються алергічні риніт і кон’юнктивіт
Алергічний риніт характеризується повною закладеністю носа, чханням, свербінням у носі і на задній стінці глотки.
Алергічний кон’юнктивіт викликає свербіж і набряк повік, світлобоязнь, сльозотечу. Для кожного регіону характерний свій «графік пилкування» рослин. Серед пилкових алергенів найбільш частою причиною розвитку захворювань є алергени з пилку дерев (вільха, береза, ліщина, верба, дуб, тополя, клен, сосна, липа та ін.); з пилку злаків і лугових трав (тимофіївка, костриця лучна, тонконіг, жито, кукурудза та ін.); з пилку складноцвітих трав (полин, кульбаба, мати-й-мачуха, подорожник та ін.).
Кропив’янка є одним із найбільш поширених алергодерматозів. Від неї потерпає 15-20% людей. Захворювання проявляється появою поодиноких або численних пухирчастих висипів на шкірі, що супроводжується свербежем різної інтенсивності.
Бронхіальна астма характеризується тяжкістю клінічних симптомів. Вона розвивається внаслідок алергії на пилок рослин, домашній пил, пух і пір’я птахів, шерсть тварин та ін. При бронхіальній астмі хворий страждає від нападів задухи, які можуть бути раптовими або розвиватись поступово. Вони бувають різними за тривалістю, силою та тяжкістю. Легкі напади проявляються сухим кашлем і хрипами в легенях, задишкою. При тяжкому нападі дихання утруднюється, стає шумним, свистячим. Хворого охоплює почуття страху від того, що йому не вистачає повітря. .
Набряк Квінке має таку ж саму природу і механізм розвитку, що і кропив’янка, і відрізняється від неї глибиною ураження: зона набряку поверхневих шарів шкіри поширюється на підшкірні та підслизовий шари.
Aнафілактичний шок внаслідок алергії є дуже небезпечним для людини. При цьому слід негайно викликати «швидку допомогу .
Алергія у дітей
Цієї напасті більшою чи меншою мірою схильні більшість малюків. Але при дорослішанні фактори ризику знижуються. Багато систем організму дитини «дозрівають» протягом першого року життя, крім того імунна система малюка ще кілька років буде формуватися і міцніти — тому дитячий організм часто «неадекватно» реагує на деякі продукти, ліки, пил, тварин та інші можливі алергени.
Також причини появи алергії часто пов’язують з переїданням. Тому варто задуматися тим батькам, діти яких набирають вагу, що перевищує вікові норми — причина появи алергії може бути викликана саме цим. Щоб виявити причину, потрібно провести «слідство», завдання якого встановити, що і скільки їла дитина в ті дні, що передували появі захворювання. Найбільш поширеними харчовими алергенами у дітей є коров’яче молоко, курячі яйця, риба і продукти моря, м’ясо (особливо холодної обробки). Найчастіше алергія у маленьких дітей може приймати такі форми:
Алергічний дерматит – це захворювання супроводжується висипаннями на шкірі, свербінням, почервонінням. Так діти реагують на деякі нові види їжі, які з’являються в їх раціоні. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, то мамі потрібно дотримуватися певної дієти, наприклад, виключити з раціону продукти, що містять барвники та ароматизатори, соління, копченості, деякі фрукти.
Дитячий діатез – ставлячи діагноз «діатез», лікарі обумовлюються — це не захворювання, а аномалія конституції. Тобто — це особливий стан дитячого організму, яке викликається спадковим чинником і характеризується схильністю до виникнення певних захворювань, таких як алергічні реакції, судомний синдром, респіраторні інфекції. Може з’явитися в 3-6 місяців і, протримавшись кілька років, з часом зникнути.
Атопічний дерматит – це хронічне захворювання також пов’язують з спадковим фактором. Як правило, у дітей з’являються почервоніння, сухість, лущення на лобі, ручках, ніжках, щоках, можуть бути лусочки в області брів і волосистої частини голови.
Алергічні стани у дітей часто супроводжуються порушенням дихальної функції, появою ознак асфіксії (задухи). Це один з найбільш небезпечних ознак, який може призвести до дуже сумних наслідків, якщо вчасно не почати лікування алергії.
Чи можна уникнути алергічних проявів?
Перше. Контролюйте раціон дитини. Не поспішайте вводити нові продукти. Якщо на дитячому сирку вказано, що він рекомендований з 6 місяців, не пропонуйте дитині його раніше — дитячий організм просто не готовий до такого навантаження і, відповідно, може відреагувати алергічною реакцією. Те ж саме відноситься і до інших продуктів.
Друге. Часто алергія може бути викликана пральним порошком та іншими миючими засобами. Перучи дитячу білизну, використовуйте тільки дитячий порошок без біосистем або господарське мило. Мийте ніжну шкіру малюка тільки дитячим милом не частіше одного разу на добу, шампунь дітям до року не рекомендований.
Третє. Не забувайте проводити вологе прибирання не рідше, ніж один раз на тиждень, а пил в кімнаті, де живе малюк, витирайте кожні два дні. Якщо ви прийшли до висновку, що причина алергії — кімнатні рослини, краще віддайте їх кому-небудь. Ваше завдання — повністю виключити контакт дитини з джерелом алергії.
У разі, коли вищевказані заходи виявилися недієвими, вам належить звернутися до фахівця: педіатра, алерголога або імунолога На жаль, більшість людей самі часто дуже легковажно відносяться до цієї хвороби, не надаючи їй великого значення. Багато хто навіть не усвідомлює, що хворі, відносять симптоми алергії на рахунок інших захворювань. Нерідко людина страждає із-за елементарного незнання симптомів, видів і методів лікування алергії. Недостатня інформованість і знання цієї проблеми, не тільки серед населення, але і серед медпрацівників призводить до того, що неправильне і невчасне лікування викликає розвиток серйозних, деколи загрозливих життю ускладнень.
Найбільш дієвими засобами профілактики алергічних захворювань є:
• знищення бур’янових рослин;
• часте ретельне вологе прибирання приміщень з обов’язковим миттям всіх поверхонь, глибоким чищенням ковдр та м’яких меблів;
• використання гіпоалергенних косметичних засобів та побутової хімії;
• правильне раціональне харчування;
• фізична активність, тобто здоровий спосіб життя.
Якщо ви страждаєте на алергію:
• під час цвітіння амброзії намагайтеся виїхати до іншої кліматичної зони;
• відмовтеся від прогулянок на природі уранці та вдень, коли дерева і рослини виділяють найбільшу кількість пилку;
• не виходьте з будівель у спеку та вітряну погоду;
• здійснюйте прогулянки у похмурі та дощові дні;
• натягніть на вікна марлеві сітки, постійно зволожуйте їх водою та міняйте кілька разів на день;
• користуйтеся на вулиці сонцезахисними окулярами;
• після повернення додому прийміть душ, промийте ніс та очі;
• не займайтесь самолікуванням! При проведенні будь-яких ін’єкцій обов’язково попереджайте лікаря, що у Вас чи у Вашої дитини алергія!
При проявах алергії обов’язково звертайтесь до лікаря!