Антитютюнова кампанія заради забезпечення бездимного середовища та щодо оновлення антитютюнового законодавства

Курение

Закон № 1978-IX набуває чинності 11.07.2023 р. Будь-яке куріння у приміщеннях забороняється з 11 липня 2022 р. Нова норма – це заборона куріння пристроїв для електричного нагрівання у всіх місцях, як це вже є з сигаретами та електронними сигаретами та кальянами (зокрема школи, лікарні, заклади харчування, робочі місця).

У грудні 2012 року набули чинності зміни до закону №2899-IV щодо розширення переліку місць, де заборонено вживати тютюнові вироби. Таким чином, від диму були звільнені визначені громадські місця, приміщення кафе, барів та ресторанів. Зміни до законодавства призвели до значного скорочення вживання тютюну у наступні роки, а також зменшення нараженості на тютюновий дим.

Водночас в останні роки, у зв’язку із блокуванням перевірок суб’єктів господарювання, рівень виконання закону знизився. Окрім того, пасивне куріння залишається проблемою у інших приміщеннях та громадських місцях: вдома, у під’їздах, на зупинках та у транспорті.

Проблема: необхідність забезпечення бездимного середовища відповідно до норм закону; маркетинг IQOS Friendly (лояльність до електронних пристроїв для куріння); рівень виконання закону щодо заборони куріння е-сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства потребує забезпечення вищого рівня виконання; необхідність інформування споживачів, працівників та суб’єктів господарювання про зміни законодавства щодо заборони куріння пристроїв для електричного нагрівання у громадських приміщеннях та відповідальність за порушення.

Сьогодні вкрай необхідно підвищити обізнаність споживачів, некурців, суб’єктів господарювання про зміни законодавства щодо заборони куріння (пристроїв для електричного нагрівання, тютюнових виробів, е-сигарет, кальянів) у громадських приміщеннях та відповідальність за порушення. Також важливо створити позитивне інформаційне підґрунтя для виконання ухваленого закону в частині заборони куріння у громадських місцях і денормалізувативати IQOS Friendly.

Джерело інформації: за даними матеріалів  ГО “Життя” у  співпраці з ДУ “Центр Громадського Здоров’я МОЗ України”