Аутизм і проблеми людей з аутизмом

Прес-реліз

02 04 2021

Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму

Щорічно 2 квітня в світі відзначається Всесвітній день поширення інформації щодо проблем аутизму. Дійсно, в останні два десятки років це захворювання переросло у світову проблему. Згідно з даними ООН, понад 60 мільйонів людей у ​​світі живуть з діагнозом «аутизм». Поширеність розладів зі спектру аутизму в дитячому віці становить більше 1% від дитячого населення в світі і навіть перевищує 1% в країнах Європи. За даними Міжнародної асоціації «Аутизм-Європа» кожен 88 дитина в Європі має ознаки розладів загального розвитку і вимагає медико-психологічної допомоги.

Україна

До 2006 року в Україні розлади зі спектру аутизму майже не діагностували. У більшості держав цю форму розладу психічного розвитку має кожна трьохсота дитина. Поширення аутизму в Україні тривало, і з 2006 року по 2012 рік захворюваність на розлади зі спектру аутизму зросла в 3,9 рази. Надалі зростання захворюваності і поширеності цих розладів продовжувалося. В якійсь мірі збільшення відбувається не тільки за рахунок реального збільшення кількості дітей з порушенням розладів спектру аутизму, але і за рахунок поліпшення діагностики.

Діагностичні критерії МКБ-10 передбачають діагностику розладів спектру аутизму як у дітей з трирічного віку, так і у дорослих. Однак, за даними офіційної статистики поширеність розладів зі спектру аутизму у дорослих в країнах Європейського Союзу коливається в діапазоні від 1 на 100 до 1 на 150 чоловік. У Великобританії 1,8% чоловіків і 0,8% жінок хворіють розладами зі спектру аутизму.

Харківська область

Зараз у Харківській області на диспансерному обліку перебуває 501 таких пацієнтів, із них  вперше – 83, у 2019 році їх було — 409, у 2018 році – 431. Усі випадки захворювання  дітей на аутизм виявлені у віці від 0 до 14-и років.

Відповідно до Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини на період до 2020 року», в країні з 2013 року проводиться централізована закупівля лікарських препаратів для лікування дітей з розладами зі спектру аутизму.

Протягом 2019 р трьох місяців 2020 діти-аутисти вчасно і безперервно отримували медикаментозне лікування з даної державною програмою. Препарати призначаються дітям тільки після огляду їх в центрах аутизму або обласним дитячим психіатром.

 Довідково: проблеми людей з аутизмом?

Аутизм — розлад, що виникає внаслідок порушення розвитку мозку, яке характеризується відхиленнями в соціальній взаємодії і спілкуванні. Саме ці відхилення створюють складну ситуацію для подальшого благополучного вбудовування людини в суспільство.

Стаття 27 Конвенції ООН про права інвалідів визнає «право інвалідів на працю нарівні з іншими» і на «виробниче середовище, яке є відкритим, інклюзивним та доступним для інвалідів». Деякі роботодавці недавно приступили до здійснення програм інклюзивної зайнятості, які розраховані на осіб з аутизмом та супутніми захворюваннями, такими як синдром дефіциту уваги і гіперактивності, обсесивно-компульсивний розлад та інші. Грунтуючись на досвіді, отриманому в ході реалізації цих програм, і керуючись прагненням як до соціальної відповідальності, так і до отримання конкурентної переваги за рахунок використання навичок і здібностей більш різноманітного кадрового резерву, все більше роботодавців в даний час створюють моделі, що дозволяють зробити робоче місце і практику найму в цілому більш інклюзивними. Пандемія безсумнівно вплинула на зусилля компаній по впровадженню цих нових моделей, коли міжнародна економіка переживає найважчий з часів великої депресії економічний спад, що призвів до втрати мільйонів робочих місць. У той же час, нові способи роботи, включаючи віддалену роботу і використання нових технологій, створили можливості для співробітників з аутистичним спектром, яких раніше було важко використовувати в традиційному робочому середовищі. У 2021 році Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму буде присвячений цим питанням; відповідний онлайн-захід включає в себе панельні дискусії з людьми з аутистичним спектром, які випробували на собі ці проблеми і побачили нові можливості на ринку праці. Захід організовано Департаментом глобальних комунікацій ООН і Департаментом з економічних і соціальних питань ООН у співпраці з фондом Specialisterne Foundation. Захід пройде 8 квітня 2021 року. Зареєструватися на захід можливо за ПОСИЛАННЯ: http://www.un.org/en/events/autismday/

Аутизм: сигнали, які повинні насторожити

Труднощі в соціальній сфері: дитина може не виявляти інтересу до ігор з дітьми або рідними, а також до будь-якого іншого взаємодії.

Проблеми комунікації: можлива відсутність або затримка мови, дитина не повторює за дорослими звук, не посміхається у відповідь на усмішку, не виявляє емоцій за допомогою міміки у віці понад 9 місяців, також можлива відсутність дитячого лепетання у віці 12 місяців, відсутність звичайних жестів, таких , як показу пальцем, простягання руки, щоб дотягтися або помахати на прощання, у віці один рік і більше — відсутність реакції при зверненні на ім’я. Дивна поведінка (повторювані руху): дитина може, наприклад, на протязі тривалого часу крутитися, розгойдуватися, вибудовувати іграшки в лінію тощо.

Проблеми з моторикою: складності з координації рухів, ходіння навшпиньки.

Сенсорні проблеми: підвищена чутливість до шуму, музики, світла, одязі, запахів, купання.

Шлунково-кишкові проблеми: діарея, запор, вибірковість в їжі.

Якщо у дитини спостерігається подібна поведінка, не зволікайте — звертайтеся до фахівців, дайте дитині реальний шанс стати повноцінним членом суспільства і починайте лікування та психологічну корекцію невідкладно! Результат не змусить себе чекати.