Бережіть своє серце!

ПРЕС–РЕЛІЗ

29 09 2020

Всесвітній день серця

Щорічно у вересні проводиться Всесвітній день серця. З 2015 рік Всесвітній день серця відзначається в фіксований день 29 вересня. Серце — життєво важливий орган, який відповідає за циркуляцію крові і постачання тканин киснем і живильними речовинами. Кожен день наше серце робе близько ста тисяч циклів. На жаль, в Україні дві третини людей помирає через серцево-судинних захворювань.

Статистика по Україні і Харкову

Серед жителів області в 2019 році зареєстровано вперше в житті 2726 випадків гострого інфаркту міокарда, 2699 випадків в 2018 році і 2751 у 2017 році. На диспансерному обліку з приводу перенесеного гострого інфаркту міокарда на кінець 2019 знаходилися 1608 осіб, 1630 осіб у 2018 році. Ішемічна хвороба серця має високий рівень поширеності та діагностується майже у кожного п’ятого дорослої людини.

У Харківській області серед всього населення на кінець 2019 зареєстровано 510 422 хворих на ішемічну хворобу серця, на кінець 2018 їх було 523 002 людини. У минулому році було виявлено 34 941 нових випадків захворювання, в 2018 році їх було 33719, у 2017 році – 37571 випадок. Під диспансерним наглядом на кінець 2019 знаходилося 428 180 (майже 84% від зареєстрованої кількості випадків), в 2018 році – 435 473 хворих (83% від зареєстрованої кількості випадків).

Про стентування і реперфузійних центрах

В Україні почала діяти урядова програма безкоштовного стентування для пацієнтів, які потребують невідкладної допомоги. Закуплени ангіографи, в регіонах створюється мережа кардіоцентрів, лікарні забезпечені стентами на 100% потреби. Ангіографічні системи, придбані в рамках спільного проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», вже поставлені в лікарні областей.

У Харкові операції безоплатного стентування для пацієнтів, які потребують невідкладної допомоги, можливі в трьох центрах — КНП «Обласна клінічна лікарня — Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева НАМНУ » і Харківська клінічна лікарня на залізничному транспорті № 2.

Реперфузійні центри повинні працювати в режимі 24 години 7 днів на тиждень, 365 днів на рік (24/7/365). Кожен пацієнт, якому потрібно невідкладне стентування, повинен буде забезпечуватися ефективним і безкоштовним лікуванням, якісної і своєчасної діагностикою. Згідно з європейськими протоколами лікування, стентування повинні проводити в перші 2 години контакту пацієнта з медичним персоналом – максимум 12 годин від початку появи симптомів. Чим пізніше, тим більше ризик ускладнень і більше тяжкість подальшого протікання хвороби аж до інвалідизації.

Не менш важливо, що МОЗ України спільно з іншими міністерствами почало довгострокову національну кампанію по запобіганню неінфекційних захворювань. Можна точно сказати, що для досягнення результату профілактична медицина, і установи, цілеспрямовано працюють в цьому напрямку, грає ключову роль.

Довідкові дані

Найбільш поширеними захворюваннями серцево-судинної системи є артеріальна гіпертонія та ішемічна хвороба серця – це більше 80% усіх хвороб системи кровообігу. Тільки 62% людей, які страждають від підвищеного артеріального тиску, знають про те, що вони хворі на гіпертонію. Ураження серцево-судинної системи можуть виникнути у будь-якого, але існує ряд факторів ризику, які збільшують можливість появи захворювання. Фактори способу життя: куріння, низька фізична активність, неправильне харчування, стрес. Фактори стану здоров’я: високий рівень холестерину, високий кров’яний тиск, зайва вага, цукровий діабет, старіння. Зі збільшенням віку збільшується кількість людей, які помирають від серцево-судинних захворювань. Чоловіки, потрапляють в зону підвищеного ризику після 40-45 років. У жінок ризик істотно зростає пізніше на 10 років — після 50-55 років. Тому чоловікам після 40 років, а жінкам — після 50, або з настанням менопаузи, рекомендується проходити регулярне (не рідше одного разу на два роки) профілактичне обстеження у сімейного лікаря з оцінкою чинників ризику, в тому числі з визначенням показника холестерину у крові.

Подбати про власне серце допоможуть наступні поради:

• Відмова від куріння;

• Уміння впоратися зі стресом і знаходити час для відпочинку;

• Зменшення маси тіла при її надлишку;

• Рухомий спосіб життя, виконання будь-яких фізичних вправ протягом 30 хв кожен день;

• Обмеження вживання алкогольних напоїв;

• Правильне харчування (зменшення в раціоні тваринних жирів, смаженої висококалорійної їжі, збільшення споживання овочів і фруктів)

Не зайвим буде обмеження солі до 5 г на добу, і вживання 1,5 л рідини в день. Також для людей, які страждають на артеріальну гіпертензію, рекомендується регулярне вимірювання артеріального тиску

Дотримуючись цих правил, можна знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.