Безпека переливань крові – головний пріоритет

Прес-реліз

Всесвітній день донора крові — 14 червень 2019 року

Всесвітній день донора крові відзначається щорічно 14 червня по вирішенню 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, яка проходила в 2005 році в Женеві. Ініціаторами його проведення виступають міжнародні організації – Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Міжнародна федерація Червоного хреста і Червоного півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові і Міжнародне товариство з переливання крові. Кампанія з нагоди Всесвітнього дня донора в цьому році присвячена темі «Безпечна кров рятує життя» і проходить під гаслом «Здавати кров в ім’я здорового світу».

Сьогодні тільки в 62 країнах національні запаси продуктів крові засновані майже на 100-відсотковому добровільному безоплатному донорство крові, а 40 країн досі залежать від родинних донорів і навіть від платних донорів.

 

Донорство і коронавірусна інфекція

Що стосується питання роботи служби крові України в умовах пандемії, то на сьогодні КЗОЗ ХОЦСК взяли максимальних заходів безпеки для Вас і для наших працівників з урахуванням національних і світових рекомендацій, а саме:

— всі донори заповнюють спеціальну анкету по вірусу COVID-19;

— проходять термометрію;

— наші приміщення постійно дезінфікуються відповідно до рекомендацій МОЗ.

— є можливість помити руки дезінфікуючим засобом;

— можете здійснити на нашому сайті он-лайн реєстрацію на донацію (щоб уникнути скупчення людей)

— скористатися послугою по безкоштовної поїздки в місця забору крові.

 

Безпека переливань — перш за все

Для підвищення безпеки препаратів крові в Харківському обласному центрі служби крові працює новітній ПЛР аналізатор «Cobas s 201 system — Roche Diagnostics» для скринінгу донорської крові. Адже на сьогодні «золотим стандартом» світового рівня для обстеження донорської крові та її компонентів є комбінація імунохемілюмінесцентного аналізу (ІХЛА), що дозволяє виявити антитіла (введений в роботу з 2012 року) і молекулярно-генетичного дослідження (ПЛР), які виявляють віруси на ранніх стадіях інфікування. Всі процеси повністю автоматизовані, що виключає ризик лабораторної помилки за рахунок «людського фактору». Застосування ПЛР-технології на платформі COBAS дозволить забезпечити високий рівень інфекційної безпеки трансфузій компонентів крові.

Придбаний в рамках обласної програми «Здоров’я Слобожанщини» апарат для автоматичного цітаферезу ​​дозволяє заготовляти високоякісний компонент крові — «Тромбоцити». Переливання тромбоцитів, заготовлених на сепараторах клітин крові «Амікус» і «Трима», дозволяє отримати більш виражений і тривалий клінічний ефект при корекції тромбоцитопенії, в першу чергу в онкологічній та гематологічної практиці, а також проводити агресивні види хіміо- і променевої терапії, пересадку кісткового мозку.

 

Статистика

Сьогодні в Харківській області 91% запасів крові забезпечуються завдяки добровільним безоплатним донорам. Пріоритетним напрямком розвитку служби крові Харківської області є забезпечення закладів охорони здоров’я якісними, безпечними продуктами крові. Щорічно для забезпечення потреб медичних установ області в компонентах і препаратах донорської крові заготовлюється до 20 000 літрів донорської крові. Це 35-40 тисяч донаций плазми і крові в рік.

 

З метою забезпечення населення інфекційно безпечними компонентами перевага віддається донорству і заготівлі крові або її компонентів від активних кадрових донорів. У порівнянні з 2019 роком відсоток активних кадрових донорів від загальної кількості збільшився на 2%. Показник донаций від активних кадрових донорів в 2020 році склав 53%.

Статус «Почесний донор України» в Харківській області за часи незалежності отримали 3313 осіб, з яких — 118 в 2019 році.

 

Довідкова інформація

Харківський обласний центр служби крові є центральною, спеціалізованою установою, що здійснює заготівлю, переробку, зберігання донорської крові, її компонентів та виготовлених з них препаратів. Постійний аналіз використання компонентів і препаратів донорської крові, визначення потреб лікувальних установ і повноти їх забезпечення становить невід’ємну частину роботи служби крові.

Донори, які склали 40 максимально допустимих разових доз крові або 60 максимально допустимих разових доз плазми, отримують звання «Почесний донор України», їм видається відповідне посвідчення і нагрудний знак. Донори, які безоплатно здали кров або її компоненти 100 разів і більше, відзначаються державними нагородами.

Донором може стати здорова людина, якій виповнилося 18 років. При цьому він повинен важити не менше 50 кілограмів і мати тиск не вище 170 на 100 і не нижче 90 на 60 мм рт. ст. Одна доза донорської крові становить 450 грамів. Така кількість крові організм здатний відновити дуже швидко. Мало того, за багаторічними спостереженнями, регулярна здача крові корисна, оскільки стимулює роботу ендокринної та імунної системи організму.