Центр громадського здоров’я розробив дестигматизуючий “словник” для сфери протидії туберкульозу

Фахівці відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я розробили національні рекомендації дестигматизуючої термінології у сфері протидії туберкульозу для формування та розвитку дестигматизуючої, заснованої на правах людини, гендерно-чутливої мови спілкування про туберкульоз. Рекомендації будуть корисні фахівцям сфери протидії туберкульозу, медикам, соцпрацівникам та представникам громадських організацій. За посередництва пацієнтської організації TBpeopleUkraine в рекомендаціях було враховано безпосередній досвід людей, яких торкнулась проблема туберкульозу.

Стигма та самостигма зменшують прихильність людей до лікування, перешкоджають швидкій реінтеграції у суспільство та відновленню працездатності. Більше третини (39%) людей в Україні особисто стикалися зі стигмою на шляху діагностики та лікування ТБ, і це заважало їм отримувати медичні послуги. Здебільшого стигматизація проявляється під час відвідування медичних закладів (18%), на роботі (11%), у громаді (10%).

“Усі заходи з протидії стигмі й дискримінації та формування толерантного ставлення починаються з мови спілкування. Нам потрібно змінювати мислення, мову та діалог щодо туберкульозу у повсякденному та професійному житті, акцентувати увагу на людях, а не на їхніх особливостях чи хворобі, поважати права людей. Орієнтована на людину мова дозволяє спонукати говорити відкрито про свій досвід, формувати толерантне ставлення до людей з туберкульозом у суспільстві. Толерантна лексика — це шлях у напрямку глобального подолання туберкульозу”, – каже Яна Терлеєва, завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу ЦГЗ.

Відповідно до Програми медичних гарантій на 2023 рік щодо діагностики та лікування туберкульозу, однією з вимог до організації надання послуг є дотримання толерантного ставлення до пацієнтів відповідно до затвердженої у надавача медичних послуг програми протидії дискримінації та стигматизації хворих на туберкульоз та забезпечення конфіденційності відповідних медичних даних. Національні рекомендації стануть також в нагоді при підготовці зазначених програм.

Національні рекомендації будуть постійно доповнюватись новими термінами.

Джерело інформації:

07 02 2023, https://phc.org.ua/news/centr-gromadskogo-zdorovya-rozrobiv-destigmatizuyuchiy-slovnik-dlya-sferi-protidii-tuberkulozu