Чоловіче здоров’я: Як безоплатно діагностувати та лікувати рак в Україні

Рак простати входить у п’ятірку хвороб, які є головними причинами смертності серед чоловіків. В Україні він на четвертому місці після раку органів дихання, кишківника і шлунку. Де і як чоловікові пройти профілактичний огляд на рак? А також з чого почати піклування про своє здоров’я?

Листопад — місяць турботи про чоловіче здоров’я. Чоловіки по всьому світу беруть участь у акції movember (moustache — вуса; november — листопад), відрощуючи вуса і тим самим привертаючи увагу до раку простати та інших онкозахворювань.

Діагностика та лікування раку в Україні безоплатні — за пацієнта платить Національна служба здоров’я. Програма медичних гарантій повністю покриває послуги підтримки чоловічого здоров’я: від профілактичних оглядів у сімейного лікаря до лікування раку простати у спеціалізованих медичних закладах.

“За даними електронної системи охорони здоров’я, У 2021 році обстеження у уролога пройшли 384 тис. пацієнтів. Всього направлено до спеціалістів цього профілю 816 тис. пацієнтів.

Послуги у медзакладах, які мають відповідний контракт з НСЗУ, за направленням безоплатні: медичний огляд у лікаря, дослідження та аналізи. Наприклад, ультразвукове дослідження простати, ректальне цифрове дослідження, біопсія. Тобто, вся основна діагностика”,— розповідає Дмитро Самофалов, т.в. о. Голови НСЗУ.

Як безоплатно пройти профілактичний огляд та записатися до лікаря?

  1. Почати слід із декларації з лікарем первинної ланки: сімейним лікарем (терапевтом). Саме сімейний лікар слідкує за загальним станом здоров’я пацієнтів та проводить профілактичні огляди.

Необхідно терміново звернутися до свого лікаря, коли виникають перші ознаки раку простати: проблеми з сечовипусканням, біль у спині, стегні чи тазу. Лікар оцінить симптоми та за потреби призначить аналіз крові на ПСА (простат-специфічний антиген). Цей аналіз є одним зі скринінгових досліджень для виявлення раку простати і входить до переліку безоплатних лабораторних досліджень на первинній ланці.

  1. За потреби сімейний лікар або терапевт випише направлення до уролога. Для пацієнтів, які звернулися до фахівця з направленням від сімейного лікаря, прийом безоплатний.
  2. Шукайте медичний заклад, де можна пройти обстеження у уролога, на сайті НСЗУ. Аналітична панель “Карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг”. Обирайте свою область та населений пункт, у полі “Напрям” — “Амбулаторні послуги загального профілю в Україні”. Карта покаже зручний для вас медичний заклад.

Перед візитом обов’язково уточніть, чи є уролог у штаті поліклініки, яку ви обрали. Зателефонуйте в обраний заклад.

  1. Вузькопрофільний фахівець (уролог) або сімейний лікар за потреби випише направлення на ранню діагностику новоутворень. Наприклад, ультразвукове дослідження простати, ректальне цифрове дослідження, біопсію тощо. Пройти ці дослідження безоплатно пацієнт може у закладах, що мають договір з НСЗУ на амбулаторну допомогу. А також мають необхідне обладнання та фахівців у штаті.
  2. Крім того, у Програмі медичних гарантій виділено шість пріоритетних досліджень для ранньої діагностики онкології які є повністю безоплатними для пацієнта.

Актуальними для чоловіків є: колоноскопія — дослідження кишківника; гастроскопія — дослідження шлунка; бронхоскопія — дослідження бронхів; цистоскопія — дослідження уретри та сечового міхура.

Для пацієнта безоплатними є: сама процедура з анестезією; гістологічне дослідження взятого матеріалу за потреби; аналіз та опис результатів дослідження.

Пройти їх безоплатно пацієнт може у тих закладах, що підписала з НСЗУ договір на відповідний пакет. Пріоритетні амбулаторні послуги за договором із НСЗУ надають 788 медичних закладів, 46 із них приватні, 9 — ФОП.

Якщо в пацієнта виявили новоутворення, шляхи розвитку ситуації можуть бути різними, все залежить від стану пацієнта. Від активного спостереження без втручань до лікування медикаментами, хірургічного втручання та променевої чи хіміотерапії. Якщо лікар буде вважати за потрібне, він випише направлення до лікаря-онколога.

Приходьте до своїх сімейних лікарів на профілактичні огляди, особливо якщо ви належите до груп ризику (чоловіки старше 40 років). Адже онкологічні хвороби на ранніх стадіях часто не мають виразних симптомів. Огляди дозволяють виявити онкологію на ранніх стадіях і підвищують шанси на одужання.

Джерело інформації: 18 11 2021, https://nszu.gov.ua/novini/choloviche-zdorovya-yak-bezoplatno-diagnostuvati-ta-likuvati-677