Дати максимальну якість життя пацієнта з невиліковним захворюванням

ПРЕС-РЕЛІЗ

10 жовтня 2020

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПАЛІАТИВНОЇ ТА ХОСПІСНОЇ ДОПОМОГИ

Дати максимальну якість життя пацієнта з невиліковним захворюванням

 До Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги, який в цьому році проводиться в Україні 10 жовтня, в Харківській області заплановано наступні заходи з 5 по 11 жовтня:

1. У супермаркетах і на бензозаправках будуть встановлені інформаційні банери про Всесвітній день паліативної допомоги. У кожного банера будуть перебувати по два волонтери, які будуть проводити інформаційну роботу серед відвідувачів і надавати інформаційні буклети та листівки з прав людини на отримання якісної паліативної допомоги та адекватного знеболення всім категоріям.

2. У соціальних мережах за участю волонтерів і блогерів буде проводитися флешмоб — інформування користувачів про права людини на отримання якісної паліативної допомоги та адекватного знеболення всім категоріям населення.

3. 10 жовтня (субота) у Всесвітній день паліативної допомоги буде ініційовано проведення ряду богослужінь в установах різних релігійних організацій для духовної підтримки паліативних пацієнтів, їх сімей та медичних працівників, які надають допомогу цим людям. Передбачається залучення приблизно 10 духовних закладів.

Додаткова інформація за телефонами:

Приймальна: 93-90-93, заступник головного лікаря: 93-61-12

Довідкова інформація

Щорічно в другу суботу жовтня світова спільнота відзначає Всесвітній день паліативної та хоспісної допомоги, організатором якого є Всесвітній Альянс паліативної допомоги, куди входять національні та регіональні організації, які підтримують розвиток хоспісної та паліативної допомоги в усьому світі.

Як окремий напрямок медицини Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) запровадила паліативну допомогу в 1982 році. Спочатку її визначали як догляд за людиною в останні дні її життя, потім поняття паліативної допомоги було розширено. ВООЗ визнає, що в кожній країні повинні бути створені відповідні служби для задоволення медичних і соціальних потреб паліативних хворих — закладу, де вони зможуть отримати професійну, спеціалізовану, комплексну і багатопрофільну паліативну допомогу. У багатьох країнах ці заклади називаються хоспісами.

Сьогодні найбільш широко застосовується таке визначення: паліативна допомога — це комплексний підхід, мета якого забезпечити максимальну якість життя пацієнта з невиліковним (смертельним) захворюванням і членів його сім’ї, шляхом запобігання та полегшення страждань. А також надання психосоціальної і моральної підтримки. І паліативне лікування повинно бути доступним для хворого цілодобово і надаватися в обсязі, прийнятному для пацієнта, відповідно до затверджених стандартів клінічних протоколів.

Паліативна допомога може надаватися з урахуванням потреб і згоди конкретного пацієнта вдома, в поліклініці (як консультативна послуга) або в стаціонарних лікувально-профілактичних установах будь-яких форм власності з використанням різних організаційних форм медичного обслуговування.

В Україні перші хоспіси з’явилися в 1996. І зараз налічується 25 хоспісів та відділень паліативної допомоги — вісім хоспісів в семи містах України та 17 відділень при лікарнях і онкологічних центрах.

У Харкові обласний центр паліативної медицини «Хоспіс» (вул. Луї Пастера, 4а), був відкритий в 1999 році. Крім того, на базі КЗОЗ «Харківська міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» (пр. Московський 195), функціонує хоспісне відділення для хворих на онкологічні захворювання та СНІД.

Зараз проводиться системна робота по розширенню і спрощення доступності наркотичних лікарських засобів для тяжкохворих. Були значно спрощені процедури використання медиками наркотичних лікарських препаратів в своїй практиці, полегшений доступ амбулаторних хворих до знеболення, особливо в сільській місцевості, де лікувальні установи і аптеки віддалені від пацієнта.

Навчивши людей, і перш за все молодь, поважати старших, співчувати долі невиліковно хворих і людей похилого віку, ми уникнемо безлічі етичних проблем.