Дещо про тестування ВІЛ-СНІДу та статистичні дані

01 12 2022

Епідемія ВІЛ/СНІДу в Україні набула найбільших в Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею. Як повідомляє Центр новин ООН, в Україні щодня, від СНІДу нажаль помирає в середньому 7 осіб. Ситуація ускладнюється в умовах карантину, який було запроваджено у зв`язку з новою пандемією Covid – 19.

Про можливості тестування
Міністерство охорони здоров’я України та Центр громадського здоров’я закликає громадян України протестуватися на ВІЛ та гепатит С. У цьому році вже у рамках Міжнародного тижня тестування можна буде безкоштовно перевіритися на ВІЛ та вірусний гепатит С у 17 регіонах України, дє працють пункти тестування. Їх адреси та час роботи можна знайти на сайтах і FB-сторінках регіональних центрів громадського здоров’я. Наразі повністю вилікуватися від ВІЛ неможливо. Натомість сучасна антиретровірусна терапія гарантує повноцінне та здорове життя усім людям, що мають ВІЛ.
Зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити можна:
• у свого сімейного лікаря;
• у найближчому Центрі СНІДу;
• у неурядових організаціях;
• у лабораторіях, що є на мапі Центру громадського здоров’я України.
Ще один канал для тестування це сайт prozdorovia.in.ua. На сайті prozdorovia.in.ua безкоштовні оральні тести на ВІЛ відтепер можна замовити додому. Це дуже зручно, особливо під час пандемії Covid — 19. Щоб скористайтесь сайтом prozdorovia.in.ua. треба обрати опцію “Хочу обстежитись”. Сайт запропонує користувачу пройти анкетування, аби дізнатись про власні ризики інфікування на ВІЛ, та замовити тест додому або ж допоможе знайти найближчий пункт тестування у своєму місті. Оральний тест на ВІЛ — одна з найновіших опцій у діагностиці захворювання. Він дуже простий у використанні, а результат можна отримати вже за 20 хвилин. Достовірність діагностики сягає 99% за умови дотримання інструкції. Замовити такий тест можна з будь-якого регіону України.

Статистичні дані
За даними Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Україна сьогодні посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами були Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська область, а також місто Київ.
За період 1987–2021 роки в країні зафіксовано 53 791 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.
Основним шляхом передачі ВІЛ в Україні залишається статевий — 65,4%. Вчасне діагностування ВІЛ-статуса та початок лікування — гарантує довге та повноцінне життя.
Перший випадок ВІЛ-інфекції у Харківській області був підтверджений у 1987 році. Епідемія прийшла набагато пізніше, в середині 90-х років минулого століття.
Харківська область на сьогодні посідає 11-те місце серед областей України за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.

За період з 1987 року по 01.10.2022 р. в області зареєстровано 12028 ВІЛ-інфікованих громадян України і 68 іноземців (всього 12096 особа), в т.ч. серед вперше зареєстрованих інфікованих в поточному році – 11 серопозитивних дітей (2021 рік – 60 дітей). Cтатевий шлях зараження ВІЛ в звітному році становить 42,3%, парентеральним шляхом через введення наркотичних речовин інфікувалися 45,4% (2021 р. – 44,3 % статевий, 44,3% — парентеральний). Треба зауважити. що через воєнні дії в Харківській області, з приводу великих хвиль внутрішньої міграції, порівняння даних 2021 та 2022 року не будуть коректними. Діагноз СНІД в поточному році встановлено 46 хворим (2021 р. – 127). За звітний період померло 59 хворих на СНІД, в т.ч. від СНІДу – 36 осіб (2021 р. від СНІДу – 61 особа).

Всього станом на 01.10.2022 р. під диспансерним наглядом в області знаходиться 4776 осіб.
Найбільш високі показники поширеності ВІЛ — інфекції в Лозівському – 343 особи, особа, Харківському — 301 особа, Первомайському – 154 особи.