Дифтерія знов прокидається

Дифтерия

За даними Міністерства охорони здоров’я України на Львівщині зафіксували спалах дифтерії. Захворювання виявили у сімох вихованців одного з дитячих будинків-інтернатів, де на утриманні перебувають люди з інвалідністю з дитинства. Всіх захворілих виявили під час проведення профілактичного обстеження.

Дифтерія – це гостре інфекційне захворювання, що викликається коринебактерією дифтерії (Corynebacterium diphtheriae). Частіше за все уражає слизові оболонки ротоглотки та верхніх дихальних шляхів, рідше шкіру. Інтоксикаційні явища можуть призводити до ускладнень з боку нирок, серцево-судинної та нервової систем.

Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, інколи факторами передачі можуть бути предмети побуту (посуд, іграшки тощо). У разі потрапляння дифтерійної палички у дихальну систему, починається виділення екзотоксину, що веде до загальної інтоксикації та утворення фібринових плівок на уражених слизових оболонках. Прямою загрозою для життя стає звуження та набряк дихальних шляхів, їх обструкція фрагментами фібринозного нальоту. Наслідки, що виникають у разі ускладення захворювання (міокардит, поліневрити, недостатність нирок та наднирникових залоз, інфекційно-токсичний шок та інші), можуть привести до інвалідизації людини або закінчитися летально.

Усі хворі на дифтерію підлягають невідкладній обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару. Важливим у лікуванні всіх форм дифтерії, окрім бактеріоносійства, є введення антитоксичної протидифтерійної сироватки, яка пригнічує дію токсину.

Найдієвішим способом уберегтися від інфікування дифтерійною паличкою є вакцинація. Згідно з Національним Календарем профілактичних щеплень дітям у віці 2 місяців (перша доза), 4 місяців (друга доза), 6 місяців (третя доза) вводять вакцину АКДП  або АаКДП (для осіб з ослабленим імунітетом).

У 18 місяців проводиться перша ревакцинація. Ревакцинацію у 6 років проводять дифтерійно-правцевим анатоксином (АДП), наступну у 16 років — дифтерійно-правцевим анатоксином зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М).

Ревакцинація дорослого населення повинна проводитися кожні 10 років.

Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії, правця та кашлюку. Імунізація понад 90% населення практично ліквідує небезпеку виникнення спалахів, розповсюдження інфекції, розвитку важких форм та ускладнень дифтерії.

МОЗ України та ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» закликають: щоб убезпечити себе та оточуючих від захворювання, вакцинуйтеся вчасно! Якщо Ви або Ваша дитина з будь яких причин пропустили чи не маєте необхідного щеплення терміново зверніться до сімейного лікаря для його проведення.У разі перебування поза межами свого місця проживання звертайтесь або до медичного працівника місця тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб або до будь якого закладу охорони здоров’я на території перебування.

Джерело інформації:

28 09 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=27474