Допомога поруч: нові медичні послуги для пацієнтів з розладами психіки та поведінки у програмі медичних гарантій

Реформа медицины

У 2021 році доступ до ефективного лікування осіб з розладами психіки та поведінки суттєво поліпшено — пацієнти почали користуватись послугами мобільних психіатричних команд та отримувати необхідні ліки безоплатно або з доплатою.

З 1 жовтня цього року особи з розладами психіки та поведінки — посттравматичним стресовим розладом, шизофренією, афективними розладами, депресією та невротичними розладами — можуть отримувати лікарські засоби безоплатно або з незначною доплатою, у рамках програми реімбурсації “Доступні ліки”. А це — 30 торговельних назв препаратів. З них 13 є повністю безоплатними.

До 1 жовтня пацієнти купували ці ліки або повністю за власний кошт, або мали пільги в межах місцевих бюджетів. Тобто у кожному регіоні доступ до безоплатних ліків був різним і залежав від фінансової спроможності громади. Відтепер на державному рівні доступ до ліків у пацієнтів із розладами психіки та поведінки однаковий (хоча деякі громади можуть залишити місцеві програми для інших ліків, які не потрапили в державну програму реімбурсацію). Ліки можна отримати у будь-якій аптеці, яка має договір з НСЗУ за напрямом реімбурсації “Розлади психіки і поведінки”. На сьогодні це майже 7 тисяч аптек і аптечних пунктів (вони є на дашборді НСЗУ. Вартість відпущених за електронним рецептом препаратів аптеці відшкодує Національна служба здоров’я України.

Електронний рецепт на потрібні ліки пацієнтам із розладами психіки та поведінки виписує психіатр. Лише за тиждень від дати розширення програми “Доступні ліки” понад 50 лікарів-психіатрів почали виписувати пацієнтам електронні рецепти на ці ліки. Консультацію психіатра пацієнт може отримувати безоплатно та навіть без направлення — у будь-якому медичному закладі, який за договором з НСЗУ надає амбулаторну допомогу та має відповідного фахівця у штаті.

«Наближає медичну допомогу до пацієнта із розладами психіки та поведінки і робота мобільних мультидисциплінарних команд. Пакет «Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами» — новий у Програмі медичних гарантій. Цей пакет почав діяти з 1 липня цього року. Мобільна мультидисциплінарна команда виїжджає до пацієнта і надає йому допомогу за місцем перебування. Завдяки цьому пацієнт продовжує необхідне лікування вдома, після завершення гострого перебігу хвороби. І ми бачимо гарні результати такого виду медичної допомоги для пацієнта», — говорить т.в.о. Голови НСЗУ Дмитро Самофалов.

Джерело та більше інформації: 08 10 2021, https://nszu.gov.ua/novini/dopomoga-poruch-novi-medichni-poslugi-dlya-paciyentiv-z-rozl-653