ПРЕС-РЕЛІЗ
8 травня 2021 року –
Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією
Всесвітній день боротьби з гіпертонією відзначається щорічно у другу суботу травня за рішенням Всесвітньої Ліги гіпертонії і Міжнародного товариства гіпертензії.
Артеріальна гіпертонія є найпоширенішим захворюванням серед хвороб системи кровообігу та разом з іншими серцево-судинними захворюваннями займає перше місце в світі і на Україні за показниками смертності. Підвищений артеріальний тиск, або артеріальна гіпертензія, є найвагомішим чинником розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Понад 1,5 млрд чоловік на Землі страждають цим захворюванням.
Статистика: Україна і Харківська область
За статистичними даними МОЗ України гіпертонічна хвороба уражує 30% людей, що живуть у містах і 36% жителів сільської місцевості. Усього в нашій країні у 2020 році на обліку в закладах охорони здоров’я знаходилось 11,8 млн хворих на артеріальну гіпертонію.
У Харківській області показник поширеності гіпертонічної хвороби у 2020 році становив 20493 випадки на кожні 100 тис. усього населення, (у 2019 році – 22003 випадків). У закладах охорони здоров`я області у 2020 році на диспансерному обліку перебувало 467344 хворих на гіпертонічну хворобу (у 2019 році – 503409). Протягом минулого року було виявлено вперше в житті 30255 випадків захворювання на гіпертонічну хворобу ( у 2019 році – 33173).
Така статистика останніх двох років свідчить про наявність тенденції до зменшення кількості виявлених хворих на артеріальну гіпертонію серед усього населення області.
Ця хвороба частіше виникає у людей похилого віку, проте її розвиток нерідко починається ще в молодому, а інколи навіть і в дитячому віці.
Наслідком гіпертонічної хвороби, особливо неконтрольованої, може стати виникнення ішемічної хвороби серця, гострого інфаркту міокарда, інсульту.
Серед мешканців області у 2020 році зареєстровано вперше в житті 2462 випадки гострого інфаркту міокарда проти 2726 випадків у 2019 році, 5991 інсульт, кількість яких у порівнянні з попереднім роком дещо збільшилась: у 2019 році – 5799.
Ішемічна хвороба серця має високий рівень поширеності і діагностується майже у кожної п`ятої дорослої людини. У 2020 році ішемічну хворобу серця виявлено вперше в житті у 29308 пацієнтів (у 2019 році – 34941). На диспансерному обліку перебувало у 2020 році 384712 хворих, у 2019 році – 428180.
Довідкові дані
Значна поширеність артеріальної гіпертензії серед населення обумовила збільшення кількості хвороб системи кровообігу за останнє десятиліття втричі. Високий артеріальний тиск значно підвищує ризик захворіти на ішемічну хворобу серця, мозковий інсульт, а також серцевої і ниркової недостатності, призводить до ураження судин і очей.
Частка людей з підвищеним кров’яним тиском з віком зростає: у віці від 20 до 40 років — одна людина з десяти, у віці від 50 до 60 років — п’ять з десяти. Зазначений фактор ризику викликає 2/3 всіх хвороб системи кровообігу та щорічно призводить до більш ніж дев’яти мільйонам випадків смерті в світі.
За даними статистики близько 45 відсотків хворих людей не знають, що у них високий артеріальний тиск. Про масштаби цієї проблеми в світі свідчить той факт, що гіпертонія виявляється у кожної третьої дорослої людини.
Смертність від серцево-судинної патології становить 66,3% загального показника. Високий артеріальний тиск значно підвищує ризик захворіти на ішемічну хворобу серця, мозковий інсульт, а також серцевою і нирковою недостатністю, призводить до ураження судин і очей. У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів — порушення мозкового кровообігу. Саме тому лікарі закликають громадян не займатися самолікуванням
Багато років артеріальна гіпертонія завдає шкоди серцю і судинам. І, якщо не проводиться своєчасне і кваліфіковане лікування, то це сприяє виникненню інфаркту, стенокардії, інсульту, сліпоти, захворювання нирок, слабкості серцевого м’яза з розвитком серцевої недостатності. За оцінками ВООЗ, 17,5 млн людей щорічно помирають від інфаркту міокарда або інсульту. Однак, добре відомо, що 80% таких смертей можна уникнути.
Деякі фактори ризику розвитку гіпертонії є набутими, отже, з ними можна боротися. Це, зокрема:
— куріння і алкоголь;
— зайва вага;
— високий рівень холестерину;
— підвищений тиск;
— стреси;
— малорухливий спосіб життя;
— цукровий діабет.
Незмінними факторами ризику є:
— наявність в сім’ї випадків серцево-судинних захворювань.
— чоловіча стать.
— менопауза у жінок.
Відомо, що високий кров’яний тиск і хвороби системи кровообігу можна запобігти шляхом профілактики, раннього виявлення та своєчасного і якісного лікування. Ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати, дотримуючись принципів здорового способу життя, в тому числі збалансованого харчування, зменшення вживання солі, відмови від алкоголю і куріння, регулярних фізичних вправ.
Щоб поліпшити якість життя при гіпертонії, необхідно регулярно контролювати свій артеріальний тиск і постійно приймати ліки, призначені лікарем!