Урочистий захід з нагоди 100-річчя Інституту проблем ендокринної патології ім. В. Я. Данилевського НАМН України відбувся сьогодні, 19 листопада, у Палаці культури ГУ НП у Харківській області.
Як повідомив директор інституту, Почесний громадянин Харкова Юрій Караченцев, за роки існування цього медичного закладу в його стінах було проліковано близько 120 тис. хворих і проведено 53 тис. операцій на ендокринних залозах.
«Сьогодні ми святкуємо 100-річчя самовідданої праці всіх поколінь співробітників нашого колективу, в тому числі у важкі роки війни, а також 100-річчя боротьби за життя і здоров’я наших пацієнтів. За ці роки наш інститут заснував численні наукові школи в різних галузях ендокринології, які відомі сьогодні в усьому світі. Серед наших досягнень — багато наукових розробок і впровадження у фармакологічну промисловість 120 оригінальних лікарських препаратів, розроблених нашими вченими», — зазначив Юрій Караченцев.
Колектив закладу привітали з ювілеєм заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, представники Національної академії наук, а також вчені та лікарі-ендокринологи з різних міст України та країн світу — США, Китаю, Польщі, Італії, Бельгії, Узбекистану, Білорусі.
«Це унікальний медичний заклад, у стінах якого була зроблена величезна кількість наукових відкриттів, які врятували, без перебільшення, половину людства. Один інсулін чого вартий! І сьогодні, як і 100 років тому, робота цієї установи спрямована на поліпшення здоров’я людей і продовження їхнього життя. Ми з величезною гордістю і повагою вітаємо весь колектив інституту з цією значущою для всіх нас подією!» — зазначила Світлана Горбунова Рубан.
Віце-мер вручила кращим працівникам медичної установи почесні грамоти Харківської міської ради, її виконавчого комітету та Подяки міського голови.
Також, згідно з указом Президента України, Орденом княгині Ольги III ступеня нагороджено заступника директора з наукової роботи Нонну Кравчун, а низці співробітників установи присвоєно почесні звання.
Нагадаємо, медичний заклад було засновано в Харкові у 1919 році, і сьогодні він є одним із найстаріших наукових ендокринологічних закладів на території колишнього СРСР, а його клініка, відкрита у 1927 році, — третя в світі після Швейцарського центру та клініки Мейо в США.
За останні п’ять років в інституті створено близько 50 науково-технічних розробок, які затребувані на світовому ринку, розроблено 36 нововведень, впроваджені в практику майже 80 нових методів профілактики, діагностики та лікування ендокринних захворювань, створені та захищені 200 патентів України і 13 міжнародних патентів.
Довідка. Одними із перших у Європі синтезували інсулін і налагодили промисловий випуск цього лікарського препарату українські вчені Василь Данилевський і Віктор Коган-Ясний. У 1923 році приват-доцент Віктор Коган-Ясний у лабораторії фізіологічної хімії Харківського медичного університету за власною методикою, що відрізнялася від інших, виділив інсулін з підшлункової залози. А професор Василь Данилевський у 30-ті роки минулого століття першим організував промислове виробництво запатентованого ним унікального для всього світу способу спиртово-водних (безбілкових) витяжок з залоз внутрішньої секреції. Саме у Харкові вперше в СРСР почалося масове виробництво інсуліну.
Джерело інформації:
19 листопада 2019, https://www.city.kharkov.ua/uk/news/kharkivskiy-institut-endokrinologii-vidznachiv-100-richchya-43299.html