Як отримати безоплатні ліки у разі бронхіальної астми та хвороб нижніх дихальних шляхів

Программа Доступные лекарства

Нагадуємо, що препарати у разі бронхіальної астми та хронічних хвороб нижніх дихальних шляхів включені в програму «Доступні ліки».
Це означає, що українці з цими діагнозами можуть отримати необхідні препарати безоплатно або з невеликою доплатою. Їх вартість аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України.

Загалом до програми «Доступні ліки» включено 32 торгові назви препаратів проти хронічних захворювань нижніх дихальних шляхів, у тому числі проти бронхіальної астми.
Для того, щоб почати отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою необхідно:
• Звернутися до лікаря первинної медичної допомоги (далі – ПМД).
Нагадуємо, що наявність декларації для відвідування лікаря ПМД – не обов’язкова. Під час воєнного стану українці можуть звертатися до будь-якого сімейного лікаря, терапевта або педіатра в закладі, який має договір із НСЗУ.

Лікар випише електронний або паперовий рецепт на основі обстежень та діагнозу. У рецепті лікар вкаже міжнародну непатентовану назву препарату.
• З рецептом можна звернутися в будь-яку аптеку, незалежно від місця реєстрації. Головна умова – наявність у аптеки договору з НСЗУ. Впізнати таку аптеку можна за наліпкою «Доступні ліки».
Пам’ятайте: термін дії рецепта становить 30 днів з дати виписування.
• Покажіть рецепт працівнику аптеки. Аптекар запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити. Вартість ліків аптеці відшкодує НСЗУ.
Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ можна:
– зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77,
– через дашборд на сайті НСЗ: https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pharmacy-map. В меню зліва оберіть ваш населений пункт та потрібний напрям програми реімбурсації,
– через чат-бот «Спитай Гриця» https://t.me/SpytaiGrytsia_bot.

Джерело інформації:

24 січня 2023, https://moz.gov.ua/article/news/jak-otrimati-bezoplatni-liki-u-razi-bronhialnoi-astmi-ta-hvorob-nizhnih-dihalnih-shljahiv