Як отримати послугу з реабілітації в стаціонарі?

Хто допоможе людині із відновленням чи розвитком навичок, необхідних для повсякденного функціонування та активного життя? Що потрібно знати пацієнтам про пакет “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”? Як отримати послугу з реабілітації в стаціонарі? НСЗУ відповідає про найпоширеніші питання.

Реабілітація — це комплекс заходів, яких потребує особа, яка зазнає або може зазнати обмеження повсякденного функціонування внаслідок стану здоров’я або старіння у взаємодії з її середовищем. Через війну потреби українців у реабілітації зросли. Тому в Україні важливо розвивати потужні реабілітаційні центри, які зможуть одночасно надавати пацієнту реабілітаційні послуги за кількома напрямами. Зі свого боку НСЗУ удосконалила реабілітаційні пакети та виокремила реабілітаційну допомогу в стаціонарних умовах в окремий медичний пакет. Відповідаємо на найпоширеніші питання.

Як пацієнтові потрапити в стаціонар на реабілітацію безоплатно? 
Якщо людина із певним захворюванням або станом потрапила в лікарню, а потім потребує подальшої реабілітації у гострому періоді, то її можуть перевести із одного медзакладу до іншого або із одного клінічного підрозділу лікарні до іншого. В іншому випадку пацієнтові необхідно мати електронне направлення. Направлення створює лікуючий лікар, якої саме спеціалізації — залежить від захворювання чи травми пацієнта.
Потрібно враховувати, що безоплатно послуги з реабілітації надають ті лікарні чи реабілітаційні центри, які мають договір з НСЗУ за пакетом “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”.  Таких закладів 244 по всій країні, і найбільше у Дніпропетровській, Полтавській, Сумській областях та місті Київ.

Чи може пацієнт самостійно обрати лікарню для проходження реабілітації? 
Так. Особи, яким надається реабілітаційна допомога, мають право обирати реабілітаційний заклад, відділення, підрозділ, фахівців з реабілітації з урахуванням їх спеціалізації. Детальніше про права та обов’язки осіб, яким надається реабілітаційна допомога, радимо почитати у Законі України “Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я”.

Яка безоплатна медична допомога передбачена для пацієнтів у межах пакету “Реабілітаційна допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах”?
Пацієнт в межах реабілітації в стаціонарних умовах може розраховувати на наступні безоплатні послуги:
— реабілітаційне обстеження лікарем фізичної та реабілітаційної медицини, іншими спеціалістами та фахівцями з реабілітації;
— складання індивідуального реабілітаційного плану та програми реабілітаційної терапії;
— моніторинг клінічного стану і коригування реабілітаційного плану за потреби;
— лабораторні та інструментальні обстеження (розгорнутий клінічний аналіз крові, глюкоза в цільній крові або сироватці крові, ЕКГ, УЗД, електронейроміографія тощо);
— консультації лікарів інших спеціальностей;
— надання реабілітаційної допомоги одночасно за кількома напрямами (наприклад — нейрореабілітація та/або ортопедична реабілітація, та/або кардіо-респіраторна реабілітація та інші);
— цілодобовий медсестринський догляд;
— психологічна допомога;
— своєчасне знеболення на всіх етапах реабілітації;
— лікарські засоби з Національного переліку основних лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів відповідно до галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я.
— харчування в стаціонарних умовах.

Чи покриває Програма медичних гарантій протезування та допоміжні засоби реабілітації? 
Ні. Протезування та допоміжні засоби реабілітації покриваються іншими програмами — за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Наприклад, детальніше про соціальні гарантії забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю в Україні читайте на сайті МОЗ.
Також зверніть увагу: у 2023 році прийнята постанова КМУ «Деякі питання організації реабілітації у сфері охорони здоровʼя». В документі йдеться про реабілітаційні маршрути та забезпечення медичними виробами, в тому числі допоміжними засобами реабілітації на всіх етапах реабілітації осіб з обмеженнями повсякденного функціонування.

Дєжерело інформації:

08 03 2023, https://nszu.gov.ua/novini/yak-otrimati-poslugu-z-reabilitaciyi-v-stacionari-829