Лікування пацієнтів із розладами психіки із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії

Замісна підтримувальна терапія дає змогу наркозалежним споживачам відмовитися від вживання нелегальних опіатів та зменшити ризик інфікування через ін’єкційне вживання наркотиків.

Проведення замісної підтримувальної терапії (або ЗПТ) для пацієнтів з опіоїдною залежністю визнано у світі найбільш економічно ефективним методом лікування осіб із психічними та поведінковими розладами через вживання опіоїдів.
Тому у Програмі медичних гарантій передбачений пакет “Лікування осіб із  психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використання препаратів замісної підтримувальної терапії ”.

За цим пакетом медичної допомоги пацієнт чи пацієнтка отримує безоплатно:
— препарати замісної підтримувальної терапії, які закуповують за кошти програми централізованих закупівель МОЗ;
— формування плану спостереження та лікування;
— моніторинг лікування, в тому числі  відслідковування побічних реакцій та ефективності препаратів ЗПТ та взаємодії препаратів ЗПТ з іншими лікарськими засобами;
— скринінг психічних розладів, в тому числі на наявність депресії;
— скринінг на туберкульоз, ВІЛ, вірусні гепатити;
— проведення тесту сечі на наявність в організмі інших наркотичних засобів крім тих, що призначив лікар.
— інформування щодо можливості отримання соціально-психологічних послуг та скерування до місць їх надання за потреби.

Також згідно з умовами договору лікар має визначити прихильність пацієнта до лікування.

Щоб отримувати препарати ЗПТ, пацієнту потрібне направлення лікуючого лікаря та встановлений діагноз F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів» (діагноз встановлює психіатр або нарколог).
За цим пакетом послуг заклад має забезпечити видачу препаратів пацієнту для прийому амбулаторно або за місцем перебування пацієнта.
Якщо пацієнт не може щоденно відвідувати лікаря, медзаклад має забезпечити доставку препаратів за місцем перебування пацієнта.
У випадку госпіталізації чи затримання правоохоронними органами, медзаклад також має сприяти безперервності лікування та забезпечення пацієнта препаратами.
Контрольований прийом ЗПТ дає змогу нормалізувати роботу головного мозку та блокувати потяг до нелегальних опіоїдів. Також терапія дозволяє зменшити ризик інфікування такими інфекціями як ВІЛ та гепатит через ін’єкційне вживання наркотиків.
За умовами договору з НСЗУ, під час надання медичних послуг медпрацівники мають дотримуватися толерантного ставлення до пацієнтів, уникати їх дискримінації чи стигматизації та забезпечити конфіденційність медичних даних.
Повний перелік послуг можна переглянути за 
посиланням (Оберіть пакет 26 “Лікування осіб із  психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використання препаратів замісної підтримувальної терапії ”, файл “Специфікація”).
Щоб знайти медзаклад, що надає цю послугу. телефонуйте у контакт-центр НСЗУ 16-77.

Джерело інформації:

21 09 2022, https://nszu.gov.ua/novini/likuvannya-paciyentiv-iz-rozladami-psihiki-iz-vikoristannyam-797