Міжнародний день людини з синдромом Дауна

У грудні 2011 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 21 березня Всесвітнім днем людей з синдромом Дауна. Таких людей через доброзичливість та відкритість називають дітьми Сонця.

Синдром Дауна названий ім’ям англійського лікаря, який вперше описав його у 1866 році. Але причини виникнення патології встановлені вченими-генетиками лише в середині ХХ сторіччя.

Синдром Дауна – це генетична аномалія. Люди з цим синдромом, замість звичайних 46 хромосом (23 пари від кожного із батьків), мають 47 хромосом – додаткову третю хромосому у 21 парі. Звідси і дата святкування – 21 число 3 місяця року.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з синдромом Дауна народжується кожне 700-е немовля. Це співвідношення однакове в різних країнах, кліматичних зонах і соціальних прошарках. Генетичний збій відбувається незалежно від способу життя батьків, їхнього здоров’я, освіти. Дослідження, проведене ученими Університету міста Майсор (Індія), дозволило виявити чотири чинники, що впливають на ймовірність синдрому Дауна у дитини. Це вік матері, вік батька, близькоспоріднені шлюби, вік бабусі по материнській лінії. Причому останній з чотирьох чинників виявився найзначимішим. Чим старшою була бабуся, коли народжувала дочку, тим вища ймовірність народження онука або онуки з синдромом Дауна. Ця ймовірність зростає на 30% з кожним роком, “упущеним” майбутньою бабусею. Водночас для матерів у віці до 25 років імовірність народження хворої дитини дорівнює 1/1400, до 30 — 1/1000, в 35 років ризик зростає до 1/350, в 42 роки — до 1/60, а в 49 років — до 1/12.

Окрім характерних фізичних ознак, близько 50% немовлят з синдромом Дауна мають вроджені вади серця, шлунку чи кишківника. Такі діти фізично розвиваються дещо повільніше, ніж звичайні. 80 відсотків інформації вони сприймають очима, тому більшість з них пізно починають говорити. Повільніший, у порівнянні з іншими дітьми, розумовий розвиток спричиняє гіршу соціальну адаптацію.

Попри це діти з синдромом Дауна здатні до навчання, можуть здобувати середню та вищу освіту, опікуватись собою без зайвої допомоги, освоїти різноманітні професії та влаштуватись на роботу, мати свою родину і досягти оптимальної якості життя.

Тому важливе значення для розвитку таких дітей з особливими потребами має як належне медичне обслуговування, так і доступ до програм раннього втручання та інклюзивної освіти.

Міжнародний день людини з синдромом Дауна ставить перед собою мету привернути увагу суспільства до проблем таких людей, які своєю добротою, щирістю і безпосередністю компенсують все те, в чому вони відрізняються від звичайних людей, а часто і перевершують їх. Тож давайте спільними зусиллями допоможемо цим особливим дітям краще адаптуватись до звичайного життя!

Джерело інформації:

16 03 2023, https://labcenter.kh.ua/?p=30129