На лікування пацієнтів з туберкульозом будуть витрачати більше коштів

Сьогодні, 24 березня, Центр громадського здоров’я МОЗ України провів онлайн-брифінг до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом. Подію присвятили актуалізації діалогу про туберкульоз, стану розповсюдження цієї хвороби та шляхам подолання епідемії туберкульозу в Україні. 

За даними епіднагляду у 2020 році в Україні було виявлено 17 593 випадків активного туберкульозу (нові та рецидиви), що майже на 30% менше ніж у 2019 році. За словами генерального директора Центру громадського здоров’я МОЗ України Романа Родини, радіти цій тенденції зарано, адже вона пояснюється зменшенням кількості звернень людей за медичною допомогою через обмежувальні заходи під час пандемії спричиненої коронавірусом.  

Схожа ситуація характерна і для інших країн. Про це зазначив Георгій Димов, представник ВООЗ України. Він також додав, що сьогодні кожен 5-й виявлений випадок захворювання на туберкульоз в європейському регіоні — стійкий до лікування. І вкрай важливо вчасно проводити діагностику, застосовувати зручні режими лікування, нові ліки та рівний доступ до переваг новітніх розробок. 

Безпосередньо Україна сьогодні має сучасний стандарт з лікування мультирезистентного туберкульозу (МРТБ). «Вперше за останні десятиліття доступність нових пероральних препаратів, таких як бедаквилін, деламанід дозволяє нам призначати потужні та добре переносимі схеми лікування МРТБ», — зазначила Яна Терлеєва, завідувач відділу координації програм діагностики та лікування туберкульозу ЦГЗ МОЗ України. 

На досягнутому не зупиняються і наразі розпочато нову ініціативу — впровадження коротких режимів лікування МРТБ — 39 тижнів замість 20 місяців. Пацієнтам, які відповідають критеріям відбору, буде запропоноване таке лікування в 23 регіонах (крім Тернопільського та Миколаївського).  

Окрему увагу було приділено компенсації державою більшості медичних послуг з лікування туберкульозу, про що розказав Андрій Віленський, т.в.о. Голови НСЗУ. «Тариф, встановлений за лікування пацієнтів з ТБ, покриває як стаціонарний, так і амбулаторний етапи лікування. І якщо минулого року він становив 20 663 грн, то з 1 квітня цього року він тариф зросте до 40 302 грн», — зазначив він.  

Попри це, пацієнти з туберкульозом потребують не тільки медичного супроводу, а й соціального. На жаль, реалізація останнього в нашій країні недостатня. Сьогодні ключову роль у соціальному супроводі пацієнтів відіграють неурядові організації. У цьому переконана Ольга Клименко, Голова керівного Комітету Національного партнерства «Зупинимо туберкульоз.Україна» та голова БО «TBpeopleUkraine». 

На її думку, перешкодами для ефективного подолання туберкульозу залишаються високий рівень стигматизації та ізольованість пацієнтів. Гідне ставлення до людей, які мають туберкульоз, як з боку медиків, так і з боку суспільства здатне посилити боротьбу з епідемією. 

Варто зазначити, що Україна має конкретні стратегічні цілі у боротьбі з туберкульозом, яких вона має досягти до 2030 року: 

  • зниження захворюваності на 80%;
  • зниження смертності на 90%;

підвищення ефективності лікування від усіх форм ТБ, зокрема лікарсько-стійкого туберкульозу на понад 90% порівняно з 2015 роком.

Джерело інформації: 24 03 2021, https://phc.org.ua/news/na-likuvannya-pacientiv-z-tuberkulozom-budut-vitrachati-bilshe-koshtiv