Надання психологічної допомоги має бути доступним для кожного громадянина, де б він не перебував – Ірина Микичак

Через війну багато українців пережили надважкий досвід втрати близьких, багато хто залишив власні домівки, роботу, дехто пережив окупацію або полон та зазнав насильства. Всі ці фактори можуть суттєво впливати на психічний стан людини та мати певні наслідки.

Для того, аби кожен українець, який зіткнувся з війною, мав надійну опору та можливість пережити травматичні події і жити далі, за ініціативи дружини Президента України Олени Зеленської формується Національна програма психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

Вона охоплюватиме кілька пріоритетних напрямів, серед яких аудит, інформаційна кампанія для громадян,  навчання фахівців, створення осередків психологічної допомоги у різних громадах та, звісно, спеціалізована допомога кожній людині за потреби.

«Наша спільна мета – допомогти кожному українцю вистояти і пережити наслідки війни та відновити  психоемоційний стан. МОЗ разом із партнерами працюють над тим, щоби надання психологічної допомоги було доступним і однаково якісним для кожного громадянина, де б він не перебував. Адже саме психологічне відновлення громадян є запорукою нашої сили, відбудови й економічного зростання України. Сьогодні Міністерство охорони здоров’я разом із партнерами за сприяння ВООЗ роблять усе, аби наші люди мали змогу рухатись далі та будувати своє життя», – зазначила заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Микичак. 

На сьогодні МОЗ веде міжсекторну взаємодію з різними міністерствами, які активно долучилися до розробки Програми. Крім того, залучені громадські організації, академічна спільнота та донори у сфері надання психологічної допомоги. Також велику підтримку надають міжнародні організації, такі як: ВООЗ, USAID, UNICEF.

Для подальшої розробки Програми та ефективної роботи, необхідно ретельно проаналізувати усі наявні на сьогодні ресурси, передусім – людські, оцінити рівень обізнаності фахівців, інфраструктуру та методики.

Вже зараз щоденно йде активна робота з підготовки та навчання за різними напрямами наших медиків, працівників аптек, педагогів та інших фахівців.

Крім того, одним із важливих напрямків роботи є трансформація психічних лікарень. Завдяки децентралізації, психологічну та психічну допомогу вдасться довести до кожної громади та людини окремо.

Також Ірина Микичак додала, що у кожній громаді планується провести навчання з психологічної допомоги, аби максимально охопити базовими знаннями більшу кількість людей. Ще одним кроком є створення консультаційних центрів у громаді, де кожен мешканець зможе звернутися та отримати компетентну допомогу фахівця.

Джерело інформації:

27 липня 2022, https://moz.gov.ua/article/news/nadannja-psihologichnoi-dopomogi-mae-buti-dostupnim-dlja-kozhnogo-gromadjanina-de-b-vin-ne-perebuvav-–-irina-mikichak