Оплати за Програмою медичних гарантій у 4-му кварталі 2020 року: звіт Національної служби здоров’я України

Реформа медицины

За останні 3 місяці 2020 року НСЗУ виплатила медзакладам за надання медичних послуг за Програмою медгарантій на 2,1 млрд більше, ніж у попередні три місяці.

Впровадження електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) дало змогу визначити реальні фінансові витрати в Україні на медичну допомогу громадянам. З’явилася можливість аналізувати потребу у наданні медичної допомоги у конкретній галузі, ухвалювати рішення на основі відкритих даних. А також складати фінансові плани та прогнози, формувати маршрути пацієнтів, посилювати спроможність госпітальної мережі, поліпшувати доступ пацієнтів до медичної допомоги.

За даними ЕСОЗ, у 4-му кварталі 2020 року кількість надавачів первинної медичної допомоги, які мають договір з НСЗУ, зросла на 37 (порівняно з 3-м кварталом 2020 року). Кількість приватних надавачів і лікарів-ФОП зросла на 29, комунальних закладів додалось 8. Це зумовлено попитом українців на послуги сімейного лікаря. Адже саме лікар, з яким укладають декларацію, є точкою входу у медичну систему для пацієнта. Зокрема, для пацієнтів з підозрою на COVID-19.

У 4-му кварталі кількість надавачів первинної медичної допомоги зросла до 1 719. Кількість декларацій з лікарем в ЕСОЗ за останні 3 місяці зросла на 367 тисяч. Закономірно, що  в останні 3 місяці в Україні суттєво зросла кількість лікарень, які мають договір з НСЗУ на лікування пацієнтів з COVID-19 у стаціонарі. 

Якщо у 3-му кварталі таких закладів було 331, то у 4-му — 504. Кількість медичних команд, які надавали стаціонарну допомогу зросла на понад тисячу. Відповідно, істотно зросли виплати саме за цим напрямом. За допомогу пацієнтам з коронавірусом за жовтень-грудень НСЗУ заплатила понад 7 млрд. грн. Це майже вдвічі більше, ніж за попередній квартал.

У 4-му кварталі НСЗУ виплатила медзакладам за надання медичних послуг за Програмою медгарантій на 2,1 млрд більше, ніж у попередні три місяці. Зокрема, через збільшення кількості закладів, які госпіталізують пацієнтів з COVID-19.

Сума виплат медзкладам за жовтень-грудень склала 25,8 млрд грн. З них 11,6 млрд —  за допомогу пацієнтам з коронавірусом, або підозрою на нього. Найбільше коштів отримали лікарні, що надають спеціалізовану медичну допомогу — 18,8 млрд грн. Заклади первинної допомоги  отримали від НСЗУ 4,8 млрд грн. Понад 2,1 млрд грн отримали центри екстреної медичної допомоги.

За останні 3 місяці в ЕСОЗ лікарі створили понад 53 млн медичних записів.  Це на 9 млн більше, ніж у третьому кварталі 2020 року. За цей час електронні направлення отримали 3,6 млн пацієнтів. Електронне направлення потрібне для того, щоб пацієнт отримав безоплатну послугу за Програмою медичних гарантій, а лікарня — оплату від НСЗУ. Крім того, електронні направлення формують коректну медичну статистику. На основі якої можна ефективно планувати та використовувати бюджет охорони здоров’я на потреби пацієнтів.

За даними ЕСОЗ, впродовж жовтня-грудня пріоритетних послуг було надано на 45 тис менше, ніж у липні-вересні. Йдеться про лікування інсульту, інфаркту, ранню діагностику онкології, неонатальну допомогу та медичну допомогу при пологах. Відповідно, зменшилися виплати за цими напрямами.

У 4-му кварталі лікарі виписали пацієнтам понад 3 млн електронних рецептів на «Доступні ліки». Це стільки ж, як і у минулому кварталі. За жовтень-грудень НСЗУ виплатила аптечним закладам за відпуск “Доступних ліків” понад 223 млн грн.

Детальна інформація по кожному виду послуг та по кожному регіону є у звіті на 
сайті НСЗУ.

Джерело інформації: 26 01 2021, https://nszu.gov.ua/novini/oplati-za-programoyu-medichnih-garantij-u-4-mu-kvartali-2020-454