Перша медична допомога постраждалому з холодовою травмою

У зв’язку зі зниженням добової температури звертаємося до населення бути обережними щодо шкідливого впливу низьких температур на організм. Постраждати від переохолодження, яке ще називають холодовою травмою, можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7 °С вже вважаються такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям.

Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується та підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Ось чому циркулювання крові в кінцівках уповільнюється. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35 °С і нижче.

У випадку надання першої медичної допомоги постраждалому з холодовою травмою чітко дотримуйтесь порядку надання допомоги, затвердженого МОЗ України:
1) перед наданням допомоги переконайтеся у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого. Тільки тоді можна перейти до наступного кроку;
2) припиніть дію низької температури на постраждалого;
3) заспокойте постраждалого та поясніть свої подальші дії;
4) викличте екстрену медичну допомогу та дотримуйтеся вказівок диспетчера;
5) якщо в постраждалого ознаки загального переохолодження:
а) усуньте дію несприятливих факторів зовнішнього середовища, перемістіть людину в тепле приміщення;
б) зніміть із неї холодний, вологий одяг;
в) якщо постраждалий при тямі, дайте йому безалкогольні теплі напої;
6) якщо в постраждалого ознаки відмороження:
а) усуньте дію несприятливих факторів зовнішнього середовища, перемістіть людину в тепле приміщення;
б) обережно, без зусиль зніміть із постраждалого холодний, вологий одяг/взуття;
в) накладіть на уражені ділянки тіла чисті, стерильні, сухі марлеві пов’язки без здійснення додаткового тиску на шкіру;
г) за необхідності знерухомте уражені кінцівки;
ґ) якщо постраждалий при тямі, дайте безалкогольні теплі напої;
д) не масажуйте й не розтирайте уражені ділянки, не застосовуйте місцево джерела тепла;
е) не пошкоджуйте наявні на місці обмороження міхурі;
7) накрийте постраждалого термопокривалом/покривалом;
8) забезпечте постійний нагляд за ним до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
9) при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги;
10) за можливості зберіть у постраждалого чи оточуючих максимально можливу інформацію щодо обставин отримання травми. Всю отриману інформацію передайте фахівцям бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру.
7. Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий знепритомнів, визначте ознаки життя та якщо їх немає, розпочніть серцево-легеневу реанімацію.