Перші результати впровадження стратегії імунопрофілактики в Україні

Вакцины

27 листопада відбувся круглий стіл за результатами першого року впровадження Стратегії імунопрофілактики, участь у якому взяли національні експерти, міжнародні партнери, представники парламенту, міністерств, обласних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Учасники дискусії проаналізували досягнення та наголосили на незмінності пріоритету переорієнтації від лікування до політики зміцнення здоров’я і профілактики хвороб. У розпал пандемії COVID-19 вакцинація залишається ключовим і найефективнішим інструментом протидії імунокерованим захворюванням, виникненню спалахів і епідемій інфекційних недуг.

Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров’я, головний санітарний лікар України, зазначив, що інфекційні хвороби показали нову агресивність і це призвело до неспроможності жодної з країн світу адекватно реагувати на виклики.

«В умовах COVID-19 інші інфекційні хвороби нікуди не зникли, і будь-яка із них, яку сьогодні можна ефективно профілактувати, також може призвести до певних катаклізмів. Навіть сьогодні в Україні зареєстровані випадки хвороб, яким можна запобігти вакцинацією. Тому ми маємо й далі впроваджувати Стратегію та дотримуватися затвердженого плану дій».

Окремо Віктор Ляшко розповів про перспективи вакцинації українців від COVID-19.

Олександр Мацьков, заступник генерального директора Центру громадського здоров’я України, зазначив, що таке оцінювання імунопрофілактики відбувається вперше. За цей рік вдалося на 100% забезпечити закупівлі програм імунізації в межах календаря профілактичних щеплень. Не було перебоїв у поставках, вдалося сформувати запаси вакцин і витратних матеріалів по всій території України. Крім того, уперше було забезпечено придбання вакцин для профілактики грипу серед медичних працівників.

«Через виклики пандемії COVID-19 деякі з наших ініціатив довелося переформатувати. Та незважаючи на це ми досягли і змогли зафіксувати стабільне охоплення щепленнями. Важливо донести до лікарів і до громадян, що за нинішніх обставин особливо важливо не відмовлятися від вакцинації. Адже це єдиний спосіб захиститися від імунокерованих інфекцій і можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян, і на систему охорони здоров’я в цілому».Нагадаємо, що Стратегію розвитку імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом проведення імунопрофілактики, на період до 2022 року та затвердження плану заходів щодо її реалізації було схвалено Кабінетом Міністрів України в листопаді 2019 року. Метою Стратегії є зниження рівня захворюваності на інфекційні хвороби, яким можна запобігти шляхом імунопрофілактики, зменшення смертності та інвалідності внаслідок інфекційних недуг із використанням високоякісних, безпечних продуктів і технологій, які за певних умов будуть доступними всім верствам населення.

Джерело інформації: 30 11 2020, https://phc.org.ua/news/pershi-rezultati-vprovadzhennya-strategii-imunoprofilaktiki-v-ukraini