Пневмококова інфекція

Всесвітній день боротьби з пневмонією

Пневмококова інфекція – група інфекційних захворювань людини, що викликаються пневмококком (Streptococcus pneumoniae), мають загальну поширеність, вражають переважно дитяче населення і проявляються різноманітними симптомами.

Джерелом інфекції є хворі клінічно вираженою формою хвороби та носії пневмококів.

Основний механізм зараження – аерогенний, шлях передачі – повітряно-крапельний. Інкубаційний період від 1 до 3-х днів.

Вхідними воротами для пневмококової інфекції є слизові оболонки ротоглотки та дихальних шляхів, де пневмококи можуть довго перебувати, не викликаючи захворювання. Провокуючими факторами, що спричинюють зниження резистентності організму до пневмококу та, як наслідок, виникнення захворювання, – є переохолодження, зниження місцевого імунітету в результаті частих респіраторних інфекцій, стресові ситуації і перевтома, гіповітаміноз та ін.

Сприйнятливість людини до пневмококової інфекції висока. Особливо вразливими є діти, які перебувають в закритих колективах. Можливі сімейні спалахи та спалахи в організованих колективах.

Пневмококова інфекція може протікати у таких клінічних формах: пневмококова пневмонія, пневмококовий менінгіт, пневмококовий отит, пневмококовий сепсис (зараження крові).

Найбільш ефективним засобом профілактики є вакцинація проти пневмококової інфекції, яка включена до Національних календарів і є обов’язковою для дітей раннього віку у багатьох країнах світу. Щеплення проти пневмококової інфекції не включено до обов’язкових профілактичних щеплень Національного Календаря щеплень України та відноситься до рекомендованих. Наразі в Україні зареєстровано пневмококову вакцину виробників Великої Британії та Бельгії. Зробити щеплення можна відповідно до Інструкції застосування вакцини в державних та приватних медичних закладах за власні кошти.

При вирішенні питання проведення щеплень дитині, необхідно розуміти наскільки ризик розвитку захворювання та його ускладнень перевищує ризик розвитку небажаних явищ після проведення щеплень, та обговорити переваги й можливість проведення вакцинації з лікарем.

За даними ДУ «Центр громадського здоров`я МОЗ України», масове запровадження універсальної вакцинації від пневмококової інфекції у 100 країнах світу сприяло зниженню рівня захворюваності та на деяких територіях призвело до зниження показників захворюваності навіть серед вікових груп, які не були цільовими для програми імунізації, за рахунок ефекту колективного імунітету.

Неспецифічні профілактичні заходи включають в себе такі основні рекомендації:

– дотримання правил особистої гігієни, уникнення скупчень людей особливо в період підйому захворюваності грипом та гострими респіраторними інфекціями;

– часте наскрізне провітрювання та вологе прибирання в приміщеннях де перебуваєте;

– при перебуванні на вулиці, потрібно вдягатися згідно з температурою повітря назовні;

– повноцінне збалансоване харчування;

– загартування організму, оберігання від сильного переохолодження.

Бережіть себе та своїх дітей! Будьте здорові!

Джерело інформації: 16 08 2021, https://labcenter.kh.ua/?p=20010