Пневмонія особливо небезпечна для дітей до 5 років

12 листопада 2020 року

Всесвітній день боротьби з пневмонією

ПРЕС-РЕЛІЗ

Всесвітній день боротьби з пневмонією, який відзначається 12 листопада, з’явився в календарі завдяки Глобальній коаліції проти дитячої пневмонії. І це не випадково. Здавалося б, давно є антибіотики, інші супутні нові ефективні ліки, і все повинно бути добре. Але факт такий, що від пневмонії люди вмирають, часто швидко, і сьогодні — згорають за дві-три доби. Адже ЮНІСЕФ і ВООЗ, наприклад, визначають пневмонію першочерговою причиною смертності дітей у віці до 5 років. Пневмонія є головною причиною дитячої смертності у всьому світі: щорічно ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйона дітей у віці до 5 років — це більше, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті.

А сьогодні, з огляду на поточну епідемію коронавірусної інфекції, цей день набуває нового значення. Адже специфічне ураження легень з частим приєднанням класичної пневмонії є одним з основних проявів нової повітряно-крапельної інфекції, розповсюдженої по всьому світу.

Статистика по Харківській області та Україні

Пневмонія і в XXI столітті залишається важливою медико-соціальною проблемою. Це обумовлено, в першу чергу, її значною поширеністю, досить високими показниками інвалідизації та смертності. В Україні захворюваність дорослих на пневмонію становить 4-6 на 1000 осіб молодого і середнього віку і 12-18 випадків на 1000 населення старших вікових груп. У структурі смертності населення від хвороб органів дихання пневмонія посідає друге місце після ХОЗЛ. Смертність становить 13-15 на 100 000 населення, що становить 3% з хворих на пневмонію. ЮНІСЕФ та ВООЗ визначають пневмонію першочерговою причиною смертності дітей у віці до 5 років. Пневмонія є головною причиною дитячої смертності у всьому світі: щорічно ця хвороба забирає життя близько 1,4 мільйона дітей у віці до 5 років — це більше, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті. Серед усього населення Харківської області в 2019 році зареєстровано 13304 хворих на пневмонію, або 500 осіб на кожні 100 тисяч населення. Протягом 2018 захворювання пневмонією був діагностований у 12 460 осіб, що становило 465 випадків на 100 тисяч жителів області. Майже 50% пацієнтів, які перехворіли на пневмонію, перебували за станом здоров’я під диспансерним наглядом лікарів. За 9 місяців 2020 серед населення Харківської області зареєстровано 17055 випадків захворювання на пневмонію, показник поширеності на 100 тисяч населення склав 645,33. У тому числі: по м Харків — 9385 випадків, показник — 659,23; по районам області — 7670 випадків, показник-629,11. У порівнянні з аналогічним періодом 2019 захворюваність на пневмонію збільшилася, як в цілому по області, так в тому числі по м Харків і по районам області. За 9 місяців 2019 серед населення Харківської області зареєстровано 9692 випадки захворювання на пневмонію, показник поширеності на 100 тисяч населення склав 364,37. У тому числі: по м Харків — 3433 випадки, показник — 240,65; по районам області — 6259 випадків, показник — 507,45.

Довідкові дані про пневмонії

Пневмонія — це поліетіологічне вогнищеве інфекційно-запальне захворювання легень із залученням до патологічного процесу інших респіраторних відділів. Викликається цілим рядом збудників інфекції, включаючи віруси, бактерії і грибки. Str. pneumonia — найпоширеніший фактор бактеріальної пневмонії у дітей. Існує декілька шляхів розповсюдження пневмонії. Один із шляхів поширення хвороби — повітряно-крапельний. Крім того, пневмонія може передаватися через кров, особливо під час пологів або відразу після них.

Профілактика пневмонії: відмінною профілактикою для пневмонії, є відмова від шкідливої ​​звички — куріння. Намагайтеся уникати контакту з людьми, у яких є інфекції дихальних шляхів, тому що вони можуть стати причиною захворювання на пневмонію. Імунізація проти Hib, пневмокока, кору і коклюшу є найбільш ефективним способом профілактики пневмонії. Важливе значення для підвищення захисних сил організму дитини і попередження пневмонії і скорочення тривалості хвороби має адекватне харчування, починаючи з виключно грудного вигодовування протягом перших 6 місяців життя. Боротьба з такими екологічними факторами, як забруднення повітря всередині приміщень, і створення умов для дотримання правил гігієни в перенаселених житлах також знижує число дітей, що страждають на пневмонію.

Профілактика за допомогою щеплень: проведені дослідження показують, що вакцина від цих інфекцій не дає 100% захисту дорослої людини від пневмонії, але допоможе уникнути ряду ускладнень, пов’язаних з нею. Інший тип вакцинації запобігає ряд захворювань, які при ускладненні можуть привести до пневмонії (дітям роблять щеплення проти пневмококової інфекції). Щорічна вакцинація від грипу і вчасно зроблене щеплення від вітряної віспи захистить не тільки від цих інфекцій, але і від пневмонії.