Чи існує лікування від ВІЛ?
Так. Це антиретровірусна терапія (АРВ-терапія, АРТ). Докладно читайте на arv.phc.org.ua.
Де я можу знайти пункт видачі АРВ-терапії в конкретному місті?
Платформа й чат-бот для пошуку лікування для людей, що живуть із ВІЛ:
- Платформа: https://findart.phc.org.ua
- Чат-бот у Telegram: https://t.me/HIV_AIDS_bot
- Сервіс HelpNow: https://t.me/helpnowbot
Які є особливості прийому АРВ-препаратів?
Ліки необхідно приймати щодня приблизно в один зручний для вас час протягом усього життя. Дуже важливо не пропускати час прийому ліків — вірус може пристосуватися до компонентів препарату і стати невразливим до них.
АРВ-терапія в Україні безоплатна. Необхідні препарати закуповує держава, а лікарі призначають лікування індивідуально. Більше: https://arv.phc.org.ua/
Які послуги надають Центри СНІДу?
Послуги з діагностики ВІЛ, призначення лікування (АРТ), моніторингу ефективності лікування ВІЛ та супроводу пацієнтів з ВІЛ-інфекцією. Також надаються послуги з призначення доконтактної профілактики ВІЛ (ДКП), постконтактної профілактики ВІЛ (ПКП), профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини (ППМД), призначенні профілактики та лікування опортуністичних інфекцій.
Які є особливості діагностики ВІЛ? Як перевірити свій статус?
В Україні тестування на ВІЛ проводиться відповідно до міжнародних рекомендацій (алгоритм ВООЗ) та за допомогою швидких тестів (зазвичай крапля крові з пальця) або імуноферментного аналізу (кров із вени).
Алгоритм тестування на ВІЛ включає кілька етапів. Для встановлення діагнозу ВІЛ недостатньо результату лише одного тесту (скринінговий етап), завжди потрібно робити додаткові тести (підтверджуючий етап).
При використанні комбінації швидких тестів можливо поставити діагноз ВІЛ у день звернення. У разі імуноферментного аналізу результат доведеться почекати декілька днів. Швидкі тести такі ж надійні та достовірні, як і ІФА.
Для того, аби отримати достовірний результат, важливо врахувати «період вікна» — термін від ймовірного інфікування («ризикованої» ситуації) до моменту тестування має становити не менше 12 тижнів. Під час цього періоду важливо уникати ризикованих відносно інфікування ВІЛ ситуацій.
Які особливості життя з ВІЛ?
ВІЛ — це хронічна інфекція, як і багато інших, її можна ефективно лікувати, з нею можна створювати сім’ю й народжувати дітей, бігати марафони та робити кар’єру, старіти й виходити на пенсію — так само, як без ВІЛ.
Кожна людина, яка живе з ВІЛ, може безоплатно отримувати антиретровірусну терапію й досягти невизначуваного рівня ВІЛ-інфекції. Достатньо визначити час прийому ліків і щодня його дотримуватися.
Чи придатний/а я до служби з діагнозом ВІЛ?
Згідно з наказом Міноборони від 14.08.2008 №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» перед медичним оглядом усім призовникам проводиться аналіз крові на антитіла до ВІЛ (п. 2.5), оцінка стану здоров’я та придатності до військової служби проводиться у відповідності з Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, затвердженого наказом Міноборони № 402 (ст.5).
Що таке PrEP? Кому його слід приймати?
PrEP — це доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП) — і передбачає прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP (ДКП) є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ.
Це:
- Партнери та партнерки ВІЛ-позитивних людей
- Чоловіки, що практикують секс із чоловіками
- Люди, які надають інтимні послуги за винагороду
- Люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційно — Трансгендерні люди
- А також ті, хто часто змінює сексуальних партнерів/партнерок та не використовує презервативи
Де і за яким алгоритмом я можу отримати PrEP?
Отримати PrEP (ДКП) можна в кабінетах довіри, СНІД-центрах або в громадських організаціях.
Деталі можна дізнатися на гарячій лінії з питань ВІЛ/СНІД: 0–800–500–451
Знайти найближчий заклад допоможуть:
- Платформа: https://findart.phc.org.ua
- Чат-бот у Telegram: https://t.me/HIV_AIDS_bot
- Сервіс HelpNow: https://t.me/helpnowbot
Джерело інформації:
28 11 2022, https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/vilsnid/poshireni-zapitannya