Поширені запитання про вірусний гепатит С , частина друга

Боротьба з гепатитами

Часть 2

Куди можна поскаржитися на медзаклад?

В обласний ДОЗ, на гарячу лінію НСЗУ, до керівництва лікарні.

Чи можу я отримувати консультацію і лікування від вірусного непатиту С без паспорта?

Ви можете надати інший документ, який посвідчує вашу особу. Надалі звернутися до місцевого ЦНАП для відновлення документів.

Чи можу я отримувати консультацію і лікування від вірусного гепатиту С  без декларації з сімейним лікарем?

Так, якщо ви ВПО — зверніться до найближчого зручного закладу, аби отримати медичну допомогу й консультацію.

Які обстеження треба пройти для того, щоб почати лікування від вірусного гепатиту С?

Для того, щоб розпочати лікування, необхідно звернутися до лікаря, який його призначить. Наразі не потрібно проходити велику кількість дороговартісних обстежень перед початком та в процесі лікування. Для того, щоб почати лікування необхідно: мати позитивний тест на визначення РНК ВГС, виключити вагітність, пройти обстеження на ВГВ, здати загальний аналіз крові, оцінити функцію нирок та печінки. Для оцінки функції печінки не обов’язково проходити дороговартісні обстеження, достатньо здати розгорнутий аналіз крові та визначити АЛТ та АСТ. Далі на основі спеціального калькулятора оцінюється ймовірність ураження печінки.

Чи вірусний гепатит С виліковний?

Так, ВГС наразі належить до виліковних захворювань. 95% людей повністю одужують після лікування.

Чи правда, що лікування від ВГС дуже складне й пов’язано з чисельними побічними реакціями?

Дійсно, так було раніше. Раніше для лікування від ВГС використовувалися схеми на основі інтерферону. Лікування було дуже складним, більшість пацієнтів мали серйозні побічні реакції. Саме лікування тривало від 24 до 72 тижнів, під час яких людина щоденно приймала препарати та раз на тиждень робила укол пегільованого інтерферону. Багато пацієнтів не витримували побічних реакцій і переривали лікування. Водночас ефективність лікування була низькою. При найбільш поширеному в Україні генотипі вірусу ефективність лікування становила близько 50%.

Наразі лікування здійснюється з використанням новітніх препаратів прямої противірусної дії, які дозволяють вилікувати 95% хворих. Тривалість лікування становить від 3 до 6 місяців у випадку наявності серйозних уражень печінки. Лікування полягає в прийомі однієї або декількох таблеток один раз на добу (існує одна схема, яка передбачає прийом препаратів два рази на добу). Лікування дуже легко переноситься та майже не має з побічних реакцій. Побічні реакції, які виникають, зазвичай легкі, як-от підвищена втомлюваність, головний біль.