Ботулізм-хвороба, яка являє собою гостре харчове отруєння токсинами бактерій ботулізму. Захворювання виникає внаслідок вживання харчових продуктів, в яких містяться ботулотоксини, характеризується переважно ураженням нервової системи, проявляється у вигляді м’язових паралічів і парезів.
Бактерії ботулізму можуть існувати в ґрунті, воді у вигляді спор, які внаслідок проростання перетворюються в вегетативну форму. Цей процес є можливим тільки в анаеробних умовах, тобто при відсутності кисню. Такі умови можуть створюватися у ґрунті, при потраплянні спор у кишківник тварин, птахів, а також риби, та саме головне- в харчових продуктах: консервах із грибів, м’яса, овочів домашнього приготування, сирокопченій ковбасі, солонині, балику, в’яленій і копченій рибі.
Бактерії ботулізму при температурі 22-370 інтенсивно розмножуються і при цьому виробляють сильні токсини. Наявність ботулотоксину не змінює смаку продуктів. Найчастіше причиною ботулізму стає вживання консервованих в домашніх умовах, забруднених спорами збудника продуктів: овочів, грибів, м’ясних виробів та солоної ( в’яленої) риби.
Резервуаром і джерелом збудника ботулізму є ґрунт, а також дикі і деякі домашні тварини, птахи ( переважно водоплавні), гризуни. Від тварин-носіїв бактерії потрапляють у ґрунт і воду. Отже риба із відкритих водоймищ може бути забруднена збудником ботулізму. Якщо така риба погано оброблена перед солінням або в’яленням, вона може бути небезпечною для здоров’я і навіть життя людини.
Ботулотоксини належать до найсильніших отруйних біологічних речовин. Вони швидко всмоктуються в кишківнику, проникають у кров і розносяться по всьому організму. Перші ознаки хвороби з’являються вже через декілька годин після вживання отруйної їжі. Виникають головний біль, запаморочення, слабкість, безсоння, біль у животі, нудота, блювання, спрага. Пізніше з’являються скарги на порушення зору: поява «туману», або « сітки» перед очима, нечітке чи подвійне зображення предметів. Згодом порушується ковтання, мова стає нерозбірливою, гугнявою, з’являється хрипкість голосу і настає його повна втрата. Хвороба може закінчитися летально через гостру дихальну недостатність і зупинку дихання.
При появі ознак отруєння не можна зволікати, слід відразу звернутися до лікаря. Хворого з підозрою на ботулізм негайно госпіталізують. Успіх лікування залежить від своєчасного звернення за медичною допомогою.
Щоб запобігти захворюванню на ботулізм, слід суворо дотримуватися санітарно-гігієнічних норм при виготовленні консервів, стерилізувати посуд для заготовлення продуктів тривалого зберігання. Рибні і м’ясні продукти слід консервувати виключно в свіжому і ретельно очищеному від частинок ґрунту вигляді. Консервація переспілих плодів є неприпустимою.
Консервування в домашніх умовах повинно здійснюватися в суворій відповідності з рецептурою при достатній концентрації солі і кислоти у відкритому для доступу повітря посуді.
Не можна вживати в їжу сумнівні харчові продукти (в’ялену, копчену рибу, консерви) особливо такі, що придбані на стихійних ринках і у невідомих осіб.