Літо! Настала пора відпусток, туристичних поїздок та далеких мандрів. Проте, мандрівки несуть не тільки незабутні враження, а й незручності та значні ризики для здоров’я туристів. Перш за все – це довге сидіння в поїздах, автомобілях, літаках та автобусах; проходження митного контролю й оформлення документів, біганина у пошуках житла та їжі.
Ступінь ризику подорожі визначають місце, тривалість та мета поїздки, побутові умови, гігієна харчування. Щоб провести відпустку з користю та покращити стан здоров’я, слід заздалегідь попіклуватись про її безпеку.
Міжнародний туризм в цілому є прогресивним явищем, разом з тим, він зумовлює цілу низку проблем і в першу чергу, проблему профілактики інфекційних захворювань. Нині епідситуація у світі з особливо небезпечних інфекцій залишається напруженою. На фоні пандемії коронавірусної хвороби реєструються чума, геморагічні лихоманки, жовта гарячка, лихоманка Денге, холера, малярія та інші.
Кожна держава має свої вимоги до осіб, що в’їжджають на її територію, стосовно попередження завозу та розповсюдження інфекційних захворювань. Чи багато туристів ознайомлені з тим, яка небезпека може підстерігати їх в тій чи іншій країні? Тому, при плануванні туру, у першу чергу, самі громадяни повинні поцікавитися, які інфекційні хвороби реєструються на території країни перебування та рекомендовані заходи профілактики. Дізнатися про кліматичні умови, культурні, етнічні, харчові традиції країни. З вимогами щодо в’їзду, можливими ризиками інфікування та заходами профілактики можна ознайомитись в посольствах цих країн, сімейного лікаря та туристичних агентствах.
Відповідно до Закону України «Про туризм», суб’єкти туристичної діяльності (турфірми) повинні інформувати туристів про звичаї місцевого населення, пам’ятки природи, історії, культури, стан навколишнього природного середовища, санітарну та епідемічну ситуацію, можливі небезпеки під час подорожі та необхідність виконання загальнообов’язкових вимог, запобіжних чи попереджувальних заходів (профілактичних щеплень, індивідуальної хіміопрофілактики, тощо). Наприклад щоб уникнути можливих перешкод при виїзді в країни ендемічні з жовтої гарячки, туристам необхідно обов’язково мати свідоцтво про вакцинацію. Через значний ризик захворювання малярією в країнах тропічного клімату туристам рекомендується приймати протималярійні препарати, які полегшують перебіг цього тяжкого захворювання.
Стрімке поширення коронавірусу зумовлює обмеження подорожей по всьому світу. Тим, хто збирається у подорож, рекомендується зв’язатись з авіакомпаніями та готелями, аби з’ясувати, чи не вжили вони обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням захворювання. Важливу інформацію туристи можуть знайти на інтернет-сторінках Міністерств закордонних справ країн, де наводяться актуальні поради та застереження щодо подорожей.
Крім того, Всесвітня організація охорони здоров’я наполегливо рекомендує під час подорожей дотримуватись правил миття рук, кашляти/чихати у лікоть або одноразову серветку, не торкатись руками обличчя, дотримуватись дистанції у громадських місцях (не менше 1,5 метра). Особам похилого віку та особам з наявністю хронічних захворювань, які недавно перенесли хворобу чи хворіють зараз, відмовитися від поїздок до регіонів з підвищеним ризиком зараження коронавірусом.
Проведення профілактичних заходів (імунізація, прийом протималярійних препаратів, дотримання правил особистої гігієни) є запорукою Вашого безпечного відпочинку.
Пам’ятайте! При зверненні до лікаря з приводу будь-якого захворювання, обов’язково повідомте його про перебування у зарубіжній країні. Це може допомогти своєчасно діагностувати захворювання та призначити відповідне лікування, а іноді – зберегти життя. Приємних подорожей та вражень!
Джерело інформації: 30 06 2021, https://labcenter.kh.ua/?p=18805