Профілактика та лікування інсульту у Програмі медичних гарантій. Роз’яснення НСЗУ

Всесвітній день боротьби з інсультом

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. Тож сьогодні поговоримо про те, яку медичну допомогу можуть отримати українці для профілактики та лікування цього захворювання.

Інсульт – одна з найчастіших причин інвалідизації та смертності в Україні. Тому в Програмі медичних гарантій лікування і профілактика інсультів є пріоритетом. Українці можуть отримати повний обсяг медичної допомоги: від первинної профілактики, до лікування та реабілітації.

Програма медичних гарантій дозволяє ефективно протистояти цьому захворюванню. Насамперед на рівні первинної медичної допомоги. Лікарі сімейної медицини можуть вчасно виявляти та контролювати серцево-судинні захворювання.

Доступність первинної допомоги дає можливість українцям уникати різкого погіршення стану здоров’я. Саме у сімейного лікаря пацієнт може отримати рецепт на Доступні ліки для лікування серцево-судинних захворювань та для профілактики інсультів та інфарктів.

З початку 2022 року лікарі первинки виписали майже 7 млн рецептів на ці препарати. Їх пацієнти отримують в аптеці безоплатно або з невеликою доплатою.

— Дуже важливою є доступність спеціалізованоі якісної медичної допомоги для пацієнтів, у яких стався інсульт. Ані пандемія коронавірусного захворювання, ані війна не призвела до скорочення фінансування цього напрямку.

У 2022 році 254 медичні заклади уклали договір з НСЗУ  на лікування інсульту. Під час контрактування НСЗУ висувала до них підвищені вимоги. Щодо наявності обладнання, кваліфікованого медичного персоналу та роботи в цілодобовому режимі.

Адже оперативно зробити КТ або МРТ пацієнту з підозрою на інсульт та вчасно розпочати лікування означає врятувати людині життя.

Медична допомога для пацієнта повністю безоплатна. Йдеться про такі послуги:
— первинний огляд;
— екстрена діагностика — КТ, МРТ, ангіографія;
— ендоваскулярне лікування;
— нейрохірургічна допомога;
— тромболітична терапія при ішемічному інсульті;
— знеболення на всіх етапах діагностики та лікування;
— ліки з Національного переліку.

Також передбачена реабілітація в гострому періоді інсульту. Після неї пацієнта направляють для отримання послуг з реабілітації у післягострому періоді за пакетом “Реабілітація дорослих та дітей до трьох років з ураженням нервової системи”. За цим пакетом пацієнт отримує індивідуальний план лікування, послуги з реабілітації, усі необхідні лабораторні та інструментальні дослідження, консультації лікарів-спеціалістів. Своєчасне знеболення, а також цілодобовий медсестринський догляд.

Платити за це пацієнту не потрібно. Лікування оплачує Національна служба здоров’я України. Так, у 2022 році тариф на лікування інсульту збільшено, порівняно з минулим роком. Майже 22 тис. грн передбачено за меддопомогу без застосування складних втручань. Якщо пацієнт потребує тромболітичної терапії — тариф становить 62,5 тис грн. У разі проведення лікувальних ендоваскулярних втручань, тобто видалення згустку крові, тариф становить понад 131 тис. грн.

Важливо, щоб людину з підозрою на гострий мозковий інсульт бригада екстреної медичної доставляла в той медзаклад, який уклав відповідний договір з НСЗУ. Навіть якщо такий медзаклад розташований в іншій області, але є ближчим до місця перебування пацієнта.

Дізнатися, де знаходиться така лікарня можна за номером контакт-центру 16-77.

Своєчасна та якісна медична допомога підвищує шанси на повноцінне одужання пацієнта. Тому правильний маршрут пацієнта при інсульті грає вирішальну роль.

Національна служба здоров’я й надалі працюватиме в інтересах пацієнта. Для того, щоб українці мали доступ до якісної та допомоги для профілактики інсульту чи його лікування.

Джерело інформації:

29 10 2022, https://nszu.gov.ua/novini/profilaktika-ta-likuvannya-insultu-u-programi-medichnih-gara-810