Програма медичних гарантій-2021: амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога

Реформа медицины

Медичні експерти обговорили вимоги до трьох пакетів —  “Профілактика та діагностика спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”, “Стоматологічна допомога дорослим та дітям” і “Мамографія”.

Пропозиції за напрямами амбулаторна спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога обговорили медичні фахівці на засіданні Робочої групи з питань розробки проєктів специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій-2021.


У дискусії взяли участь практикуючі лікарі, головні лікарі та директори медичних закладів, керівники лікувальних відділень та представники громадських організацій. Вони розглянули та прийняли проміжний перелік експертних пропозицій та зауважень до Проєкту специфікацій та умов закупівлі за пакетами ПМГ-2021 “Профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах”, “Мамографія” та “Стоматологічна допомога дорослим та дітям”.

Щодо профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах розглянуто такі пропозиції:
— проведення додаткових лабораторних досліджень відповідно до галузевих стандартів, зокрема, бактеріологічне дослідження на збудники дифтерії (мазок із зіву та носа);
— аналіз та опис результатів досліджень, що проводиться лікарем-рентгенологом, з наданням рекомендацій щодо терміну наступного дослідження та методів уточнення виявлених змін при необхідності;
— до пункту про проведення інструментальних методів дослідження (рентгенологічних, ендоскопічних, ультразвукових, функціональних), відповідно до напряму надання допомоги у закладі, додано «або на умовах договору підряду»;
— до необхідного у закладі медичного обладнання додати наявність рентген-апарату тощо.

Також експерти зауважували  про діагностичну важливість  включення до амбулаторного пакету таких інструментальних досліджень як  КТ та МРТ у закладі або на умовах підряду.  Лікарі пропонували додати проведення медико-генетичного консультування, спеціалізованого лабораторного генетичного обстеження пацієнтів з підозрою на наявність спадкової та/або вродженої патології, що перебуває на етапі обговорення. 

Фахівці обговорили питання щодо вимог до спеціалізації та кількості медиків, зокрема, пропонувалося прописати рекомендовану кількість медичних сестер щодо кількості пацієнтів. Позаяк медсестри відіграють важливу роль у зміцненні здоров’я, профілактиці захворювань та наданні первинної та громадської допомоги, надають допомогу в надзвичайних ситуаціях і будуть ключовими для досягнення загального охоплення здоров’ям. Також пропонували включити до пакету лікаря-анестезіолога та/або лікаря-анестезіолога дитячого.

Щодо змін вимог до пакету “”Мамографія” експерти запропонували, зокрема, після проведення процедури надавати пацієнтці чіткі рекомендації з подальших консультацій, надто у разі виявлення доброякісних новоутворень та необхідності спостерігатись надалі у профільного спеціаліста тощо.

При розгляді пакету “Стоматологічна допомога дорослим та дітям” фахівці обговорили питання щодо надання ургентної стоматологічної допомоги дітям та дорослим, вимоги до спеціалізації та кількості фахівців, проведення інструментальних досліджень в рамках ургентної стоматологічної допомоги, а також планової стоматологічної допомоги дітям та інше.

Експерти наголошували, що в умовах вкрай обмеженого фінансування системи охорони здоров’я, найефективнішим у стоматологічній галузі є витрачання ресурсів лише на найнеобхідніше.

Джерело інофрмації: 10 11 2020, https://nszu.gov.ua/novini/programa-medichnih-garantij-2021-ambulatorna-specializovana-367