Рак — це хвороба, з якою можна і потрібно боротися!

ПРЕС-РЕЛІЗ

4 лютого 2020 року

Всесвітній день боротьби проти раку (ВООЗ)

Всесвітній день боротьби проти раку відзначається щорічно 4 лютого за ініціативи «Міжнародного союзу проти раку» (UICC).

У Харківській області на обліку перебуває 82,57 тисячі онкохворих. Протягом 2019 зареєстровано 10090 випадків захворювання на рак, проти 10040 в 2018 році. Щорічно від раку в області помирає близько 4,9 тисячі чоловік, найчастіше від раку легенів. Друге місце по причині смерті серед жителів Харківської області займає рак товстої кишки, на третьому місці – рак молочної залози, на четвертому – рак шлунка.

Рання діагностика — врятоване життя

Онкологічне захворювання — це завжди трагедія. Як за прогнозним результатом, так і в зв’язку з важким і дорогим лікуванням. І тому своєчасне виявлення раку на ранній стадії і його адекватне лікування має пріоритетне значення. Адже у 100% хворих з I стадією забезпечується стійке одужання, у 80% – з II стадією. Особливе значення в ранній діагностиці раку мають скринінгові програми, які дозволяють визначати пухлину на початкових стадіях росту:

  • ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити жінкам старше 20 років;
  • мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується жінкам старше 40 років (1 раз в 2 роки);
  • колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується чоловікам і жінкам старше 50 років;
  • РSA-тест (простат-специфічний антиген) для виявлення раку передміхурової залози. Рекомендується чоловікам старше 50 років.

Рак розвивається з однієї єдиної клітини

Рак — це загальне позначення великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Використовуються також такі терміни, як злоякісні пухлини і новоутворення

До ознак хвороби відносяться:

  1. Швидка стомлюваність і невмотивована втома.
  2. Висока температура протягом довгого часу.
  3. Різні ущільнення під шкірою, на шкірі, в паху, в області молочних залоз, в пахвовій западині.
  4. Збільшення лімфатичних вузлів.
  5. Різні домішки в сечі і калі: кров, слиз, гній.
  6. Тривала біль в будь-якій ділянці тіла.
  7. Зміна тембру голосу, хронічний кашель без видимих ​​причин.
  8. Незагойні рани і виразки.
  9. Швидке зниження ваги без причин.

Довідкові дані

Взагалі ж рак як причина смерті посідає друге місце в структурі смертності населення України. І разом з серцево-судинними захворюваннями в тому числі визначає рівень здоров’я наших співвітчизників. В Україні щороку понад 160 тисяч жителів дізнаються, що вони – онкохворі. Ризик розвитку онкологічних захворювань складає 27,7% для чоловіків і 18,5% для жінок. Сумна статистика свідчить, що близько 90 тисяч осіб, серед них 35% – люди працездатного віку, вмирають від раку. Щодня в країні констатується в середньому 460 нових випадків захворювання.

Злоякісні новоутворення вражають в Україні кожного четвертого чоловіка і кожну шосту жінку, при цьому шанс захворіти істотно збільшується після 50-річного віку. Онкологічна захворюваність стабільно зростає на 2,6-3% в рік.

 

Основними факторами ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, в тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини, і навіть вік людини.

Здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, регулярне звернення до лікаря — один раз на рік для проходження профілактичних оглядів і при появі будь-яких сумнівів з приводу стану здоров’я, допоможе значно знизити ризик розвитку хвороби.

Рак – це не вирок. Це хвороба, з якою можна і потрібно боротися, яку можна і потрібно перемагати!