Рак молочної залози — найчастіша форма онкопухлин у жінок. Але це не вирок!

ПРЕС-РЕЛІЗ

20 жовтня 2020

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З РАКОМ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Щорічно 20 жовтня відзначається Всеукраїнський день боротьби із захворюваннями на рак молочної залози (РМЗ). Проведення заходів, присвячених цьому дню, введено Указом Президента України в 2005 році.

В цілому рівень захворюваності на рак молочної залози за останні два десятиліття виріс на 30%. Однак смертність не збільшується завдяки поліпшенню діагностики і методів лікування, оскільки на початковій стадії РМЗ виліковується майже повністю.

Рак молочної залози — найчастіша форма злоякісних пухлин у жінок, що становить близько 20% від усіх злоякісних пухлин. Імовірність виникнення раку збільшується з віком прямо пропорційно, приблизно 4% хворих складають жінки молодші 30 років. Найбільша смертність від раку грудей зазвичай у віці 40-50 років.

Слід зазначити, що тривалість нормального життя хворих на РМЗ після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби і правильно проведеного лікування становить понад 25 років. Тобто прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу, а 95% випадків захворювань на першій стадії виліковні.

Статистика по Харківському регіону і України

За даними Національного інституту раку, РМЗ — найбільш поширене злоякісне онкозахворювання в Україні. За рік РМЗ виявляють більше, ніж у 16,5 тисячі наших жінок. Причому дуже часто на пізніх стадіях, коли врятувати жінку важко, а то і взагалі неможливо. Рівень захворюваності на цю недугу в нашій країні за останні 50 років зріс у 4 рази.

У Харківській області в 2019 році зареєстровано 947 нових випадків захворювань, у 2018 році — 1018, в 2017 — 1081. Відповідно показник захворюваності на 100 тисяч жіночого населення склав — 66,3 (2018 — 84.1 2017 — 75,0). Кількість жінок, які перебувають на «Д» обліку з приводу РМЗ збільшилася до 13 709 проти 13 368 у 2018 році. Відповідно показник поширеності зріс до 960,5 на 100 тисяч жіночого населення проти 924 в 2018 році.

Довідкові дані

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка. Факторами ризику є: вік старше 40 років, спадкова схильність, пізня менопауза, ранній початок місячних (до 12 років), пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність, переривання вагітності, фіброзно-кістозна мастопатія, ожиріння, куріння. До цього переліку можна додати також погану екологію, гормональні порушення, неправильне харчування, алкоголізм. Все це в індивідуальному поєднанні нерідко призводить до РМЗ.

У розвитку раку молочної залози істотну роль відіграють попередні патологічні процеси в її тканинах. Вони призводять до ряду ендокринних порушень, нерідко обумовлених супутніми захворюваннями яєчників, повторними абортами, неправильним годуванням дитини і т. П. Ризик розвитку раку збільшується зі збільшенням розміру залози.

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, є:

• регулярне самообстеження молочних залоз;

• обстеження у мамолога-онколога один раз на рік;

• УЗД молочних залоз жінкам у віці до 40 років — 1 раз в 2 роки, після 50 років — щорічно.

З метою раннього діагностування РМЗ кожна жінка повинна володіти технікою самостійного обстеження молочних залоз. Огляд молочних залоз рекомендується проводити щомісяця на 8-12 день менструального циклу.

 Вас повинні насторожити:

* Припухлість, твердий вузол, ущільнення;

* Набряк, локальне підвищення температури, почервоніння або потемніння шкіри;

* Зміна розміру або форми молочних залоз;

* Поглиблення або зморщування шкіри;

* Свербіж, виразки або висипання на сосках;

* Западання соска або іншої частини грудей;

* Раптові незвичні виділення із сосків;

* Поява постійного болю в одній області.

Своєчасне звернення до лікарів (ультразвукове і мамографічне обстеження молочних залоз) дозволяє виявляти новоутворення на ранніх стадіях розвитку.

У Харкові та районах області проводяться профілактичні огляди жінок у поліклініках, жіночих консультаціях та поліклінічних відділеннях лікарень з обов’язковим мамографічню і ультразвуковим обстеженням молочних залоз.

Можна впевнено говорити про те, що своєчасна і рання діагностика передпухлинних і пухлинних захворювань певною мірою гарантує успішність лікування. В першу чергу це залежить від самої жінки, від її обережності, її уваги до свого здоров’я.

 КОЖНА ЖІНКА ПОВИННА ЗНАТИ:

Раннє виявлення раку — запорука його повного лікування. Рак молочної залози — не вирок, це хвороба, яку лікують і перемагають!