Сергій Чернов: Відмінність між сільською і міською медициною має стертися якнайшвидше

Реформа медицины

На думку голови Харківської обласної ради Сергія Чернова, однаково достойний і доступний рівень медичного обслуговування у великих містах і маленьких селах буде серйозною противагою для подолання демографічної кризи, якою охоплена вся  країна.

Два роки обласного здоров’я — ціною у 6 мільярдів

«Села на Харківщині зникають через цілий  комплекс економічних факторів, але відсутність матеріально і кадрово забезпеченої, вчасної і дієвої медичної допомоги значно погіршують ситуацію, – переконаний Сергій Чернов. – Тому розбудова медичного простору краю, відповідно до потреб мешканців – одне з першочергових завдань.

Поточна комплексна програма «Здоров’я Слобожанщини» на 2019-2020 роки завжди  реагує на особливо гострі соціальні виклики. Фінансове забезпечення програми складає 5,9 мільярдів гривень, у тому числі на цьогорічні  заходи в обласному бюджеті заплановано 2,9 мільярдів гривень».

Зокрема, згідно з аналітичною інформацією, яку навів Сергій Чернов, один із найбільш вартісних і, на жаль, прогресуючих напрямів допомоги в межах програми – забезпечення хіміотерапевтичними препаратами хворих на онкологію: на це область виділила 260 млн грн.

Масштабний проєкт, який зараз втілюється на Харківщині – будівництво нового онкологічного центру. У 2020 році на виконання необхідних заходів заплановані кошти у розмірі 320 млн грн.

На зведення, ремонти й реконструкції медичних закладів регіону в обласному бюджеті наразі зосереджено 192,5 млн грн.

Значних коштів для лікування й спеціального дієтичного харчування потребують люди, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання (спрямовано 195 млн грн).

Забезпечення інсулінами профінансоване на рівні 95,5 млн грн; надання медичної допомоги пацієнтам із хронічними хворобами нирок за життєвими показами, у тому числі шляхом гемодіалізу – 142 млн грн.

На базі обласних закладів охорони здоров’я розгорнута допомога, що націлена на зниження рівнів дитячої та материнської смертності і забезпечення виходжування новонароджених із малою вагою тіла та іншими патологічними станами. Ця видаткова стаття бюджету дорівнює 22,5 млн грн.

Операції пільговим категоріям населення з приводу катаракти, безоплатне протезування інвалідів війни й учасників бойових дій, інсулінозалежний цукровий діабет з ускладненим перебігом та кохлеарне протезування дітей теж фінансуються в межах комплексного  документу.

«Безумовно, це лише основні штрихи програми «Здоров’я Слобожанщини», – зауважує Сергій Чернов. – Але вони красномовно свідчать, що область бере на себе найважчий і найвитратніший тягар медичного забезпечення. Частка фінансування комплексної програми щороку невпинно зростає у відповідь на запит громади Харківщини.

Вважаю доцільним перегляд і інших цільових програм, приміром тих, що опікуються соціальними гарантіями мешканців краю. Вже на поточному пленарному засіданні будуть внесені необхідні корективи. Власне, цей процес вдосконалення не припиняється ніколи».

Три кити регіональної медичної стратегії

Регіональна медична стратегія, наголошує Сергій Чернов, спрямована на диференційоване зміцнення первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої), екстреної медичної допомоги, право на отримання яких у разі потреби повинні мати всі без винятку громадяни.

Паралельно провадиться системна, навіть концептуальна робота з реорганізації фінансування системи охорони здоров’я та боротьба з трьома ключовими проблемами, що мають загальноукраїнський характер. Перша проблема – катастрофічна фінансова незахищеність пацієнтів, друга – низька якість та ефективність надання послуг, третя – неефективне витрачання бюджетних коштів, що пов’язане передусім з їх витрачанням не за принципом «гроші ходять за пацієнтом», а за принципом «гроші ходять за інфраструктурою».

«Ці три глобальні, але цілком конкретні проблеми мають свій механізм розв’язання, – говорить голова Сергій Чернов. – Так, люди, які захворіли й опинилися у скрутній ситуації, звернувшись до обласної ради, отримують матеріальну допомогу. З 2016 року на підтримку жителів регіону адресно було спрямовано майже чверть мільярда гривень.

Ключ до підвищення якості й ефективності медичних послугна мою думку, в поступовому, але невпинному оновленні інфраструктури, у забезпеченні лабораторним і діагностичним обладнанням, без якого, слід визнати, медицина безсила. Мрію, щоб сільську амбулаторію, в якій би глибинці вона не знаходилася, не можна було відрізнити від престижної лікувальної установи мегаполісу. Звісно, є в області такі приклади, але, на жаль, це швидше виняток, ніж правило.

Вагомі перетворення здійснено у медицині сільських територій завдяки реалізації на теренах Харківщини проєкту «Ефективна первинна медицина в громаді». Цей крупний європейський грант, який  Харківська обласна рада, єдина серед облрад України, реалізує на території регіону у 2018-2020 рокахПонад 500 тисяч євро, за співфінансування облрадою 60 тисяч євро, спрямовуються в райони на розбудову первинної медико-санітарної допомоги у громадах.

За ці роки вдалося на конкурсній основі поліпшити в області оснащення закладів первинної ланки; осучаснити управлінський потенціал, надавши лікарям амбулаторій менеджерський інструментарій; провести низку Ярмарків здоров’я з виїздом  у райони вузькоспеціалізованих фахівців, які надавали безкоштовну консультаційну допомогу та здійснювали лабораторну експрес-діагностику; залучити сімейних лікарів у сільські амбулаторії після проведення Ярмарок вакансій у харківському медичному виші».

Третя проблемаза словами голови облради, лежить у національній площині й потребує докорінних трансформацій. Але на Харківщині і до цього питання підходять за власним рецептом – зважено й помірковано:

«Аби зберегти медичний персонал й уникнути шокового скорочення мережі, Харківщина домоглася створення єдиного медичного простору, що в цілому дозволило уникнути зменшення фінансування галузі.

Далі – більше. На початку 2020-го сесія обласної ради спрямувала близько 600 мільйонів гривень на підтримку обласних комунальних закладів охорони здоров’я, щоб на перехідному етапі медичної реформи не втратити вузькоспеціалізовану допомогу, яка надається установами туберкульозного, психоневрологічного, дерматологічного профілю».

У подальшому, зазначає Сергій Чернов, саме на базі обласних комунальних медичних підприємств слід вибудовувати фундамент якісної й конкурентоспроможної медицини.

Водночас, резерви обласного бюджету мають передбачати лікування тих людей, матеріальне становище яких не дозволяє здійснити вартісне обстеження, оперативне втручання чи терапію. Тобто, підхід до пацієнтів має бути диференційованим, але допомога – однаково бездоганна для усіх.

«Доки ми не здолаємо бідність, як принизливе, але неспростовне соціальне явище в Україні, позбавляти найбільш незахищених і вразливих  співвітчизників можливості отримання медичних послуг – просто не гуманно», – наголошує очільник Харківської обласної ради Сергій Чернов.

Джерело інформації: 07 жовтня 2020, http://oblrada.kharkov.ua/ua/press-center/news/24960-sergij-chernov-vidminnist-mizh-silskoyu-i-miskoyu-meditsinoyu-mae-stertisya-yaknajshvidshe