Що необхідно знати про інфекції, які можна запобігти завдяки проведенню щеплень за віком

Вакцинация 1

Туберкульоз останнім часом набув широкого розповсюдження в Україні. Щорічно приблизно 1 млрд людей у світі інфікується туберкульозом і до 3 млн людей помирає. Найбільш ефективним засобом захисту від туберкульозу є щеплення. Щеплення від туберкульозу захищає дитину від найбільш тяжких форм захворювання – туберкульозного менінгіту та дисемінованого туберкульозу легень.

Гепатит В – це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить у хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу печінки та первинного раку печінки. До 95% випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією.

Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правця –застосовується комбінована вакцина кашлюку (целюлярний компонент), дифтерії і правця (АКДП).

Кашлюк — інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт (запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці, в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку у світі запобігається 85,5 млн випадків захворювання і 760 тис. летальних випадків.

Дифтерія відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, що перенесли дифтерію, лишаються тяжкі ураження серця. Єдиним діючим профілактичним заходом є вакцинація.

Правець – гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в грунті. Правець – дуже тяжке захворювання, яке супроводжується судомами і може закінчитися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації можна попередити захворювання на правець.

Поліомієліт – гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і  десятки тисяч людей, з яких 10% помирали і 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.

Збудником гемофільної інфекції типу В (ХІБ) Є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років. Значну роль ХІБ-інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ-інфекцій ускладнюється стійкістю збудника до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов пріоритетним заходом боротьби з ХІБ-інфекцією є вакцино профілактика.

Кір – вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ, на кір щорічно хворіє не менш 40 млн дітей, внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн дітей. Єдиним ефективним захистом від корової інфекції є своєчасна  вакцинація.

Епідемічний паротит – широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків у майбутньому після перенесеного паротитного орхіту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.

Краснуха – вірусна інфекція. Розрізняють дві форми хвороби – вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Усі клінічні прояви клінічної краснухи об’єднують у поняття «синдром вродженої краснухи». Він характеризується розвитком у новонароджених вад серця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним засобом, спрямованим на зниження захворюваності, є вакцино профілактика. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.

Значний крок в імунопрофілактиці зроблено після об’єднання моно препаратів проти кору, епідемічного паротиту і краснухи в комбіновану вакцину КПК, що було здійснено у 1971 році. Зараз використовуються лише комбіновані вакцини для профілактики цих інфекцій.

Необхідно завжди пам’ятати, що при проведенні щеплень виникає лише мінімальний ризик розвитку післявакцинальної реакції або ускладнення, в порівнянні з тяжким перебігом інфекційної хвороби та ризиком виникнення ускладнень.