Грип і гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) відносяться до найбільш масових інфекційних хвороб, на їхню частку щорічно припадає від 85 до 95% у структурі інфекційної захворюваності. Дана група захворювань поширена повсюдно, у розпал епідемічного сезону (осінньо-зимовий період) розповсюдженість набуває характер спалахів та епідемій.
Високий рівень захворюваності, ризик розвитку важких ускладнень, загострення хронічних хвороб і як наслідок – висока летальність, обумовлюють соціальну значимість грипу.
Збудниками грипу є РНК-віруси із сімейства макровірусів, серед яких розрізняють три типи: А, В, С. Вони схожі між собою морфологічно, але відрізняються за антигенним складом. Із трьох типів вірусу тип А найбільш мінливий, він безперервно змінює свою антигенну будову, що веде до збільшення сприйнятливості його організмом.
Не варто плутати грип та гострі респіраторні вірусні інфекції! ГРВІ викликаються цілою групою респіраторних вірусів, найчастіше це аденовіруси, віруси парагрипу, респіраторно-синцитіальний вірус (РС-вірус), риновірус, коронавірус. Проблемою сьогодення є поточне зростання захворюваності на COVID-19 та наближення епідемічного сезону з грипу та ГРВІ, що створює передумови щодо виникнення подвійної епідемії.
До групи високого ризику щодо розвитку ускладнень грипу належать:
- діти віком до 5 років, особливо уразливі діти від 6 місяців до 2 років;
- дорослі старше 65 років;
- особи з хронічними захворюваннями (серцево-легеневі захворювання, цукровий діабет, ожиріння, ниркова або печінкова недостатність, імунодефіцит та інше);
- вагітні жінкиі;
- особи із хронічними захворюваннями респіраторного тракту та з порушеннями виділення респіраторних секретів (нейром’язові порушення, епілепсія та ін.);
- пацієнти до 18 років, які приймають аспірин (через ризик розвитку синдрому Рея).
Захворюваність та смертність у зазначеної групи частіше за все обумовлені погіршенням стану за основним захворюванням, а також через розвиток синдрому гострої кардіореспіраторної недостатності, первинної грипозної або вторинної бактеріальної пневмонії.
Існує декілька методів боротьби з грипом та гострими респіраторними вірусними інфекціями. Неспецифічна профілактика зводиться до того, щоб підвищити стійкість та не допустити проникнення вірусів в організм:
- підтримка оптимальної температури та вологості повітря у приміщеннях;
- регулярне провітрювання кімнат;
- прогулянки на свіжому повітрі;
- повноцінне харчування;
- адекватний питний режим. Доведено, що вірусам набагато простіше закріпитися на клітинах епітелію верхніх дихальних шляхів, коли вони пересущені та на їхній поверхні є мікротріщини;
- фізична активність, яка включає регулярні заняття спортом;
- повноцінний відпочинок, насамперед – це здоровий сон. Для підтримки функціонування імунітету слід спати не менше 8 годин на добу;
- підтримка чистоти в оселі, щоденне вологе прибирання;
- дотримання масочного режиму в період епідемії грипу та застуди. Одноразової маски не варто торкатися руками після того, як вона буде закріплена на обличчі. Її повторне використання є неприпустимим. Необхідно її змінювати кожні 2-3 години або відразу у разі забруднення чи зволожування;
- уникнення місць масового скупчення людей;
- ретельне миття рук після відвідування громадських місць. До цього моменту не слід торкатися обличчя, очей, губ, носа;
- дотримання соціальної дистанції.
Найефективнішим заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Вакцинація є як індивідуальним так і колективним засобом захисту. У разі масового використання протигрипозних вакцин можна захистити населення в середньому на 80,0%. Водночас знижується ризик виникнення ускладнень та кількість госпіталізацій, що дозволить лікарям направити максимальні зусилля на боротьбу з COVID-19.
Напередодні нового епідемічного сезону в умовах воєнного часу потурбуйтеся про своє здоров’я та здоров’я Ваших близьких!
Джерело інформації:
07 09 2022, https://labcenter.kh.ua/?p=27121