Що треба знати про інфаркт міокарда

Всесвітній день серця

Інфаркт міокарда – це важке захворювання серця, що розвивається в наслідок гострого порушення коронарного кровообігу. Серед серцевих захворювань інфаркт міокарда є основною причиною смертності. Ця хвороба переважно уражує людей у віці 40-45 років, хоча іноді вона трапляється і у молодому віці. У віці 40-60 років інфаркт міокарда в 3-5 разів частіше спостерігається у чоловіків. Жінки найбільш схильні до захворювання після настання менопаузи. Головна причина хвороби – атеросклероз, при якому в стінках артерій відкладаються холестерин та інші ліпіди і утворюються атеросклеротичні бляшки, що звужують просвіт судин.

Інфаркт може початися під час надмірного фізичного або емоційного навантаження, але часто інфаркт розвивається без певних причин, вночі під час сну або вранці. Розвитку інфаркту міокарда сприяють: куріння, малорухомий спосіб життя, ожиріння, спадковість, підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), підвищений рівень холестерину у крові, цукровий діабет, стрес , зловживання алкоголем.

Найчастіше інфаркт міокарда виникає внаслідок закупорки артерії кров’яними згустками (тромбами), які створюються в судинах на поверхні атеросклеротичних бляшок. Тромбоутворення також тісно пов’язане з підвищеною в’язкістю крові, яка має місце при ішемічній хворобі серця. Повне або часткове припинення кровопостачання відповідної ділянки серцевого м’яза протягом 15-20 хвилин призводить до незворотних змін (вогнищевого омертвіння) у серцевому м’язі і розладу серцевої діяльності.

У більшості випадків інфаркт проявляється болем і дискомфортом у грудях тривалістю 20 хвилин і більше, який не проходить після прийому нітрогліцерину. Біль може віддавати в ліву руку, шию, нижню щелепу, спину (ділянку лопаток) та супроводжуватись  відчуттям страху смерті, задишкою, серцебиттям, холодним потом. Іноді буває атиповий перебіг інфаркту з виникненням болю в верхній ділянці живота, нудоти/блювання, задишки, втомлюваності, прискореного серцебиття або непритомності.

 При раптовій появі цих симптомів не можна зволікати, треба негайно викликати «Швидку». Хворий на інфаркт міокарда потребує невідкладної медичної допомоги.

Недузі можна запобігти, якщо вести здоровий і активний спосіб життя, відмовитись від куріння, збалансовано харчуватись, уникати фізичного і нервового перенапруження, контролювати артеріальний тиск, рівень холестерину і цукру в крові.