20 серпня у Національній службі здоров’я відбувся другий раунд засідання Робочої групи медичних експертів з питань розробки Програми медичних гарантій-2022 за напрямами первинної медичної допомоги та вакцинації від COVID-19.
Експерти Робочої групи підтримали та доповнили вимоги за напрямом первинної медичної допомоги такими пунктами:
- розширити перелік обов’язкових лабораторних досліджень, додавши до загального аналізу сечі визначення ацетону (кетонових тіл). А також уточнити щодо показників, які необхідно визначати на рівні первинної медичної допомоги, які входять як до загального аналізу крові з лейкоцитарною формулою, так і до загального аналізу сечі;
- внести за рекомендацією ВООЗ наступний пункт: “Налагодження тісного та довірливого контакту з пацієнтами, урахування їх індивідуальних потреб, способу життя та особливостей поведінки, визначення нагальних потреб, тривог, скарг та проблем пацієнтів, пов’язаних з їх здоров’ям та благополуччям, що потребують задоволення або вирішення, залучення пацієнтів до ведення хвороби/хвороб (збору анамнезу життя і захворювання, соціального анамнезу), залучення пацієнтів до розробки плану лікування та погодження його з пацієнтами, допомога у постановці життєвих цілей пацієнтів та заохочення пацієнтів самостійно піклуватись про власне здоров’я”.
Стосовно умов закупівлі експерти підтримали внесення нового пункту у вимоги до спеціалістів та кількості фахівців — додати позицію медсестри (щонайменше одна особа), яка працює за основним місцем роботи у закладі ПМД.
Під час обговорення деякі експерти знову повернулися до питання доцільності включення у вимоги до обладнання наявність портативного дефібрилятора з функцією синхронізації на рівні первинної медичної допомоги. Більшістю голосів була підтримана попередня редакція, прийнята на першому засіданні Робочої групи. Але експерти акцетували на тому, що дефібрилятор необхідний — для надання екстреної медичної допомоги пацієнтам, при раптовому порушенні ритму серця та фібриляції шлуночків. Зокрема, слід зазначити, що нещодавно в Київському метрополітені завдяки умілим навичкам в наданні першої медичної допомоги працівника поліції та використанню автоматичного зовнішнього дефібрилятора було врятовано ще одне життя. Тож наявність дефібрилятора у закладах охорони здоров’я, що надають первинну медичну допомогу є дуже важлива та необхідна.
Крім того, експерти дискутували щодо необхідності доповнення пункту про проведення вакцинації згідно з календарем профілактичних щеплень та екстреної імунопрофілактики уточненням “крім сказу”. Але нове формулювання не погодили. Довготривале обговорення викликав пункт про тестування на ВІЛ та вірусні гепатити. З рештою погодили запропоновані на минулому засіданні зміни щодо обов’язкового проведення таких тестувань.
Експерти не підтримали пропозиції включити в перелік обов’язкових досліджень на первинці наступні аналізи — ЛГ, ФСГ, ПРЛ, тестостерон, естрадіол, токсоплазмоз, ІПФР-1, CELIAC скринінг, 17-КС сечі, а також аналізи, необхідні для контролю за станом здоров’я дітей та дорослих з муковісцидозом.
Щодо пакету «Вакцинація від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», то на другому засідання одноголосно погодили усі вимоги, обговорені раніше.
В тому числі і прийняте на минулому засіданні рішення, що спостереження за станом пацієнта після проведення вакцинації від COVID-19 буде здійснюватись відповідно до того, як це передбачено інструкцією того виробника, чиєю вакциною здійснена вакцинація. До речі, на основі даних про вакцинацію, внесених медичними працівниками, які проводять вакцинацію, формуються міжнародне свідоцтво про вакцинацію та українські сертифікати COVID-19.
Обговорювали, але не прийняли пропозиції, подані на громадському обговоренні. Зокрема, виключити з вимог обов’язковий пункт про наявність закладу у переліку, визначеному керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації державного рівня, пов’язаної із поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.
Джерело інформації: 25 08 2021, https://nszu.gov.ua/novini/shcho-zminitsya-za-napryamom-pervinnoyi-medichnoyi-dopomogi-610