Ситуація зі СНІДом в Україні

ПРЕС-РЕЛІЗ

1 грудня 2020 року

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Щорічно, 1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) про це було прийнято в 1988 році. Епідемія ВІЛ / СНІДу в Україні набула найбільших у Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею.

Взагалі ж ВІЛ / СНІД є потужним фактором, який призводить до різнобічного деструктивного впливу на соціальне та економічне життя суспільства. У найбільш уражених СНІДом регіонах відзначено зниження середньої очікуваної тривалості життя на 15-20 років.

У східній частині Європи основними шляхами поширення ВІЛ є гетеросексуальні контакти і споживання ін’єкційних наркотиків: 66% і 28% випадків відповідно. У центральній і західній частинах Європи статеві контакти між чоловіками залишаються основним шляхом передачі ВІЛ-інфекції – 28% і 44% від нових випадків відповідно, а гетеросексуальний шлях інфікування становив 24% і 33% відповідно.

Статистика по Україні та Харківській області

За даними Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Україна сьогодні займає одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. Найбільш ураженими ВІЛ-інфекцією регіонами є Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Київська, Чернігівська область, а також місто Київ.

За період 1987-2019 роки в країні зафіксовано 49 751 випадків смерті від захворювань, обумовлених СНІДом.

Основним шляхом передачі ВІЛ залишається статевий – 65,6%. Своєчасне діагностування ВІЛ-статусу і початок лікування гарантує довге і повноцінне життя.

Перший випадок ВІЛ-інфекції в Харківській області був підтверджений в 1987 році. Епідемія прийшла набагато пізніше, в середині 90-х років минулого століття.

Харківська область на сьогодні займає 16-е місце серед областей України за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.

За період з 1987 року по 01.10.2020 року в області зареєстровано 11068 ВІЛ-інфікованих громадян України та 67 іноземців (всього 11135 осіб), у т. ч. серед вперше зареєстрованих інфікованих у поточному році – 53 серопозитивних дитини, у 2019 році – 53 дитини. Переважним шляхом зараження ВІЛ цього року становить парентеральний шлях через введення наркотичних речовин 46,6 %, у 2019 році – 35,1 %, статевим шляхом інфікувалися 43,6%, у 2019 – 53,6%.

Діагноз СНІД у поточному році встановлено 144 хворим, у 2019 – 200 осіб.

За 9 місяців 2020 року померло 76 хворих на СНІД, у т.ч. від СНІДу – 47 осіб, у 2019 – 30 осіб.

Всього станом на 01.10.2020 року під диспансерним наглядом в області перебуває 5268 громадян України та 27 іноземців. Найбільш високі показники поширеності ВІЛ-інфекції у Лозівському – 333 особи, Балаклійському – 307 осіб, Харківському – 279 осіб, Куп’янському – 236 осіб.

Станом на 01.10.2020 року антиретровірусну терапію отримує 3 544 хворих на ВІЛ-інфекцію та СНІД (3 484 – дорослих та 60 дітей), у т.ч. 992 хворих отримує лікування препаратами, закупленими за кошти Глобального Фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Довідкові дані

На жаль, і сьогодні лише кожен другий ВІЛ-інфікований українець знає свій діагноз і звернувся до медичного закладу. Тому однією з головних проблем є недостатні обсяги тестування.

Пріоритетними кроками у боротьбі з епідемією ВІЛ-інфекції в країні залишаються: забезпечення рівного доступу до консультування та тестування, своєчасне охоплення ВІЛ-інфікованих послугами догляду та безперервне забезпечення підтримуючої антиретровірусної терапією на безоплатній основі, попередження нових випадків інфікування ВІЛ-інфекцією. Зокрема, розширення обсягів антиретровірусної терапії дозволяє людям, які живуть з ВІЛ-інфекцією, отримати шанс на якісне і продуктивне життя, розширює можливості попередження подальшої передачі ВІЛ. Тільки спільні дії сприяють зміцненню організованих зусиль по боротьбі з ВІЛ-інфекцією / СНІДом. Саме тому 12 червня 2019 року Кабінет Міністрів затвердив відповідну постанову «Деякі питання надання послуг представникам групи підвищеного ризику інфікування ВІЛ та людям, які живуть з ВІЛ». Закупівля послуг з супроводу та профілактики ВІЛ-інфекції тепер покладена на ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Це інноваційний для України механізм, адже відтепер за кошти державного бюджету фінансуватиметься не лише лікування ВІЛ, а й соціальна складова роботи з пацієнтами. Всі витратні матеріали (швидкі тести, презервативи, шприци тощо) для надання цих послуги з супроводу та профілактики ВІЛ вже є в наявності.