Сказ входить в п’ятірку найнебезпечніших зооантропонозів

ПРЕС-РЕЛІЗ

28 вересня 2020 року —

Всесвітній день боротьби зі сказом

Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, що характеризується ознаками ураження мозку, нервової системи, запалення сірої речовини головного і спинного мозку, паралічами і абсолютною смертністю. За оцінками ВООЗ, вона справедливо входить в п’ятірку найнебезпечніших зооантропонозів. Незважаючи на значний світовий досвід і прогрес у вивченні цієї інфекції, сьогодні сказ зареєстровано у 113 країнах світу. Щорічно гине понад 50 000 чоловік і більше 1 млн. тварин.

Статистика

За даними ГУ «Український центр контролю та моніторингу захворювань Міністерства охорони здоров’я України», епідеміологічна ситуація в Україні з захворюваністю людей на сказ залишається нестійкою – реєструються поодинокі випадки захворювань. У 2020 році у жителя Миколаївської області, який був укушений безпритульним собакою ще в серпні 2019 і від профілактичних щеплень відмовився, було виявлено захворювання на сказ. Потерпілий помер 12.01.2020 року. В Україні є умови для поширення захворювань людей на сказ. Кількість неблагополучних щодо сказу населених пунктів зменшилася в 2019 році в порівнянні з попереднім роком на 558 і склало 908 (в 2018 році – 1466, в 2017 – 1356, в 2016 – 1118). Станом на початок 2020 року залишилося 320 неблагополучних пунктів.

У Харківській області випадки сказу серед людей з 2015 року не реєструвалися, проте ризик виникнення випадків зберігається. Щорічно за медичною допомогою з приводу укусів тваринами звертається близько 4000 чоловік (2016 – 3895 2017 – 4064, 2018 – 4035). За 7 місяців 2020 за медичною допомогою в лікувально-профілактичні заклади області з приводу ушкоджень, нанесених тваринами, звернулося 2044 людини, що менше, ніж за той же період 2019 року – 2510. У поточному році в Харківській області зареєстровано 14 випадків сказу тварин: у 8 котів, 3 собак, 1 лисиці, 2 голів великої рогатої худоби. Від скажених тварин постраждали 46 осіб. Епізоотична ситуація залишається напруженою, випадки сказу тварин реєструються на всіх адміністративних територіях області і в м. Харкові. В структурі захворілих на сказ тварин зростає частка домашніх тварин, і серед них котів. Близькість скажених тварин до людини підвищує ризик інфікування вірусом сказу.

Необхідні довідкові дані

В Україні є умови для поширення захворювань людей на сказ. Після більше двох десятків років бездіяльності, з жовтні 2018 року на території Харківської області стали проводити кампанію по пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу спеціальними приманками з вакциною. В країні також гостро стоїть проблема з безпритульними тваринами. Спостерігається недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і кішок, очевидна безвідповідальність власників тварин. В результаті збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міста, на територіях інших населених пунктів, дачних ділянок, прибудинкових територіях.

Джерелом збудника сказу найчастіше виступають лисиці, коти, собаки: від 40% до 20%. І рідше тварини, які використовуються у сільскому господарстві — близько 10%, а також кажани. Найчастіше кусають собаки, рідше кішки і дикі тварини. Більшість укусів тварин слід вважати небезпечними в плані зараження сказом, тому що в момент укусу тварина може не мати зовнішніх ознак захворювання.

Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і навіть удень з’являються в населених пунктах, нападають на людей і тварин.

Для виникнення захворювання у людини має значення місце укусу і характер ран. Особливо небезпечні укуси в області голови, обличчя і кистей рук, тобто місця, близькі до спинного і головного мозку. Інкубаційний період при сказі у людини коливається від 14 днів до 12 місяців.

Якщо Вас вкусила домашня тварина, не зволікайте ні хвилини! Єдиним захистом від хвороби є щеплення, причому вона не має протипоказань! З’ясуйте ім’я та адресу господаря тварини. Це необхідно для того, щоб ветеринар міг спостерігати за його станом протягом 10 діб з моменту укусу. Якщо тварина протягом цього часу залишається здоровою, для потерпілого небезпеки зараження сказом вже не існує і необхідності в проведенні антирабічних щеплень немає.

Головне — профілактика

Профілактика цього смертельно небезпечного захворювання і заходи боротьби з ним полягають в обов’язковій щорічній вакцинації домашніх тварин від сказу.

Кожній людині, щоб запобігти захворюванню на сказ, необхідно дотримуватися наступних правил:

• не контактуйте з безпритульними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;

• не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, безпритульними тваринам, дражнити їх;

• уникайте скупчень безпритульних собак;

• при укусі або ослинення підозрілою твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду;

• своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.

В разі укусу обов’язково зверніться до лікувального закладу.