Своєчасне виявлення туберкульозу – вирішальний фактор для його ефективного лікування

ПРЕС-РЕЛІЗ

24.03.2020

Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Щорічно 24 березня під всьому світі проводиться Всесвітній День боротьби з туберкульозом. У цьому році він проходить під гаслом «Час діяти». Принципово новий підхід до надання протитуберкульозної допомоги викладено в Загальнодержавну цільову соціальну програму протидії захворюванню на туберкульоз на 2018-2021 роки.

Туберкульоз є одним з найдавніших ворогів людини, якого вже кілька століть вважають однією з найстрашніших бід. За даними ВООЗ близько однієї третини населення світу інфіковано бактерією туберкульозу (ТБ). Хвороба розвивається лише у невеликої частини інфікованих людей. Підвищеного ризику розвитку туберкульозу піддаються люди з ослабленою імунною системою. Імовірність розвитку активного туберкульозу у людини з ВІЛ-інфекцією приблизно в 26-30 разів вище. З 2020 року в Україні передбачені зміни у фінансуванні протитуберкульозної медичної допомоги.

 

Стастистика по Україні та Харьківському регіону

Незважаючи на тенденцію щодо зниження показників захворюваності на туберкульоз та смертності від цієї хвороби, епідемічна ситуація з туберкульозу в Україні все ще залишається складною. В Україні в середньому щорічно на туберкульоз захворює близько 22 тисяч чоловік і більше 5000 чоловік помирає від цієї хвороби. Виліковується від туберкульозу в результаті основного курсу хіміотерапії приблизно 70% від захворілих. Близько 8% вперше захворілих перериває лікування, 12% – вмирає.

У Харківській області з’явилася чітка тенденція стабілізації основних епідемічних показників, що характеризує ситуацію з туберкульозу. Так, показники захворюваності населення за останні 5 років практично стабільні і коливаються від 40,7 випадків на 100 тисяч населення (1108 чоловік) в 2015 році до 37,4 (1003 людини) в 2019 році.

Сьогодні на обліку у лікарів-фтизіатрів перебуває 1488 хворих на активні форми туберкульозу. Кількість їх зменшилася за останні 5 років більше ніж на 500 осіб. Зменшується показник смертності від туберкульозу з 10,9 випадків на 100 000 населення (295 осіб) у 2015 році до 7,1 в 2019 році (190 осіб). Показник первинного виходу на інвалідність працездатного населення протягом останніх років становить 1,0-0,9 випадку на 10 тисяч населення (середній по Україні – 2,4).

Разом з тим, щотижня в Харківській області вмирає від туберкульозу три людини, а хвора людина на заразну форму туберкульозу інфікує майже 30 навколишніх осіб.

Тривогу також викликає розвиток хіміорезистентної форми захворювання, від якого страждають майже 40 тисяч чоловік в Україні. Що становить майже 9% від загальної кількості хворих на туберкульоз. У Харківській області на сьогоднішній день більше 700 людей, або кожен другий бактеріовиділювач, хворіє стійкою до наявних протитуберкульозних ліків формою туберкульозу.

Районними фтизіатрами рідко здійснюється примусова госпіталізації хворих на заразну форму туберкульозу, які відмовляються від лікування за рішенням суду. Ці пацієнти були госпіталізовані на ліжку протитуберкульозних установ з урахуванням туберкульозного процесу і стійкості збудника туберкульозу. У 2019 таких пацієнтів було 22 людини.

Варто зазначити, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування.

 

Довідкові дані

За показниками епідемії туберкульозу Україна знаходиться на одному з перших місць в Європейському регіоні. Незважаючи на тенденцію до стабілізації показників захворюваності на туберкульоз та смертності, епідситуація в країні залишається напруженою. Економічні труднощі, помітне ускладнення умов роботи закладів охорони здоров’я, шкідливі звички (куріння, алкоголізм, наркоманія), недостатнє, незбалансоване харчування і т. п. привели до погіршення стану здоров’я населення та зниження колективного імунітету до сприйнятливості туберкульозної інфекції.

Епідемічний поріг наступив в Україні в 1995 році і до цього дня його не вдалося подолати. Вжиті заходи дозволили призупинити подальше поширення епідемії туберкульозу в країні і майже на чверть знизити показник захворюваності в порівнянні з гіршим, 2005 роком.

Від туберкульозу страждають люди різного віку і статі, з різним соціальним статусом. Джерелом зараження можуть бути хворі люди або домашні тварини. В основному туберкульоз поширюється повітряно-крапельним шляхом. Лікувати туберкульоз складно, тому що з’явилися мікобактерії туберкульозу, стійкі до сучасних лікарських засобів. Несприятливі чинники — неповноцінне харчування, перманентне стресовий стан, недолік якісної питної води, недосипання, погані житлові умови, деякі хронічні хвороби знижують опірність організму і збільшують ризик розвитку захворювання. Дуже схильні до захворювання на туберкульоз люди, які вживають наркотики, зловживають алкоголем.