Трансформація медичної галузі: як розвиватиметься ЕСОЗ у 2021 році

У проєкті Держбюджету на наступний рік закладено близько 160 млн грн на розвиток та підтримку роботи електронної системи охорони здоров’я.

У електронній системі охорони здоров’я цими днями внесено 100-мільйонний електронний медичний запис. також 13 мільйонам пацієнтів вже створено електронну медичну картку. На сьогодні понад 17 млн електронних направлень виписано для 5 млн 686 тис пацієнтів. Найвищий відсоток направлень — на консультацію до вузького спеціаліста.

Завдяки електронним інструментам у системі охорони здоров’я  (ЕСОЗ) значно посилено рівень доступу до  приватних медичних даних пацієнтів. Відкрита статистика ведення електронних медичних записів в ЕСОЗ дозволяє  власникам та керівникам закладів охорони здоров’я бачити реальну картину щодо попиту на відповідних лікарів та обстеження. Достовірні електронні дані сприяють розвитку конкурентоспроможного середовища на медичному ринку.

Тож у 2021 році у системі електронної системи охорони здоров’я заплановано старт низки сервісів та функціоналу. Зокрема, планується впровадити:
— Електронний лікарняний. Цей сервіс дозволить позбутися паперової роботи по оформленні листка непрацездатності як для пацієнта, так і для лікаря з роботодавцем. 
— План лікування. Цей модуль допоможе лікарю зробити всі необхідні  призначення та полегшить контроль за виконанням цих призначень. 
— Електронний кабінет пацієнта. Сервіс дозволить пацієнту бачити власну електронну медичну картку, подавати декларації онлайн, надавати доступ до власних даних.
— Модуль чутливих даних, який забезпечить ведення електронних медичних записів по таких особливо чутливих нозологіям як ВІЛ/СНІД та розлади психіки. Реалізація цього модулю відбувається за участі проєктів CDC та фонду “100% життя”.
— Нові модулі програми реімбурсації. Цей функціонал запустимо у разі розширення програми “Доступні ліки”. Препарати інсуліну та нецукрового діабету, а також лікарські засоби для людей з розладами психіки та поведінки пацієнти зможуть отримувати за електронним рецептом.

Також у наступному році заплановано далі вдосконалювати та розширювати функціонал верифікації даних, безпеки та надійності даних. Для виявлення та запобігання шахрайським діям у системі, корупції та контролю за ефективним витрачанням бюджетних коштів. На реалізацію цього функціоналу НСЗУ отримала два спеціальні гранти від проєкту ТАРАS.

Фінансова безпека ЕСОЗ гарантується і на рівні держави. Електронна система охорони здоров’я — одна з найбільш високонавантажених систем в Україні, яка масштабована на всю країну. Вона має ключову роль в реалізації програми медичних гарантій. У проєкті Держбюджету на наступний рік закладено близько 160 млн грн на розвиток та підтримку роботи ЕСОЗ. Це дозволить отримати максимально незалежну та стійку систему, а отже — мати надійні дані для прийняття важливих державних рішень у сфері охорони здоров’я.

Джерело інформації: 04 12 2020, https://nszu.gov.ua/novini/transformaciya-medichnoyi-galuzi-yak-rozvivatimetsya-esoz-u-412