У 2020 році НСЗУ виплатила понад 128,5 млн грн закладам за діагностику новоутворень

Онкологічні захворювання посідають друге місце серед основних причин смертності у світі після серцево-судинних захворювань. За даними ВООЗ, до 50% випадкам раку можна запобігти. Доступність до якісної діагностики сприяє виявленню онкозахворювання на ранній стадії, вчасно розпочати лікування та зберегти людині життя.

До Програми медичних гарантій включено 6 інструментальних досліджень, спрямованих на ранню діагностику найпоширеніших онкозахворювань. Ці послуги за договором з Національною службою здоров’я України пацієнти отримують у 678 медзакладах,  33 з них – приватні. Найбільша кількість закладів, які надають пріоритетні амбулаторні послуги за контрактом з НСЗУ — у Дніпропетровській області — 55, Харківській —  47 та Львівській — 44.

У 2020 році НСЗУ виплатила понад 128,5 млн грн закладам за надання пріоритетних амбулаторних послуг пацієнтам з ранньої діагностики онкозахворювань. ТОП-3 медичних закладів за сумою виплат від НСЗУ. Зокрема, Черкаський обласний онкодиспансер та Львівський обласний діагностичний центр, які отримали понад 2 млн грн та Чернігівський медичний центр сучасної онкології — 2 млн гривень.  

У 2020 році НСЗУ виплатила за надання понад 230 тисяч послуг з ранньої діагностики онкозахворювань. Зокрема за 114,5  тисяч послуг з мамографії, 74 тисячі послуг з гастроскопії, понад 21 тисячу послуг з колоноскопії, 8 тисяч послуг з бронхоскопії, понад 6 тисяч послуг з цистоскопії та майже 5 тисяч послуг з гістероскопії.

Ці дослідження для пацієнта є безоплатними. А саме:
— діагностична або лікувальна процедура з анестезією за потреби;
— гістологічне дослідження взятого матеріалу за потреби;  
— аналіз та опис результатів дослідження.  

Щоб пройти дослідження для ранньої діагностики онкозахворювань безоплатно, пацієнту потрібно звернутись до свого сімейного або лікуючого лікаря, який випише направлення на обстеження та обрати медзаклад для проходження дослідження.

Для обстеження пацієнт може обрати будь-який медичний заклад, який уклав договір з НСЗУ на надання амбулаторних пріоритетних послуг. Як комунальний, так і приватний. Зокрема, 502 лікарні мають контракт на пріоритетну послугу з проведення гастроскопії. 378 — з проведення колоноскопії, 313 — з проведення гістероскопії,  277 — з проведення цистоскопії. Мамографію можна зробити у двісті двадцяти закладах, а бронхоскопію — у двісті одному закладі. Всі шість обстежень одночасно доступні у 48 закладах по всій країні. 

Відповідно до рекомендацій ВООЗ та з урахуванням рівня захворюваності на онкопатології населення різного віку, встановлюються обмеження по віку пацієнтів, яким призначаються такі дослідження. Наприклад, мамографію призначають пацієнткам від 40 років, цистоскопію — пацієнтам від 50 років.

Проте, пацієнтам молодшого віку лікар також може призначити такі дослідження і виписати направлення, якщо підозрює новоутворення. В такому випадку пацієнт може пройти дослідження безоплатно за направленням лікаря у медичних закладах, законтрактованих на пакети з діагностики та хіміотерапевтичного або радіологічного лікування, в які включена діагностика при підозрі на новоутворення.

У 2021 році рання діагностика онкозахворювань залишиться серед пріоритетних послуг Програми медичних гарантій. Це сприятиме ранньому виявленню раку,  а отже підвищить шанси пацієнтів на успішне лікування.

Джерело інформації: 22 01 2021,https://nszu.gov.ua/novini/u-2020-roci-nszu-viplatila-ponad-1285-mln-grn-zakladam-za-di-452