У рамках Програми медичних гарантій Національна служба здоров’я України визначила 5 пріоритетних напрямків, що фінансуються за підвищеним тарифом: лікування гострого мозкового інсульту та гострого інфаркту міокарда. допомога при пологах, допомога у складних неонатальних випадках та інструментальні обстеження для раннього виявлення раку.
У квітні НСЗУ оплатила пріоритетні послуги для 42 763 пацієнтів в Україні. Зокрема, за даними електронної системи охорони здоров’я, у квітні пологові будинки та багатопрофільні лікарні в межах договору з НСЗУ надали 18 530 послуг за пріоритетним пакетом з медичної допомоги при пологах, з яких 4 277 це – кесарів розтин.
Медичну допомогу за пріоритетним пакетом щодо складних неонатальних випадках у квітні отримали 2 490 немовлят, з них 213 – народжені з вагою до 1,5 кг.
Також медзаклади пролікували майже 6,5 тисяч українців, що мали інфаркт чи інсульт, 13,5 тисячам пацієнтів було зроблено ендоскопічні обстеження та мамографію як пріоритетну послугу.
Найбільшу кількість договорів на лікування гострого інсульту уклали медичні заклади Івано-Франківської області (14), на лікування гострого інфаркту — заклади Дніпропетровської області (6). На медичну допомогу при пологах уклали найбільше закладів у Львівській області (28), на медичну допомогу у разі складних неонатальних випадках підписано у м. Київ (9). Найбільша кількість закладів, які обстежуватимуть щодо раннього виявлення раку, — у Дніпропетровській області (49).
Керівниця Національної служби здоров’я України Оксана Мовчан: “Ми працюємо в умовах обмежених бюджетних ресурсів на охорону здоров’я. Тож визначено пріоритетні напрямки. Вже у перший місяць другого етапу реформування — роботи Програми медичних гарантій — понад 42 тисяч реальних людей змогли скористатися допомогою за цими напрямами. Пацієнти мають знати: якщо стався інфаркт чи інсульт, все, що треба зробити людині чи її близьким — викликати швидку допомогу, а не шукати терміново гроші на лікування. Так само не потрібно платити і за обстеження, завдяки яким можна виявити онкозахворювання на ранній стадії, і вчасно почати лікування. Людині потрібно лише звернутись до сімейного лікаря або лікуючого лікаря, який випише направлення на обстеження. Також українським родинам вже не потрібно заощаджувати кошти на народження малюка. Допомога при пологах — серед пріоритетних послуг і буде оплачена НСЗУ.”
В.о директора КНП «Мукачівська ЦРЛ» Євген Мешко: “Для нас важливими є доступність та якість лікувального процесу. Ми забезпечуємо своїх пацієнтів ліками та витратними матеріалами на усіх етапах лікування.
Ми уклали договори з НСЗУ за сімнадцятьма пакетами, з них і на пріоритетні — медична допомога при пологах, при гострому мозковому інсульті, рання діагностика онкозахворювань. Щодо тарифів — вони обгрунтовані. В межах Програми медгарантій ми отримали грошей на минулорічному рівні. Однак, тепер маємо змогу заробити більше завдяки пріоритезації послуг та новому механізму фінансування “гроші йдуть за пацієнтами”. Наша лікарня дуже популярна серед мешканців регіону. Очікуємо, що до нас будуть їхати звідусіль обстежуватися, лікуватися, оперуватися та народжувати дітей”.
ДОВІДКА. З 1 квітня стартувала перша в Україні Програма медичних гарантій — перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту. На забезпечення Програми медичних гарантій виділено 70,4 млрд грн. Приблизно 18,7 млрд грн отримає первинна ланка, всі заклади якої (понад 1500) переуклали договори з НСЗУ. Також підписані контракти з усіма центрами екстреної медичної допомоги (в Україні їх 25), на оплату їхніх послуг передбачено приблизно 4,7 млрд грн.
Практично всі комунальні медичні заклади (районні, міські, обласні лікарні) країни увійшли в реформу і отримують кошти за договором з НСЗУ. Гроші пішли за пацієнтом у поліклініки та спеціалізовані заклади. У переважній більшості регіонів заклади подали пропозиції та отримали проект договору на всі 26 пакетів медичної допомоги. Отже, ця допомога буде доступною громадянам.
Лікарні отримують гроші за медичні послуги, надані конкретному пацієнту. Ефективні лікарні, яких обиратимуть пацієнти, зможуть збільшити своє фінансування за новою системою. Приблизно у 40% медзакладів збільшився бюджет у порівнянні з минулорічним державним та місцевим фінансуванням. Загалом у 67% закладів бюджет за ПМГ більший за фінансування через медичну субвенцію.
Джерело інформації:
25 05 2020, https://nszu.gov.ua/novini/u-kvitni-nszu-oplatila-prioritetni-poslugi-ponad-42-tisyacha-250