У січні понад 6 900 пацієнтів з інсультом та понад 1 800 з інфарктом міокарда отримали безоплатну медичну допомогу

Реформа медицины

У 2020 році за Програмою медичних гарантій було безоплатно проліковано 58 090 пацієнтів з інсультом та 15 804 пацієнтів з інфарктом.

Серцево-судинні захворювання, зокрема, інфаркт та інсульт, є основними причинами смертності та одним з найпоширеніших чинників інвалідизації в усьому світі. В Україні ці захворювання є основною причиною смертності населення. Понад 63 відсотки від загальної кількості смертей припадає саме на серцево-судинні хвороби. За цим показником наша країна лишається одним зі світових лідерів.

Лікування, реабілітація та постійний догляд за пацієнтом з інфарктом чи інсультом вимагають значних коштів. Наявність у родині такого пацієнта призводить до значних фінансових витрат і є причиною успадкованої бідності. Якщо ж людина лишається інвалідом і вимагає догляду протягом понад трьох років, це призводить до катастрофічних фінансових витрат.

Саме тому Національна служба здоров’я України визначила лікування інсультів та інфарктів пріоритетними напрямками у Програмі медичних гарантій. При контрактуванні медичних закладів, НСЗУ висуває до них вищі  вимоги. Зокрема, наявність медичного персоналу потрібної кваліфікації, необхідного обладнання, можливість забезпечити роботу закладу в цілодобовому режимі. За лікування інфаркту та інсульту медичні заклади отримують кошти від НСЗУ за вищими тарифами. НСЗУ у цьому році пропонує включити до Програми медичних гарантій ліки для вторинної профілактики серцево-судинних захворювань. Це дасть можливість отримувати потрібні ліки в аптеці за рецептом лікаря безоплатно або з незначною доплатою, та зробить лікування наслідків захворювання більш доступним.

У січні 2021 року в Україні безоплатну допомогу при гострому мозковому інсульті отримали 6 936 пацієнтів, при гострому інфаркті міокарда — 1 847. Загалом, у 2020 році за Програмою медичних гарантій було безоплатно проліковано 58 090 пацієнтів з інсультом та 15 804 пацієнтів з інфарктом.

Своєчасна, якісна та доступна медична допомога пацієнтам із гострим інфарктом міокарда та гострим мозковим інсультом істотно знижує ризик смерті чи набутої інвалідності.

НСЗУ закликає піклуватися про здоров’я серця та судин. Сімейний лікар проконсультує щодо ризиків ризиків розвитку серцево-судинних хвороб. Призначить скринінгові обстеження. За потреби, направить до кардіолога та призначить ліки за Державною програмою реімбурсації.

Важливо знати ознаки інсульту та інфаркту, щоб не списати симптоми на перевтому або головний біль через зміну погоди.

Основними симптомами при інфаркті є інтенсивний постійний біль за грудниною (відчуття тяжкості, тиску, печіння), тривалістю понад 15 хвилин, відчуття болю можуть поширюватися у ліву руку або нижню щелепу.

Серед симптомів інсульту — порушення мовлення (труднощі при вимові слів), асиметрія обличчя, слабкість або оніміння в кінцівках, інтенсивний головний біль, неможливість підняти руки вгору, сплутаність свідомості.

Якщо у людини спостерігаються низка цих симптомів, слід терміново викликати екстрену медичну  допомогу за номером 103. Бригада “швидкої” повинна  доставити пацієнта в медзаклад, який уклав договір з НСЗУ, відповідно до маршруту, затвердженого в регіоні.

На жаль, на сьогодні пацієнта не  завжди доставляють і лікують в тих закладах, які є профільними щодо інфаркту та інсульту. Тому ми пропонуємо виправляти цю ситуацію через фінансові стимули.

У Програмі медичних гарантій на цей рік планується ввести підвищувальний коефіцієнт на рівні 5% доплат за дотримання бригадами правильних маршрутів пацієнтів. Центр екстреної медичної допомоги отримає більше коштів, якщо бригада доставлятиме пацієнта до закладу, який має договір з НСЗУ на лікування цих захворювань.

До безоплатного пакету медичних послуг з лікування інфаркту та інсульту у закладі, що законтрактований з НСЗУ, включено:
— діагностику (КТ, МРТ, ангіографія, екстрені лабораторні дослідження);
— стентування — при інфаркті, тромболізис, тромбоекстракцію — при інсульті;
— цілодобовий моніторинг стану пацієнта;
— медична реабілітація в гострому періоді;
— харчування в стаціонарних умовах.

З 2016 року в Україні впроваджено програму безоплатного стентування в екстрених випадках – для пацієнтів з гострим інфарктом міокарда. Тобто усі пацієнти, яким потрібно зробити цю процедуру в лічені години, отримують її безоплатно.

Якщо у пацієнта вимагають гроші за послуги, які гарантовані державою і які оплачує НСЗУ за Програмою медичних гарантій, це є порушенням договору.  У такому разі пацієнт може залишити скаргу на сайті НСЗУ, детально описавши ситуацію, яка склалась та залишити контактний телефон для зворотнього зв’язку. Проконсультуватися, як правильно подати скаргу можна за безоплатним номером  16-77.

НСЗУ опрацює звернення та проведе перевірку. При виявленні порушення прав пацієнтів на медичне обслуговування може направляти відповідні листи до правоохоронних органів, зокрема до Національної поліції України. Медзаклад, в якому вимагали гроші з пацієнта, ризикує втратити договір з НСЗУ і залишитися без фінансування із Державного бюджету.

Джерело інформації: 26 02 2021, https://nszu.gov.ua/novini/u-sichni-ponad-6-900-paciyentiv-z-insultom-ta-ponad-1-800-z-485