Україна закупила понад мільйон швидких тестів для діагностики вірусних гепатитів

Боротьба з гепатитами

В Україні вперше за кошти державного бюджету були закуплені швидкі тести для діагностування вірусного гепатиту С (ВГС) та вірусного гепатиту В (ВГВ). Наразі тести вже розподілені між закладами охорони здоров’я в кожному регіоні. Всього лікарні отримали близько 700 000 тестів на ВГВ та близько 670 000 на ВГС.

«Пройти тестування можна безкоштовно, а результати отримати вже за 15 хвилин з точністю 99,8%. Така діагностика легка та проста у використанні, дає можливість пройти обстеження де завгодно та не потребує спеціального лабораторного приміщення чи обладнання, все необхідне входить в комплект тест-набору», — розповідає Ірина Іванчук, начальниця відділу управління та протидії вірусним гепатитам та опіоїдній залежності Центру громадського здоров’я.

Швидкі тести (ШТ) для діагностики вірусних гепатитів є першим етапом скринінгу. Тест для визначення ВГВ визначає поверхневий антиген В (hbsag). Це швидкий візуальний імуноаналіз для якісного та передбачуваного визначення поверхневого антигену гепатиту В у зразках цільної крові, сироватки чи плазми.  Тест для виявлення ВГС — швидкий імунохроматографічний аналіз для якісного визначення антитіл до ВГС у цільній крові/сироватці/плазмі.

Відповідно до рекомендацій ВООЗ, у країнах, де поширеність ВГС більше 2%, рекомендовано тестування всього населення з особливим фокусом на групи підвищеного ризику щодо інфікування. За оціночними даними в Україні 5% населення інфіковано вірусом гепатиту С (з них 3,6% мають хронічний вірусний гепатит С) та 1,5% – вірусом гепатиту В.

Тестування на вірусні гепатити В та С рекомендовано для усіх осіб хоча б раз протягом життя. Тестуватись раз на рік рекомендовано для всіх осіб, з поведінкою, станами та факторами, які можуть призводити підвищеного ризику інфікування, а саме:

—    донорам крові;

—    реципієнтам крові/тканин;

—    медичним працівникам;

—    вагітним жінкам;

—    народженим у ВГВ, ВГС, ВІЛ-інфікованих матерів;

—    особам, які готуються для лікування онкологічного захворювання або імуносупресивної терапії;

—    пацієнтам, які перебувають чи перебували на гемодіалізі;

—    пацієнтам з підвищеним рівнем активності АЛТ (аланінамінотрансфераза) нез’ясованої етіології, патологічними результатами УЗД органів черевної порожнини, цирозом та раком печінки;

—    особам, які споживали чи споживають наркотики ін’єкційним;

—    людям, які живуть з ВІЛ;

—    особам, які отримували втручання пов’язані з контактом з кров’ю у випадку якщо є підозра щодо недотримання належних заходів інфекційного контролю (стоматологічні послуги, хірургічні втручання, медичні процедури, пірсинг, татуювання, тощо);

—    особам, які перебували/перебувають в місцях позбавлення волі;

—    членам родини та особам, які проживають спільно або мають сексуальні стосунки з особами, які мають ВГ;

—    чоловікам, що мають секс з чоловіками;

—    особам, які хворі/мали в анамнезі інфекції, що передаються статевим шляхом;

—    особам, які надають сексуальні послуги за винагороду.

Інфекції, спричинені вірусами гепатитів (ВГВ та ВГС) — це основні причини хронічних захворювань печінки (включаючи цироз та первинний рак печінки), що призводить до інвалідності, скорочення тривалості та якості життя працездатного населення та передчасної смертності. Зокрема, за оцінками, близько 57% випадків цирозу печінки та 78% випадків первинного раку печінки зумовлені впливом ВГВ та ВГС. Згідно з даними ВООЗ приблизно 1,4 млн осіб помирає від ВГ, що є більшим, ніж від туберкульозу та ВІЛ/сніду. Більшість людей, інфікованих ВГВ чи ВГС, не знають про своє захворювання, тому у них часто розвиваються розгорнуті форми хвороби. Розширення доступу до тестування ВГ дозволить виявити пацієнтів та за потреби вчасно розпочати лікування.

Джерело інформації:

27 03 2023, https://phc.org.ua/news/ukraina-zakupila-ponad-milyon-shvidkikh-testiv-dlya-diagnostiki-virusnikh-gepatitiv