Вакцинація онкопацієнтів — надійний захист від COVID-19

17 лютого 2022 року на пресбрифінгу «Вакцинація онкопацієнтів від COVID-19: чому це необхідно?» експерти наголосили, що людям, які хворіють на рак, треба вакцинуватися, щоб захиститися від хвороби. 

Щеплення від COVID-19 — дієва профілактика від вірусу. В Україні доступні ефективні вакцини чотирьох виробників безоплатно для населення. 

Злоякісні новоутворення — велика проблема для населення. «Онкологічні захворювання, за даними дослідження Глобального тягаря захворювань, є однією з головних причин, які спричиняють найбільшу смертність серед українців. За даними цього дослідження у світі від онкологічних недуг померло понад 10 млн людей. Онкологічні захворювання зараз, в період пандемії коронавірусної хвороби, є фактором, який обтяжує перебіг COVID-19 і може стати причиною передчасної смерті», — зазначила Ірина Сорока, завідувачка відділу поведінкових факторів ризику Центру громадського здоров’я. 

На рак хворіють як чоловіки, так і жінки. Найбільш розповсюдженими серед населення є рак легенів, рак прямої та товстої кишки, передміхурової залози, рак молочної залози, рак матки.

Дані Національного канцер реєстру свідчать про те, що в Україні у людей онкологічні патології виявляють на досить пізніх стадіях.

Провокатори онкопатологій

Від 15 до 20% всіх онкологічних патологій провокують інфекції. Серед них вірус папіломи людини (ВПЛ), вірус гепатитів B і С, а також вірус Епштейна — Барр.  

Люди, які мають онкологічну патологію, вразливі до коронавірусу SARS-CoV-2. У них занижена імунна відповідь, що пов’язано як із самим злоякісним новоутворенням, так і з тим впливом, який відбувається через терапію. 

«Чи можна вакцинуватися онкохворим? Відповідь дуже проста. Не просто можна, а потрібно!…» — наголошує Федір Лапій, голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики.

Національні рекомендації країн євроспільноти та інших розвинених країн виділяють пацієнтів з онкопатологією як пріоритетну групу для вакцинації. З весни 2021 року в Україні серед пацієнтів, які мають хронічну патологію, саме пацієнти з онконедугами були визначені як пріоритетна група для вакцинації також. 

До того ж в Україні, як і у багатьох інших країнах, як-от в Великій Британії, США тощо, саме для пацієнтів з онкопатологією до двох основних доз вакцини від COVID-19 рекомендована додаткова доза (третя), а також ревакцинальна (четверта). Ревакцинальна доза може бути введена щонайменше через 3 місяці від введення додаткової дози.

Джерело та більше інформації: 17 02 2022, https://phc.org.ua/news/vakcinaciya-onkopacientiv-nadiyniy-zakhist-vid-covid-19