З настанням осені в Україні очікується зростання кількості захворювань на COVID-19. Захиститись від важкого перебігу захворювання та ускладнень можна за допомогою вакцинації.
Всі охочі можуть вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Щеплення — добровільні та безоплатні. І доступні для людей віком від 12 років.
Щеплення можна зробити навіть якщо немає декларації з сімейним лікарем. Це безоплатно також для іноземців, що легально перебувають в Україні, осіб без громадянства та осіб, що перебувають під захистом. Проте іноземці та особи без громадянства мають оплатити огляд лікаря та розхідні матеріали.
Пацієнт може самостійно обрати вакцину, якою робити щеплення. В Україні дозволені векторна вакцина AstraZeneca індійського, корейського та італійського виробництва, інактивована вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech, мРНК-вакцини Comirnaty від Pfizer-BioNTech та Moderna, а також векторна вакцина Janssen.
Всі ці препарати схвалені Всесвітньою організацією охорони здоровʼя.
Рекомендовано застосовувати одну й ту саму вакцину для першого та другого щеплення, але через алергічну реакцію пацієнта або недоступність тієї ж самої вакцини, дозволено їх комбінувати за схемами, рекомендованими Міністерством охорони здоровʼя України.
Дітям від 12 років робиться щеплення тільки вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Вона пройшла відповідні випробування.
Пацієнтам, які мають проблеми з імунітетом (наприклад, люди з ВІЛ-інфекцією, раком крові, після трансплантації органів, хімієтерапії тощо) рекомендовано отримати додаткову дозу через 28-90 днів після другого щеплення.
Всі українці та іноземці, які легально перебувають в Україні, у віці від 18 років мають право на бустерну дозу. Бустерне щеплення рекомендовано робити через шість місяців після повної вакцинації, а тим, хто отримав додаткову дозу — через три-шість місяців.
Щоб записати на вакцинацію дитину, потрібно спочатку зателефонувати до закладу і дізнатись, чи є в ньому вакцина Comirnaty/Pfizer-BioNTech.
Організовані колективи понад 100 людей та маломобільні громадяни можуть запросити послуги мобільної бригади з імунізації. Для організованих колективів щеплення замовлює роботодавець. Маломобільні громадяни для виклику мобільної бригади мають зателефонувати в контакт-центрі МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Мешканці тимчасово окупованих територій можуть зробити щеплення в регіонах, що перебувають під контролем українського уряду.
При собі потрібно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Для щеплення дитини — свідоцтво про народження та документ, що підтверджує наявність щеплень відповідно до календаря вакцинації.
Джерело та більше інформації:
19 09 2022, https://nszu.gov.ua/novini/vakcinaciya-vid-covid-19-yak-zrobiti-shcheplennya-v-ukrayini-796