Вибір простий — здоров’я або сигарета!

ПРЕС-РЕЛІЗ

31 05 2021

Всесвітній день без тютюну

Звичка куріння тютюну існує фактично на всіх континентах, кількість курців не зменшується, і навіть зростає за рахунок країн Азії і Африки. На жаль, відзначається подальше захоплення курінням молоддю, в тому числі і жінками, що неминуче шкідливо позначається на загальному стані здоров’я підростаючого покоління. Більшість курців вперше закурили в підлітковому і юнацькому віці. У травні 2003 року на п’ятдесят шостої сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я було прийнято Рамкову конвенцію ВООЗ по боротьбі проти тютюну. А5 березня 2006 Україна ратифікувала цю конвенцію.

Тютюн і COVID-19

Центр громадського здоров’я МОЗ України відзначає, що відмова від куріння – один із способів захисту від COVID-19. Тому всіх курців закликають кинути палити якомога швидше.

Добре відомо, куріння пошкоджує легені і послаблює імунітет, тобто знижує здатність організму протистояти вірусу.

Куріння, в тому числі і пасивне – один з основних факторів ризику неінфекційних захворювань: хвороб серцево-судинної системи, органів дихання, онкологічних захворювань і діабету. Саме у людей з цими захворюваннями, які захворіли COVID-19, підвищені ризики ускладнень і смертності.

Так, за даними Центру громадського здоров’я МОЗ України серед осіб, які померли від COVID-19 в Україні, більше 70% мали супутні серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутворення, захворювання нирок і легень.

За даними наявних на сьогодні досліджень можна сказати, що в цілому у курців перебіг COVID-19 важчий у порівнянні з тими що не палять Вони мають в 2,4 рази більшу ймовірність в необхідності інтенсивної терапії та високий рівень смертності. Наприклад, серед китайських пацієнтів з діагнозом «пневмонія, пов’язана з COVID-19» 27% були курцями, а серед тих, хто перехворів без ускладнень, курцями були тільки 3%. Таким чином, куріння було найбільш вагомим фактором ризику серед обстежених.

Крім того, куріння може знижувати ефективність, затягувати процес лікування і реабілітації. Куріння є фактором ризику для будь-якої інфекції нижніх дихальних шляхів, а вірус, який викликає COVID-19 вражає перш за все дихальну систему і часто викликає важке ураження дихальних шляхів.

Довідкова інформація

Куріння тютюнунайпоширеніша звичка, яка руйнує здоров’я людини. Немає сумніву в тому, що з вживанням тютюну пов’язана велика кількість всіляких хвороб, а при зловживанні курінням можуть виникати занадто небезпечні хвороби.

Куріння призводить до збільшення ризику виникнення інфаркту міокарда в два рази. У п’ять разів більше спостерігається випадків раптової смерті в групі пацієнтів, які курять. Також курців супроводжує негативна тенденція за ризиком виникнення інсультів, захворювання ниркових артерій, атеросклерозу нижніх кінцівок і периферичних артерій.

За даними Українського центру контролю над тютюном обсяги продажів сигарет в Україні в 2019 році істотно зменшилися. За січень-грудень 2019 на внутрішньому ринку реалізовано 43,3 мільярда вироблених сигарет. Разом з імпортом реалізація склала приблизно 45 млрд сигарет, на 11 млрд сигарет або на 20% менше, ніж 2018. Одним з факторів зменшення реалізації сигарет в Україні було скорочення їх споживання населенням. Це підтверджують дані Державної служби статистики за опитуваннями домогосподарств. У другому кварталі 2019 тільки 25,7% домогосподарств повідомили, що витрачали гроші на тютюнові вироби. У другому кварталі 2018 таких господарств було 28%.

Останнім часом серед курців завдяки недобросовісній рекламі стрімку популярність, особливо серед молоді, набувають нові продукти альтернативного споживання нікотину, такі як кальяни, айкоси, гло, вейпи, хіти, смокі, стіки і електронні сигарети, яку не можуть зупинити ні відсутність точних наукових даних про безпеку їх застосування, ні спростування міфів про те, що завдяки електронним сигаретам легко кинути палити.

Україна прийняла ряд законів, спрямованих на протидію поширенню вживання тютюну, серед яких: підвищення акцизів на тютюнові вироби, повну заборону куріння в кафе, барах, ресторанах, закладах охорони здоров’я та освіти, а також заборона реклами тютюну (крім Інтернету), спонсорства та стимулювання продажу тютюну. Поширеність куріння серед дорослого населення в цей період скоротилася майже на 20%. Середня ціна пачки з 20 сигарет зросла майже на 70%. Серед дорослого населення також значно скоротилася частка тих, хто зазнає впливу маркетингу тютюнових виробів, а також впливу вторинного тютюнового диму на робочому місці, вдома і в громадських місцях.

Позбутися від тютюнової залежності складно, але завдяки рішучості та наполегливості Ви можете стати сильнішими за сигарету!

Кидайте курити! Зробіть перший крок у Всесвітній день без тютюну!