Всесвітній день боротьби з гепатитами

ПРЕС–РЕЛІЗ

28 липня 2018 року —

Всесвітній день боротьби з гепатитами 

         28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитами. Відповідне рішення було ухвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширеністю та зростанням захворюваності і тяжких наслідків гепатиту.

Метою Всесвітнього дня боротьби з гепатитами є підвищення обізнаності населення щодо гепатиту, а також захворювань, до яких він призводить. У цей день увага громадськості звертається на поліпшення профілактики, скринінгу та боротьби з вірусними гепатитами і пов’язаними з ними захворюваннями.

За даними ВОЗ, понад 2 млрд осіб у світі інфіковані або перехворіли вірусними гепатитами різної етіології.

Вірусні гепатити — найбільш поширені інфекційні захворювання печінки. Сьогодні відомі гепатити А, В, C і далі по латинському алфавіту. Причому хворіють на ці хвороби лише люди.

Експерти ВООЗ стверджують, що проблема вірусних гепатитів вже протягом найближчих 10 років стане найбільшою проблемою охорони здоров’я в усьому світі.

          ВОЗ вперше в історії прийняла глобальну стратегію по гепатиту з метою ліквідувати до 2030 року вірусний гепатит як проблему суспільної охорони здоров’я і скоротити захворюваність на 90%, а смертність на 65%.

Особливо небезпечними через масштаби свого поширення та наслідки, до яких вони призводять, є вірусний гепатит В (ВГВ) і вірусний гепатит С (ВГС), що передаються парентеральним шляхом – через кров та інші біологічні рідини організму інфікованої людини.

Фахівці стверджують: загальна кількість інфікованих ВГВ і ВГС у світі в 10-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, оскільки заразитися вірусом ВГС у 10 разів, а вірусом  ВГ В –  у 100 разів легше, ніж вірусом імунодефіциту.

Інкубаційний період при цих захворюваннях досить тривалий, він становить від одного до кількох місяців.

              Цього року Всесвітній день боротьби з гепатитами буде проходити під девізом – «Гепатит. Пора діагностувати. Пора лікувати. Пора виліковувати».  

           За оцінками українських епідеміологів рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні щорічно стабільно становить 7-9% від кількості загального населення країни.

В цілому ж, зважаючи на специфіку захворювання, справжня кількість хворих на вірусні гепатити в Україні може бути набагато більша.

Серед загальної кількості зареєстрованих вірусних гепатитів питома вага гострого гепатиту А становить 20,0%, гострого гепатиту В – 10,9%, гострого гепатиту С – 4,7%, хронічного гепатиту В – 14,2%, хронічного гепатиту С – 48,2%, інших вірусних гепатитів – 2,0%.

По Харківській області щорічна захворюваність на гострі вірусні гепатити не перевищує показники захворюваності по Україні. Проте, на кінець 2017 року в Харківській області на диспансерному обліку перебувало щодо хронічного вірусного гепатиту В 469 осіб, щодо хронічного вірусного гепатиту С – 2066 осіб. По Україні відповідно 15888 та 40473.

            Вірусний Гепатит – виліковний. Для цього в Україні є досвід боротьби з гепатитами, є відповіді протоколи лікування. При цьому тест на вірусні гепатити потрібно робити усім: людина перебуває у групі ризику до тих пір, поки не знає інфікована вона чи ні. Але позитивний результат експрес-тесту не є підставою для постановки діагнозу.

          Алгоритм дій у разі виявлення захворювання на гепатит В і С такий: щоб підтвердити (або спростувати) результат швидкого тесту на антитіла до вірусу гепатиту потрібно звернутися до лабораторії та здати кров на аналіз для визначення РНК-вірусу гепатиту. Якщо аналіз позитивний – звернутися до гепатолога (інфекціоніста, гастроентеролога). Лікар призначає додаткові обстеження, встановлює діагноз, визначає стадію захворювання та необхідність лікування. Після цього потрібно стати на диспансерний облік.

ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІРУСНИМ ГЕПАТИТОМ:

  • Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо.
  • Уникайте  випадкових статевих контактів, обов’язково використовуйте презервативи.
  • При проведенні татуювання, пірсингу або манікюру (педикюру) у косметичних салонах звертайте увагу, чи виконує майстер обов’язкову обробку рук антисептиком, чи  працює він в одноразових рукавичках. Для всіх маніпуляцій має використовуватись одноразовий або стерильний багаторазовий інструментарій.

Сьогодні  є  можливість  надійно  захистити себе від інфікування вірусними гепатитами А і В, отримавши курс профілактичних щеплень. Для цього використовуються безпечні  і ефективні вакцини. Їх можна придбати в аптечній мережі  оптово-роздрібного підприємства «Обласний аптечний склад»  (у м. Харкові довідки за телефоном 15-67), зробити щеплення в поліклініці за місцем проживання чи в приватному кабінеті, який має на це дозвіл і ліцензію.